Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

1P, Pasarea Phoenix

22 Feb 2021, 16:28

Mi-am luat un cazanel, asta ca sa am cu ce ma juca si sa-l transform intr-un mic proiect. Si pentru ca nu am putut sa-l las sa ia calea dezmembrarilor si Remat-ului asa cum ii era in plan. Masina in cauza a fost prima mea dragoste in domeniul Seat si m-a insotit din 2010 pana prin 2014, an in care am dat-o spre folosire la una din filialele firmei noastre iar eu am „tradat-o” pt o Octavia noua, iar dupa alti 4 ani, mistuit de remuscari, m-am intors la Seat cu 5F-ul actual. A mai aparut intre timp si o Arona ca sa ma lege si mai bine de brand, iar acum s-a intors acest 1P.

Despre el va fi vorba aici. Masina a revenit de la filiala in acest an si i s-a facut o constatare in reprezentanta de unde a iesit cu un deviz de 22.000 ron...din care 14.000 ron pe mecanica/electrica si 8000 ron pe caroserie/vopsitorie. La aceasta suma decizia conducerii a venit simplu: suma depaseste valoarea de piata a masinii asa ca >Remat sau dezmembrari. Avand in vedere ca masina asta m-a insotit in niste momente importante din viata, n-am putut s-o las la vulturi :) Asa ca am decis sa iau eu „beleaua” si sa o reconditionez.

Acum, devizul reprezentantei, unul foarte amanuntit (pana si un snur de la polita de portbajaj era trecut acolo  ). Sunt multe pe acel deviz, dar nimic legat de partile importante: motor/cutie (alea sunt in mintile lor). In schimb am broaste usi defecte, aeroterma nefunctionala, o oglinda (blocata) si multe bucse, bascule, un arc rupt pe fata, tampoane cutie/motor, bielete, si multe alte maruntisuri. Pe caroserie..multe ciobituri si zgarieturi cam pe toate elementele, deci necesita vopsire integrala. Dar macar nu prea avem rugina decat superficial in vreo 2 -3 locuri

Masina este 1.9 TDI, BXE cu turbo VNT17 si un soft RBN (modificat in varianta Eco la data la care am dat-o mai departe). In acest weekend am dus-o acasa, am curatat-o (dar va necesita un detailing interior dupa ce termin cu vopsitoria) si am reusit sa ii deblochez ambele broaste ale usilor precum si aeroterma. Brusc s-au evaporat cam 4000 ron din deviz :). Urmaza acum partea de articulatii zilele urmatoare, dupa care ma gandesc sa vad ce fac cu ambreiajul. Nu patineaza inca, dar volanta are o usoara bataie si inclin spre un kit Sachs Performance cu volant OEM DMF

Intre timp am pregatit si jantele originale sa mearga la reconditionat la cei de la TW.

Cam asa arata acum. De aici, cu ajutorul si sfaturile voastre sper sa fac din ea ceva frumos.

Imagine
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Mirciuliqa
Mesaje: 929
Membru din: 17 Sep 2009, 15:21
Localitate: Bucuresti, Metalurgiei
Contact:

Re: 1P, Pasarea Phoenix

22 Feb 2021, 17:15

Super!
CUPRA LEON 2022 1.5 eTSI - B 293 EGO
SEAT Leon 5F FR 2018 1.8 TSI - B 293 MIC
EX - SEAT Leon 1P FR 2008 2.0 TDI
EX - SEAT Leon 5F 2013 1.6 TDI - IF 16 EGO
EX - SEAT Leon 1M 2003 1.8 20V - IL 03 BDA
EX - VOLKSWAGEN Passat B6 2006 1.9 TDI - B 48 MMT
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

22 Feb 2021, 17:44

As vrea sa ii inlocuiesc carcasa cheii, pt ca arata jalnic. Am gasit una care pare ok la OEM Plus. Insa am inteles ca este destul de complicat/delicat cu scoaterea chip-ului. A facut cineva operatiunea asta? Ma puteti ajuta cu un tutorial ceva? Ca sa nu risc sa sparg chipul ala cand il voi scoate...
Imagine.Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

22 Feb 2021, 20:16

Cred ca dany19940 te poate ajuta.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: 1P, Pasarea Phoenix

23 Feb 2021, 01:03

Nu e deloc complicat. Daca tot schimbi carcasa, poti decupa pe langa cip cu un cuter, ca sa-l dezlipesti.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

23 Feb 2021, 12:53

Mai vazusem o varianta cu dat un pic de WD40 pe langa el si scos cu o surubelnita subtire. Insa cred ca e mai safe cu decupatul pe langa el. Merci!
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

23 Feb 2021, 14:12

Azi a intrat masina in service. Si lista initiala de "paguba" arata cam asa (vedem ce mai apare cand desfacem efectiv):

Necesar inlocuite mecanism V121 oglinda stanga
Curatat si reglat timonerie CV
Acumulator defect conform tester
Arcuri fata – rupt pe dreapta
Bucsi bascule superioare crapate
Bucsi pendul motor crapate
Pendul motor – bucsi rupte
Colier esapament rupt
Bujii incandescente de schimbat
Bascule spate - suruburi blocate + bucsi rupte (necesar inlocuire bascule)
Bucse bara stabilizatoare spate - aproape rupte
Capete de bara stanga/dreapta (burduf rupt)
Revizie filtre + schimb ulei
Schimb distributie cu pompa apa
De revopsit capota motor (zgarieturi profunde)
Reparat aripa dreapta fata (infundata la conjuctiunea cu bara)
Reparat prag dreapta (infundat)
Revopsit usa dreapta spate
Reparat aripa dreapta spate
Reparat aripa stanga spate
Reparat + vopsit prag dreapta

Asa arata o masina cu care in ultimii ani doar s-a mers, fara sa o mai si intretina cineva in afara de ulei si filtre cand se aprindea becul de revizie. In rest..motorina si bataie. Muuulta bataie se pare ca a indurat :( La astea de mai sus o sa adaug si kitul de ambreiaj + volanta ca nu imi place ce simt nici acolo. O sa renunt aici la ideea de Sachs Performance deoarece am mai discutat cu 2 amici care au asa ceva si se pare ca devine destul de inconfortabila pedala cu acest kit. O sa merg pe un kit normal si cand o sa ajung la Voinea pt soft o sa facem un soft care sa fie cat mai liniar fara spike-uri de boost..
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: 1P, Pasarea Phoenix

24 Feb 2021, 18:48

Altul care se inhama la reparat masini destinate dezmembrarii. Bravo! Sper sa iasa ceva care sa iti aduca multe bucurii ;)
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

25 Feb 2021, 07:47

Asta e inca masina, nu se compara cu Goldi care nici pt dezmembrat nu era buna :drive
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

25 Feb 2021, 13:31

@gamer555: Multumesc! Acum ceva ani am avut un Oltcit frumos care mi-a fost foarte drag. Intr-un final l-am vandut altcuiva si a ajuns in scurt timp la Remat dupa ce a fost dezechipat de toate piesele bune. Si acum regret ca l-am dat. N-am vrut sa mai repet gresala si cu asta care e masina ce mi-a fost cea mai draga dintre toate pe care le-am avut pana acum. Nu zic ca nu imi e drag si 5F-ul, dar nu chiar ca asta. Cine ma aude zice ca-s nebun ca bag bani in ea. Dar am decis sa o aduc unde a fost si asta voi face!

@Roger: la tine este un proiect mult mai amplu, pe care il urmaresc cu mare placere! Acolo e ceva gen DTX style, Kindig, etc :D

Apropo: imi poate da si mie cineva o opinie despre arcurile Eibach Pro Kit puse pe 1P normal (non Fr sau Cupra)? Ma intereseaza partea de confort: mai ramane o masina de daily drive intr-un oras ca Bucuresti? Sau devine go kart? Am ajuns acum la partea asta si nu stiu daca sa raman pe OEM sau sa pun un Pro Kit..
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

03 Mar 2021, 19:05

Astazi am fost si am indreptat rotile la Autosoft (toate 4 erau problem), dupa care le-am dus la Top Wheels pt reconditionat. I-am comandat si capacele noi pt jante si greu le-am mai gasit originale la un pret decent. Bine, exista oricand varianta de a le lua din reprezentanta insa la un pret cam exagerat pt niste bucatele de plastic.
Jantele aveau diverse ciobituri pe margini in special; tare-s curios cum or sa iasa dupa reconditionare
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

03 Mar 2021, 20:41

Da, fac pariu ca daca te duci maine la alt Autosoft sa le verifice si fara sa le spui ca le-ai facut la ei, iti vor spune ca trebuie roll-uite iar.
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

04 Mar 2021, 13:22

Aveau un obicei in a face asta mai demult. Parca s-au mai imblanzit intre timp :) Iti dai seama ca scot factura emisa de ei pt indreptare in momentul in care cineva mi-ar zice asa ceva cand ma voi duce sa montez anvelopele :D Dar s-au mai schimbat lucrurile pe la ei de vreo 2-3 ani; eu am avut numai experiente ok cu ei in ultimii ani. Daca am avut vreo nemultumire legata de vreo echlibrare sau ceva, au verificat si refacut totul gratis fara nici un comentariu.

Mai jos cateva imagini din service. Toata suspensia nu a putut fi scoasa decat la flex si baros :D (partea din spate in mod special)
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

04 Mar 2021, 15:33

Asa s-au dat jos si la Goldi, suspensiile pe spate si franele: cu flexul. Erau ''bulgari'' de rugina.
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

07 Mar 2021, 12:22

@Roger: macar la frane am avut noroc. Alea erau ok (probabil schimate mai recent). O sa ii fac un upgrade si acolo dar mai incolo. Momentan vad ca are discuri si placute ok.

Ieri am reusit sa terminam cu partea mecanica; A mai aparut si un racord felxibiul de la catalizator, l-am schimbat si pe el. Am facut distributia si am schimbat si tot kitul de ambreiaj. Motorul toarce acum frumos fara sa se mai auda zdranganitul ala de la volanta

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Intre timp au sosit si jantele de la reconditionat

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Urmeaza acum drumul vopsitoriei. Aici sa vedem cum fac, pentru ca spre marea mea surprindere, masina asta are Casco valabil pana in iunie. Initial am crezut ca e vreo gresala, insa nu este. Asta e probabil avantajul faptului ca a fost masina de firma si acolo se reannoiesc anual toate politele Casco la gramada, pe tot parcul auto. Nu cred ca a mai si inspectat cineva vizual masina; altfel imi e greu sa cred ca ii mai facea Casco cineva. Insa are polita valabila si o sa vad daca pot sa o vopsesc pe Casco, sau macar o parte din cost sa fie pe Casco si sa achit o diferenta. Habar nu am cum merg treburile astea cu vopsirea integrala; e prima data cand ma confrunt cu asa ceva, dar o sa ma interesez.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori