Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AdrianSS
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 18 Ian 2020, 16:51

Tablou sigurante seat altea xl

18 Ian 2020, 17:34

Salut ! Detin un seat altea xl 1.9 tdi din 2007
Am mai multe probleme la el :
1. Nu functioneaza aeroterma (climatronic) pe nici o treaptă. Practic nu baga nici un pic de căldură decât din inertie , din mers ..
Am văzut un videoclip în care panoul de sigurante are mai multe sigurante de cat am eu in panoul masinii (imagine). M-ar interesa o schemă asemănătoare panoului meu
2. Senzorii de parcare (doar spate) nu functioneaza. Cand intra in R se aude un singur sunet lung de vreo 3, 4 secunde iar daca ma apropii de ceva nu piuie deloc
3. Macaraua de la usa pasagerului nu functioneaza cum trebuie: a picat geamul jos , am desfăcut panoul, am ridicat geamul cu mana după care am apăsat pe buton , s-a ridicat macaraua iar cand ajunge sus se aude un zgomot tare ca si cum ar "bate" dinte pe dinte
Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Tablou sigurante seat altea xl

19 Ian 2020, 16:26

În prima fază verifică ce sunt improvizațiile alea în panou...dacă pe firele alea care plutesc în aer nu sunt siguranțe e risc de incendiu.

Abia după ce elimini riscul de incendiu ocupa-te si de restul problemelor.

Si apropo, nu imi dau seama din poza, însă pare ca lipsesc niște siguranțe.. verifica toate pozitiile, daca sunt conectori in ambele sloturi acolo trebuie să fie o siguranță.

Mergi la un atelier sau la cineva care se pricepe, daca nu te descurci singur
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori