Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Avariere autovehicul personal

26 Aug 2019, 12:19

Buna ziua,


Sunt si eu unul dintre detinatorii unui autovehicul seat ibiza varianta 1.4 16v 2008 BXW motor - 63Kw. Astazi de dimineata cand doream sa plec in oras am costatat avarierea masinii produsa de bucati de beton desprinse din tencuiala blocului ( de pe fatada blocului ) ce au deteriorat capota compartimentului motor prin lovirea de aceasta. Imobilul este administrat de primarie, iar multe apartamente sunt luate in chirie nefiind proprietate personala. Intrebarea mea este: cui ma pot adresa pentru despagubire in cazul de fata si care este procedura legala de solutionare a acestei situatii. Masina are RCA dar si nu CASCO. Evident ma intereseaza plata contravalorii unei reparatii de service ori plata unei sume reprezentate de reparaţie efectuată în regie proprie.

Multumesc anticipat.
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Avariere autovehicul personal

26 Aug 2019, 15:34

Salut,
Eu cred ca intrebarea asta nu trebuie pusa pe forum ci politiei.
Oricum e obligatoriu sa declari dauna in 24h de la constatare ca doar asa vei putea repara capota fara sa primesti si o amenda. Deasemenea, politia si asiguratorul tau RCA ar trebui sa iti poata raspunde la orice nelamuririre legate de procedurile legale sau ce pasi trebuie sa faci ca sa iti recuperezi dauna.

Ca element ajutator isi spun ca: legal proprietarul cladirii este responsabil de orice dauna cauzata de starea de degradare a cladirii [Art. 1378 din Noul cod civil]. Iar daca sunt mai multi proprietari [cum e deobicei la bloc] toti sunt buni de plata pentru ca peretii blocului ca si acoperisul constituie coproprietate fortata.

Art. 1378 Noul cod civil
Răspunderea pentru ruina edificiului
Proprietarul unui edificiu sau al unei construcţii de orice fel este obligat să repare prejudiciul cauzat prin ruina lor ori prin desprinderea unor părţi din ele, dacă aceasta este urmarea lipsei de întreţinere sau a unui viciu de construcţie.
 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Avariere autovehicul personal

26 Aug 2019, 15:56

@ClotzA Art. 1378 Noul cod civil - Răspunderea pentru ruina edificiului
Proprietarul unui edificiu sau al unei construcţii de orice fel este obligat să repare prejudiciul cauzat prin ruina lor ori prin desprinderea unor părţi din ele, dacă aceasta este urmarea lipsei de întreţinere sau a unui viciu de construcţie.


Multumesc frumos sa vedem ce se rezolva ... sper . Multumesc inca o data pentru raspuns.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori