Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
nutuu
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 07 Aug 2021, 01:53

Apa sub 90 grade

07 Aug 2021, 02:00

Salut, dețin un Seat Leon 2.0TDI FR 210 cai din 2008, ieri am aflat de problema următoare: am circulat pe autostrada cu o viteza de 120-130km/h și când am vrut sa ies, am observat ca temperatura apei era undeva la 70 de grade, ba chiar mi se părea ca scade spre 65. Am oprit, am lăsat o puțin, după care mi am continuat drumul, și mergând doar in viteza 1, 2, 3, am văzut ca apa a urcat din nou la 90 de grade. problema este ca din viteza a patra in sus, temperatura apei scade de la 90 de grade pana la 70-65. a mai întâmpinat careva problema? orice părere ma ajuta, va rog frumos!
 
mitumunteanu
Mesaje: 5
Membru din: 13 Iun 2018, 19:15

Re: Apa sub 90 grade

10 Aug 2021, 21:38

Salut.
Pare a fi o problema cu termostatul care nu se mai inchide. La viteze mai mari vezi aceasta problema pentru ca fluxul de aer este mai mare, iar cum lichidul de racire este circulat mereu acesta raceste motorul mai mult decat ar trebui. Iarna cand temperatura ambientala este mult mai mica aceasta problema o sa fie mai pregnanta.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori