Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
death914
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 31 Mar 2018, 13:59

probleme la deschidere

31 Mar 2018, 16:39

Salut! Am un seat Cordoba 1.9 TDI din 2004. Problema este ca nu se mai deschide. am incercat si din telecomanda si mecanic. nu se aude clic . nici portbagajul nu se deschide . bateria e moarta. cum fac sa intru in masina fara sa sparg ceva ? este vreo solutie de urgenta. sunt deschis la orice sugestie.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: probleme la deschidere

01 Apr 2018, 23:16

Si portbagajul si usa de la sofer ar trebui sa se poata deschide cu cheia. Asta daca cineva nu a facut o inginerie inutila sa excluda cheia. Daca ai bateria terminata si nu merge centralizata poti incerca sa o reincarci pe mufa de rulota daca ai. Daca nu este mia complicat. Ai posibilitatea sa o deschizi mecanic, sa ceri la dealer deschiderea ei ca au procedura, ori sa te bagi sub ea si sa ii dai curent pe borna de la alternator, nu trebuie decat sa desfaci scutul si ai acces la el :)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
death914
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 31 Mar 2018, 13:59

Re: probleme la deschidere

02 Apr 2018, 06:35

reprezentanta cea mai apropiata e la vreo 100 de km si masina e sh.nu stiu daca am mufa de rulota ,sau daca e o problema cu cheia. eu o am doar pe cea dreapta cu 2 butoane. am vazut pe net ca la vw este incuietoare si pe dreapta acoperita de un capac.o sa mai incerc diseara cand vin de la lucru. poate gasesc si un mecanic.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: probleme la deschidere

02 Apr 2018, 09:26

Poti incerca pe sub, desfaci cu un torx scutul din fata si ar trebui sa poti fixa un cleste pe borna + din alternator iar masa pe blocul motor ori pe un surub de la caroserie, ar trebui sa fie un surub de masa chiar pe longeronul stanga pe lateral.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
death914
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 31 Mar 2018, 13:59

Re: probleme la deschidere

02 Apr 2018, 19:40

am rezolvat. problema era de la incuietorile "putin obosite" . cheia se invartea, dar nu chiar pana la capat. am gasit un mecanic care stia de asta si cu putin wd40 s-au descuiat. am cumparat si baterie . totul e ok. multumesc mult pentru sfaturi.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori