Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Sebiosip
Mesaje: 8
Membru din: 13 Iul 2019, 08:52

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

05 Mar 2020, 22:53

Nustiu sigur daca e exact acelasi cod motor, am impresia ca la baza e cel de 170cp, in schimb chiulasa e acelasi cod, revizia e cu C, iar capitolul ungere e pompa de ulei cea cu balansoari, cea cu hexagonul, nu e pompa aia de bkd cu pinioane.
Sper sa fie ok motorul, am desfacut distributia si pompa pare sa fie cea de fabrica, nustiu contitech sunt pompele de apa care vin din fabrica?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

06 Mar 2020, 10:14

Nu e o regula, sunt producatori diferiti pt echparea de fabrica.
Insa daca pe pompa e cod de conti fara a fi si cod OEM, sigur a fost schimbata si nu mai e cea originala.
Mai mult, chiar daca pe pompa e cod OEM, nu poti fi sigur ca e cea de fabrica. E posibil sa fi fost schimbata intre timp tot cu una OEM.

Daca tot ai desfacut motorul, sfatul meu e sa inlocuiesti tot ce tine de distributie. In plus, inlocuieste si tija hexagonala de la pompa de ulei. (se poate face si conversie la pompa cu pinioane si lant, insa asta e alta poveste)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Sebiosip
Mesaje: 8
Membru din: 13 Iul 2019, 08:52

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

06 Mar 2020, 22:10

Am vrut sa schimb pompa de ulei cu cea de pe bkd doar ca din cate am vazut trebuie sa scot vibrochenul sa schimb pinionul pentru lant si am zis ca o las pe aia, axul l-am schimbat, nu am gasit codul care era pe el in schimb am comandat un cod 03g115281e care e de 100mm, l-am taiat la 75mm si e ok, din cate am vazut e vw ag.
Distributia m-am gandit sa o schimb sa n-o schimb da am decis sa o pun tot pe amea, amea a fost schimbata si nu am facut cu ea decat vreo 20...30k km, cred ca n-are rost so schimb deja.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

07 Mar 2020, 10:23

Nu retensiona o curea de distributie veche.. Ia macar curea noua, daca nu vrei sa iei tot kitul
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori