Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
mimusato
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 26 Aug 2017, 00:35

Se pot descuia toate usile simultan folosind cheia normala (fara telecomanda)?

26 Aug 2017, 00:46

Salutare! Am o Altea XL din 2009. Cand descui folosind cheia normala (prin rasucire in butuc la usa soferului), se descuie doar usa soferului, iar restul usilor si portbagajul raman incuiate. As vrea sa intreb daca stie cineva cum (si daca) se poate schimba acest lucru astfel incat sa se descuie toate usile, si nu doar cea a soferului. Am incercat sa rasucesc cheia de doua ori consecutiv, insa cu acelasi rezultat - doar usa soferului se descuie.

Am cautat pe acest forum si pe altele un raspuns, insa tot ce am gasit se refera la functia "selective unlock" de care se face uz insa doar cu telecomanda, iar pe mine ma intereseaza daca se poate folosind cheia normala, fara telecomanda. Multumesc anticipat.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Se pot descuia toate usile simultan folosind cheia normala (fara telecomanda)?

26 Aug 2017, 19:07

Da, se poate. Exact cum zici tu, invarti cheia in usa soferului succesiv de 2 ori. Sigur faci ceva gresit (fie invarti prea repede, fie prea incet).

Daca ajungi pe la un service sau la cineva care se pricepe, se poate seta ca la o singura invartire sa se deschida toate usile. Asta in situatia in care nu ai maxidot (ecran mare intre indicatorul de temperatura al lichidului de racire si al indicatorului de nivel de combustibil).

Daca ai asa ceva, faci setarile direct din meniul Convenience.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
mimusato
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 26 Aug 2017, 00:35

Re: Se pot descuia toate usile simultan folosind cheia normala (fara telecomanda)?

27 Aug 2017, 12:42

Multumesc de raspuns. Am mai intalnit pe un alt forum un utilizator care avea aceeasi problema, si de asemenea nu reusea sa activeze functia invartind cheia succesiv de 2 ori. Maxidot nu am.

Insa am rezolvat altfel, cu VCDS, postez aici solutia pentru altii care ar putea fi interesati pe viitor.

In VCDS > deschideti modulul de confort (09-Cent. Elect.) > mergeti la Coding > Long Coding Helper > activati "opening operation via door lock active" (la versiunea mea de VCDS este byte 6 bit 2).
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Se pot descuia toate usile simultan folosind cheia normala (fara telecomanda)?

28 Aug 2017, 09:12

Am incercat si eu ieri, modificand setarile direct din meniul Convenience, nu cu VCDS. La mine merge descuiere selectiva cu cheia in usa, exact cum ziceam mai sus.

In fine, bine ca ai rezolvat.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator