Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
stefan370
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 07 Sep 2017, 22:42

Comenzi volan ibiza 6l

11 Oct 2017, 14:29

Salut, recent am achizitonat un volan cu comenzi din piele, preluat de pe un seat leon 1p, dar care a fost montat si pe 6l. Masina mea, din fabrica nu avea comenzi pe volan. As dori sa stiu ce trebuie sa achizitionez asa in cat sa pot folosi comenzile . De adaptorul pentru radio aftermarket(kenwood in cazul meu)sunt constientImagine
Ultima oară modificat 11 Oct 2017, 14:29 de către stefan370, modificat 1 dată în total.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Comenzi volan ibiza 6l

14 Oct 2017, 09:39

Daca modulul de comanda pt. comenzile pe volan e de Leon (cod cu 1Px xxx xxx), NU o sa mearga pe Ibiza.

Chiar daca arata identic, volanul de ibiza are part number diferit (cu 6L).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
ttraznitul
Mesaje: 12
Membru din: 16 Iun 2019, 19:02

Re: Comenzi volan ibiza 6l

03 Feb 2020, 10:44

Aceași problemă am și eu...am montat un volan cu comenzi după o ibiza 6l din 2006 pe una din 2004 ce as putea sa ii fac să fie functional...Ce trebuie să mai cumpăr sau să caut am absolut toată instalația electrică după masina după care am luat volanul...dar din cate am vazut e identică toată instalația cu a mea... oare am omis eu ceva...că am și o mufa care o am băgată în navigatie(pionner avh 1600dvd) e pentru comenzi dar eu nu știu ce să fac...mă poate ajuta careva?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Comenzi volan ibiza 6l

03 Feb 2020, 11:27

Comenzile OEM nu functioneaza cu player aftermarket
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
ttraznitul
Mesaje: 12
Membru din: 16 Iun 2019, 19:02

Re: Comenzi volan ibiza 6l

09 Feb 2020, 18:32

Am cautat pe net si am gasit ceva adaptor spune că e compatibil oem acum câteva zile curios din fire dezmembrat fiecare fir din instalația electrică la masina după care am luat volanul și pe respectiva masina funcționa comenzile (avea un cd player marca alana ceva de genu) mai are un fir în plus care pleacă de la volan (culoare galbena) pe care a mea nu il are nu ar fi problema ca il pot trage și înafară de acest fir nu mai are nimic am luat playerul l'am montat la mine si functioneaza comenzile...(am schimbat si manetele si cu spira de airbag crezând că poate o avea ceva din cauza lor or avea fire ceva în plus dar era identice cu cele date jos am sa trag și acel fir și să vedem o să iau si acel adaptor) o sa incerc sa iau adaptorul respectiv si sa mai caut pe net poate reușesc să îl fac funcțional....nu de alta dar am reglat sistemul de muzică și tot pe playerul meu pionner și să mă chinui iar să modific amplificatorul și boxele mai bine renunț la volan
 
dany.gda
Mesaje: 6
Membru din: 03 Oct 2014, 22:57

Re: Comenzi volan ibiza 6l

03 Sep 2021, 17:31

Acum sunt și eu în situația ta...
Ai găsit vreo rezolvare ?
 
Avatar utilizator
dagos
Mesaje: 2
Membru din: 04 Oct 2014, 13:05
Localitate: Timisoara

Re: Comenzi volan ibiza 6l

06 Oct 2021, 19:24

trebuie gasita interfata corecta cu playerul....

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori