Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 361
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: 1P, Pasarea Phoenix

12 Mar 2021, 11:16

Urmaresc cu intetes reconditionarea. Am avut una identica, doar ca 1.6TDI. Mi-a parut tare rau cand am dat-o. Tin si acum legatura cu proprietarul.

Imagine
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

16 Mar 2021, 09:20

Vlad24 scrie:
Urmaresc cu intetes reconditionarea. Am avut una identica, doar ca 1.6TDI. Mi-a parut tare rau cand am dat-o. Tin si acum legatura cu proprietarul.

Imagine


Identica cu a mea cand era ea in vremurile ei bune :D Jantele astea mi-au placut cel mai mult. Tocmai de aceea am ales sa le pastrez si reconditionez pe cele OEM in loc sa iau altele noi AM.
1.6 TDI l-am avut si eu dar pe Octavia 3; mi-a placut ca motor mai mult decat 1.9 TDI. Mai silentios, mai elastic.

Intre timp am scos masina din operatiunea pe cord deschis de care a avut parte in service. Pacientul prezinta puls :D Am dat jos tot: ambele punti, motor, cutie. tot. Am schimbat tot ce trebuia schimbat (multe la flex dupa cum suneam si mai sus). Evident ca au aparut multe chestii neprevazute si enervante dar pana la urma s-au rezolvat. A ramas una din oglinzi la care inca nu merge incalzirea, desi am schimbat-o cu totul pentru ca arata cam asa:

Imagine

Mai am aeroterma care imi da batai de cap; am reparat-o dar tot merge in hopuri. Cred ca o voi schimba cu una Valeo similara. In linii mari mecanica este gata. Pe lista mai ramane probabil turbina (datorita vechimii) , dar nu e urgenta. Momentan nu da erori, nu curge, nu ia limp mode.
Si....e ceva ce am de urmarit la volanta cea nou nouta; ceva nu-mi place mie cum suna; are un soi de bataie infundata la schimbarea treptelor insotita de un sunet gen "vuuuum". Desi am pus kit Sachs venit asamblat si centrat/echilibrat din fabrica . Special m-am ferit de un kit la care vin demontate discul, placa si volanta ca sa nu am bataie de cap la montaj ca nu e echilibrat cum trebuie. Dar uite ca nici astea asamblate nu sunt tocmai 100% fara de pata. Evident daca se va dovedi ca e defecta, va incepe lungul dans al garantiei cand importatorul te baga prin porumb, te scoate prin padure si tot asa..

Imagine.Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

17 Mar 2021, 17:27

Astazi am inlocuit aeroterma ca deja ma scotea din sarite cu mersul ei doar cand avea chef. Am luat una Valeo, cost 416 Ron. Este 100% identica cu cea OEM. Si aia tot Valeo cu rezistenta variabila Denso era. Si merge perfect; de bine ce ma speriase reprezentanta sa nu iau aftermarket ca nu merg bine, ca fac zgomot, ca ei nu mai monteaza deloc AM, etc. Nu face niciun zgomot si este fix aceeiasi piesa pe care reprezentanta imi ceruse 1730 Ron + 90 Ron montaj :D:D. Montaj care nu ia mai mult de 5 minute (10 daca esti mai mocait)

Totusi a trebuit sa comand ceva si la reprezentanta (ca nu am gasit pe nicaieri in alta parte): Capitonajul capotei (cod 1P0863831B) care m-a costat 499 ron cu tot cu cele 10 cleme noi de prindere (al meu a ajuns o mortaciune care atarna livid de capota). Si mai aveam lipsa un amarat de ornament de plastic de la bancheta spate pe care n-am reusit sa il iau de la dezmembrari (deh, e de inteles; oamenii vor sa vanda bacheta completa) si am mai dat si pe ala 111 ron (cod 1P0885893)..pe o amarata de bucata de plastic..

Imagine.Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 361
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: 1P, Pasarea Phoenix

06 Apr 2021, 08:29

Legat de mocheta de la capota, pentru a nu ajunge si asta noua in starea asta veche iti recomand videoul din atasament. L-am facut pentru ca la mine se scurgea apa si imbiba acea mocheta.
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

19 Apr 2021, 17:00

Super! Merci pt sfat Vlad! Nu am apucat sa o montez inca; am zis ca o fac doar dupa ce e gata partea de vopsitorie.
In ultimele 2-3 saptamani nu am mai facut mare lucru la masina. Am lasat-o la Avia Motors in toata aceasta perioada pt diverse mici reparatii pe partea electrica, inclusiv reconditionare electromotor si am asteptat asteptat sa imi soseasca kitul de la Sachs Performance. Acesta a sosit vineri, astazi l-am dus la service si maine/poimaine urmeaza sa fie montat. Am ales sa comand de la ei totul (inclusiv volant) ca stau linistit ca am luat totul "de la mama lor". Ce mi-a placut in mod deosebit este faptul ca in colet am gasit si o fisa care spune ca volanta a fost si ea testata si calibrata in laboratorul S-Performance conform specificatiilor. Am ales de data aceasta sa merg pe varianta LUK (pe facelift >2010 fabrica a montat indeosebi LUK din cauza multiplelor probleme aparute anterior pe Sachs)
Kit-ul de ambreiaj modificat de S-perfromance arata cam asa:

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

A, si am mai apucat sa ii schimb toate becurile interioare cu ledu-uri


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

28 Apr 2021, 16:34

Astazi am luat masina din service dupa montarea kitului de la Sachs Performance. Diferenta e...Wow! Ca de la cer la pamant intre asta si cel aftermarket pus anterior. Si culmea, desi se zicea pe alte forumuri ca pedala ar fi un pic mai tare cu asta, nu e deloc asa. E cat se poate de OEM like. Dar felul in care pleaca masina de pe loc si cum schimba e altceva. Au disparut complet orice alte zgomote.
Dupa Paste intra la vopsit. Abia astept sa termin si cu asta ca sa pot monta jantele + anvelope noi, sa ii fac un detailing interior complet, soft si apoi o plimb putin prin tara intr-o mica vacanta inainte sa continuam cu restul operatiunilor.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

30 Iul 2021, 12:59

Pai sa mai stergem un pic praful pe aici..
Ce s-a mai intamplat cu cazanelul in ultima perioada:

In primul rand l-am vopsit integral. Cu desfacut de usi, aripi, capota, haion, etc ca sa putem vopsi si pe interior pe unde mai aparusera unele puncte de rugina. Plus schimbat un far, parbriz si un prag.
Apoi am curatat elementele puntii spate care prinsesera rugina de la atata stat pe loc si de la sarea de pe drumurile din BV unde ea a stat 6 ani si unde nu cred ca a mai fost spalata prea des. Am curatat si apoi am lucrat cu un convertizor de rugina apoi am aplicat ceara spray care dupa uscare se intareste si arata precum cea de fabrica. Am dat si cu spary cupru pe la suruburile principale. Am folosit produse Nigrin. Cu ocazia asta am luat si un Foliatec si am facut si etrierii
.
Am montat si jantele de vara reconditionate+ anvelope si prezoane noi + geometrie
.
Am montat si capitonaj nou la capota motor ocazie cu care am efectuat si operatiunea „furtunasul de scurgere” recomandata de catre Vlad (pare sa functioneze ok dracovenia)

Am reconditionat electromotor + alternator. Electromotorul pt ca uneori la pronrire cu motorul cald, zguduia. Si dupa ce schimbasem deja restul componentelor care puteau da simptome asta (kit ambreiaj+volant, tampoane motor, baterie), doar electromotorul mai ramasese si intr-adevar de la el era.

A, si am trecut si pe la TCM pt o sesiune de teste + soft. Am vrut neaparat un soft facut pe dyno care sa indeplineasca urmatoarele cerinte: sa nu scoata totul din motor, sa fie liniar, sa nu dea fum (sau daca da, sa fie cat mai putin posibil). Inainte de modificare scotea 109CP pe dyno si am incercat mai multe variante de soft. Ne-am oprit in final la a alege intre un Stage 2 la 155CP si un Stage2+ la 165CP. Am ales sa merg pe varianta de Stage2 cu rezultat final 154CP si 339nM; suficient pt stadiul mecanic actual al masinii. Si nici nu cred ca o sa urc mai sus pt ca se misca suficient de bine asa in combinatia de turbina VNT17 si ambreiaj Sachs Performance, iar fum nu da.

La final am apelat la o firma de detailing unde am facut asa: detailing interior complet, detailing compartiment motor, sigilare lac cu protectie ceramica Carbon Collective (+ operatiunile pre-aplicare aferente), restaurare stopuri + aplicare protectie ceramica plastic faruri si stopuri.

Momentan imi mai trag putin rasuflarea, o plimb pe la mare si mai vad din toamna de ce ma mai apuc; urmatorul pas este sa ma ocup de sistemul audio; as vrea sa ii pun in primul rand o unitate cu Android si sa reconditionez volanul..

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Imagine.Imagine.Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 361
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: 1P, Pasarea Phoenix

30 Iul 2021, 22:04

Superb a iesit. Te felicit pentru munca depusa.Este in stadiul unei masini noi.
Iti recomand sa pui folie transparenta pe faruri. Nu dai gres cu ea.
 
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: 1P, Pasarea Phoenix

02 Aug 2021, 08:27

Foarte bine a iesit, felicitari!
Ce spray de ceara lichida ai folosit pentru caroserie?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: 1P, Pasarea Phoenix

03 Aug 2021, 16:55

Multumesc frumos!
@Vlad24: momentan are aplicata protectie ceramica pe faruri. Sa vedem cat tine asta. Pasul urmator va fi folie.
@Cosmin: am folosit o ceara pentru protectie anticoroziva de la Nigrin. 29 ron/spray; mi-au ajuns 2 buc pt ce am avut de facut acolo dupa curatare si tratare metal. Dupa uscare/intarire arata foarte asemanator cu ceara de fabrica.

Imagine
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori