Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
George88
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 17 Mai 2020, 09:17

Codari 09

17 Mai 2020, 09:26

Salutare. Am si eu un Altea XL 2011 1,6 DSG, si cautand sa fac anumite codari in canalul 09 am dat altele peste cap si nu mai reusesc sa revin la normal.
Ce nu functioneaza acum sunt: semnalizatoarele din aripi si inchiderea din telecomanda.
La inchidere can doresc sa ii dau adaptare remote Control am valoarea maxima de chei inregistrate. As putea sa sterg cumva cele vechi?
Sper sa ma poata ajuta cineva.
Multumesc
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Codari 09

18 Mai 2020, 13:06

Nu prea.. Te-ai jucat la byte18, desi scrie mare cu rosu acolo sa nu modifici nimic.
Daca ai un scan anterior, incearca sa copiezi tot codingul din nou, fara sa selectezi bit individual la fiecare byte.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
George88
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 17 Mai 2020, 09:17

Re: Codari 09

14 Sep 2020, 23:00

Partea cu semnalizarea din aripi am rezolvat..... A fost din Bit 18.
Oare nu as gazi nicaieri codul de fabrica?
In elsawin sau odis sau altceva de genul?
Mersi
 
George88
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 17 Mai 2020, 09:17

Re: Codari 09

14 Sep 2020, 23:03

Ce ma deranjeaza este ca daca ma conectez cu vcds pe germana am anumite codari daca ma conectez cu versiunea in engleza am alte codari. Tot pe adresa 09 ma refer...
Daca as gasi un VIN Code ar fii perfect
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Codari 09

15 Sep 2020, 08:22

Elsawin nu furnizeaza informatii de genul asta, e un program care contine informatii de service. Odis / Odis Engineering / VAS PC furnizeaza coduri doar prin conexiune online (via SWM).
VIN Code.. nici macar nu exista asa ceva.

Referitor la clonele de VCDS, nu ai alte codari.. Ai traduceri diferite pt informatiile de pe fiecare byte.

Ca sa revii la setarile din fabrica fie mergi la dealer si iti refac codarea online direct pe masina, fie cum am scris mai sus.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori