Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sundaydriver
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2022, 19:35

livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

13 Apr 2022, 20:07

Salutare
Oare mai e cineva sau stiti pe cineva caruia sa nu i se mai livreze Seat eHybrid?
(Si eventual ce mai e de facut?)

Anul trecut am comandat un Leon Sportstourer FR eHybrid, (cu Rabla si Rabla Plus)
Am fost amanat cu livrarea de multe ori pe motivul deja clasic legat de criza de semiconductori
Astazi am fost sunat sa mi se spuna ca nu se va mai livra anul acesta nicio masina / niciun model eHybrid Seat.
Tichetele rabla expira curand, si nu stiu ce solutie ar fi pentru o eventuala refolosire a lor intr-un timp atat de scurt.
 
iacobbogdan88
Mesaje: 1
Membru din: 25 Apr 2022, 19:35

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

25 Apr 2022, 19:44

Salut,

SI eu sunt in aceeași situație.
Am comandat un Seat Leon Sportstourer eHybrid in vara anului 2021 si am fost amânat de mai multe ori pana săptămâna trecuta când mi s-a zis ca mașina nu se mai livrează anul acesta iar de la anul nu-si mai asuma prețul. Mai este cineva in aceeași situație cu si are vreo soluție viabila?
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

25 Apr 2022, 20:43

Mie astea imi par 'smenarii'. Am avut și eu întârzieri peste întârzieri la livrarea mașinii, chiar s-a schimbat și motorizarea și opțiunile și preturile în cataloage fata de oferta de la început, dar niciodată nu a zis dealerul ca se poate sa plătesc altceva decât ce am semnat.

Ar fi total incorect ca voi sa pierdeți ticketele din vina producătorului.
Cel mai probabil știu ca ii vor aștepta niște pierderi(pentru ca ei vor trebui sa acopere banii din ticketele expirate) și vor sa va pună vouă în brate problema asta.

Primul lucru cred ca trebuie sa cereți ca aceasta informare sa va fie transmisa în scris (asa va puteți folosi de ea în caz de orice litigiu).

Citesc in ghidul de finanțare:
https://www.afm.ro/rabla_ghid_finantare_2021.php
Articolul 4
Obligaţiile părţilor
4.1. Producătorul se obligă:
....
ş) în situaţia în care achiziţionarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa sa exclusivă, să ofere
solicitantului înscris, în maximum 90 de zile de la data expirării valabilităţii notei de înscriere, posibilitatea achiziţionării unui autovehicul nou, din al cărui preţ de comercializare, cu TVA, se va scădea cuantumul primei de casare şi, dacă este cazul, cuantumul ecobonusului;
t) să răspundă pentru implicaţiile, de orice natură, generate de neîndeplinirea obligaţiei de informare a solicitantului înscris cu privire la rezultatul verificării informaţiilor, termenul stabilit pentru achiziţionarea autovehiculului nou, precum şi pentru implicaţiile de orice natură, generate de refuzul efectuării formalităţilor de vânzare-cumpărare şi predare-primire a autovehiculului nou;


Poate ar trebui sa va luați la puricat contractele și vedeți ce ați semnat, poate e specificat ce se întâmplă cu ticketele.
 
sundaydriver
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2022, 19:35

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

26 Apr 2022, 12:50

Si eu am crezut pana acum ca ar fi "smenarii", mai ales ca modelele plug-in se pot comanda in continuare pe site-urilie echivalente din vest, de aceea am si intrebat pe forum.
(de exemplu, azi pe seat.fr -> https://www.seat.fr/financement.html?SEAT_CODE=SA9OX5L6 )
(vad ca nu merge link-ul direct, dar se poate merge in configurator -> https://www.seat.fr/configurateur.html/ ... seat-fr-fr codul: SA9OX5L6)
Ma astept sa ne puna cel putin o parte din pierderi in brate, mai ales ca dealerul vorbea intr-una de tichetul rabla(1500euro), iar eu de tichetele rabla(1500+4000 euro)

Ma gandesc ca in decurs de un an costurile s-au dus in sus, iar importatorul iasa in pierdere suficient de mare cat sa caute orice modalitate sa ne determine sa renuntam la contract sau sa ne livreze ceva model caruia intre timp i-au actualizat pretul, ca doar n-o sa ne dea la preturile de anul trecut. (De unde si partea cu "neasumatul pretului" intampinata de iacobbogdan?)

Nu se specifica in contracte ce se intampla cu tichetele rabla, desi in oferta/contractul de livrare apar, in plus contractul de leasing e facut pe suma ramasa dupa aplicarea reducerii data de tichete

Am obtinut in scris informarea prin care se anunta ca e afectata productia variantelor plug-in hybrid si ca "cel mai probabil nu vor mai fi livrate unitati pentru modelele phev de Tarraco, Leon si Leon Sportstourer.

Multumesc mult pentru extrasul din ghidul de finantare, o sa-l parcurg si eu.
Inteleg ca de aplicarea reducerii oricum nu scapa, asa ca mai bine ar face livrarea pe bune, in atata timp ar fi putut sa le comande in Franta daca chiar erau interesati.
 
AndreiPopescu
Mesaje: 2
Membru din: 29 Apr 2022, 12:14

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

29 Apr 2022, 12:30

Salut,

Si eu am comandat anul trecut un leon fr e hybrid. Din ce inteleg eu de la dealer am 2 optiuni: renunt la e hybrid si mi se livreaza alta motorizare intr-un termen "mai scurt" sau astept e hybrid cu termen si pret necunoscut.

Dezamagit de Seat. Cand am platit avansul ma asigurau ca nu sunt probleme. Totul doar ca sa incaseze bani. Bani de avans blocati degeaba atatea luni.
 
sundaydriver
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2022, 19:35

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

29 Apr 2022, 12:56

Eu asta cu pret necunoscut nu o inteleg.
La voi se specifica in contracte ca pot sa modifice pretul? (La mine nu)
@AndreiPopescu ai si tu tichete rabla/rabla+?

O sa incerc sa aflu daca importatorul e constient ca trebuie sa acorde reducerea pt rabla si rabla plus dupa ce expira tichetele, chiar daca ne ofera alte motorizari.
Altfel, oferta pentru alte motoare ar fi mai proasta si mai scumpa decat ce am comandat noi initial.
 
AndreiPopescu
Mesaje: 2
Membru din: 29 Apr 2022, 12:14

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

29 Apr 2022, 18:09

Pretul nu au voie sa il modifice, dar au voie sa rezilieze contractul: "cumparatorul accepta in mod expres dreptul vanzatorului de a denunta unilateral contractul...." in caz ca producatorul anunta ca nu poate livra auto. Este o clauza care probabil a fost introdusa in multe contracte pt ca ei stiau ca situatia se va agrava.
Cand am semnat contractul fondurile pt rabla erau epuizate si a ramas ca le depun ulterior. O sa aman depunerea lor pana se clarifica situatia.

 
sundaydriver
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2022, 19:35

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

29 Apr 2022, 19:47

Clauza sta nu stiu sa o am (poti sa-mi spui numar articol/ce fel de contract, sa pot verifica?), am semnat contractul la inceput de iunie 2021. In mai inca se faceau livrari de astfel de masini.
E buna ideea cu depunerea rablelor cand e cazul. Eu nu stiu daca pot sa refac dosarele pentru rabla in cazul in care expira cele vechi. O sa incerc sa ma interesez
 
Bogdan2022
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2022, 15:15

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

03 Mai 2022, 15:20

Si eu am comandat Seat Tarraco PHEV anul trecut, in iunie. Mi s-a zis ca se livreaza in 3 luni.
Ieri m-au sunat (prima data cand ma suna ei, pana acum ii sunam eu) si mi-au zis ca nu se mai livreaza anul asta si ca pot sa comand cu motor termic sau sa pastrez comanda, dar nu se stie cand se va livra (la anul) si la alt pret, actualizat.
Practic, ne lasa pe noi sa suportam toate pierderile, dupa ce am stat un an cu avansul blocat la ei si restul de bani blocati in banca, ca sa ii avem cand se livreaza masina.
Este tzeapa la drumul mare, ar putea macar sa suporte o parte din pierderi, cum ar fi sa ofere posibilitatea sa pastram comanda la aceiasi bani, chiar daca mai asteptam un an. Sau sa putem comanda un motor termic, dar sa aiba o reducere si sa vina mai rapid, nu ca si cum as intra acum in reprezentanta si comand pentru prima data.
Pe langa o reclamatie la ANPC, cred ca ar trebui si dati in judecata.
 
sundaydriver
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2022, 19:35

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

03 Mai 2022, 15:31

Bogdan2022 zici ca ai semnat in iunie.
Din cate stiu doar de prin septembrie-octombrie s-au introdus noile contracte prin care ei pot actualiza pretul sau renunta unilateral
 
Bogdan2022
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2022, 15:15

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

03 Mai 2022, 15:38

Am verificat acum, apare clauza si la mine in contract. Se specifica ca Vanzatorul poate renunta unilatera la contract, daca producatorul ii informeaza ca nu mai poate livra masina. Sau poate sa imi ofere prelungirea perioadei de livrare, fara schimbarea pretului, daca producatorul ii informeaza ca se poate livra masina, dar in termen mai mare. Acum, nu stiu ce i-a informat producatorul pe ei, dar din ce mi-au zis inteleg ca nu se mai poate livra masina anul acesta si nici la pretul la care am comandat-o, ci la pretul actualizat.
 
sundaydriver
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2022, 19:35

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

03 Mai 2022, 16:43

Momentan importatorul (delerii nu au ce face) a informat ca "este afectata productia variantelor plug-in hybrid, astfel, cel mai probabil nu vor mai fi livrate unitati pentru aceste modele in acest an"
Teoretic dealerul nu prea poate renunta la contract atata timp cat producatorul mai fabrica modelele respective si importatorul le aduce, chiar daca cu intarziere.
Pretul nu-l pot actualiza, atata timp cat nu renunta una dintre parti la contract.
Cel putin pentru varianta de contract care a functionat pana in toamna lui 2021
Sau cel putin asta sper eu.
 
cosminpopescu
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2022, 09:48

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

08 Mai 2022, 09:57

Salut!
Eu am primit o informare pe email zilele trecute despre faptul ca se opreste toata producția de plug-in si hybrid. Eu am comandat un leon plug-in in august 2021.
Mi-au zis ca pot gasi o alta masina doar cu motor termic, actualizarea pretului la contract sau anulare.
Am citit contractul de cateva ori si nu scrie nicaieri de actualizarea pretului.
Anularea e dubioasa, scrie in cateva locuri, dar trebuia anuntata cu 30 zile inainte de livrare.
Livrarea contractuala a fost in martie, asa ca termenul e depasit.
Corespondenta oficiala a contractului este prin scrisori cu confirmare de primire, iar corespondenta de informare se face prin email.
Cred ca ar fi cateva elemente sa câștigăm daca ne unim si ne luam un avocat.
 
cosminpopescu
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2022, 09:48

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

08 Mai 2022, 10:05

Vad ca se poate configura in Europa, asa ca este clar ca si-au selectat clientii, vesticii in detrimentul esticilor. Asta poate fi un avantaj pt noi in instanta.
 
cosminpopescu
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2022, 09:48

Re: livrare eHybrid anulata?(amanata la nesfarsit) de catre dealer/importator

08 Mai 2022, 10:10

Bogdan2022 scrie:
Am verificat acum, apare clauza si la mine in contract. Se specifica ca Vanzatorul poate renunta unilatera la contract, daca producatorul ii informeaza ca nu mai poate livra masina. Sau poate sa imi ofere prelungirea perioadei de livrare, fara schimbarea pretului, daca producatorul ii informeaza ca se poate livra masina, dar in termen mai mare. Acum, nu stiu ce i-a informat producatorul pe ei, dar din ce mi-au zis inteleg ca nu se mai poate livra masina anul acesta si nici la pretul la care am comandat-o, ci la pretul actualizat.


Cand ai semnat contractul?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori