Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
anairam
Subiect Autor
Mesaje: 91
Membru din: 26 Ian 2011, 18:01
Localitate: Resita, C-S
Contact:

DIY Demontare electromotor Toledo/leon in 4 pasi

03 Feb 2011, 02:29

Operatiunea presupune desfacerea a 2 suruburi localizate in partea superioara si inferioara a electromotorului.

Fiecare surub are o piulita fixa de 18 si una mobila de 13.
Piulita de 13 fixeaza pe surub in partea superioara un support de plastic (fig 1 #2) iar in partea inferioara un sprijin pentru o conducta (fig 4 #4) (nu sunt necesare detalii, se observa usor).

Dificultati ridica surubul pozitionat in partea superioara datorita spatiului restrans.


PASUL 1

Pentru a facilita accesul indepartati instalatia electrica prin ridicarea bratului de plastic (fig 1 #1).

fig 1
Imagine

PASUL 2

Desfaceti piulita de 13 si inlaturati suportul din plastic reprezentat in fig 1 #2. Pozitia surubului se observa in fig 2.
Eu am scos bateria si suportul acesteia pentru a avea loc, dar acest lucru nu e obligatoriu, cred ca se poate folosi o cheie cu crichet si imbinarea de 90 de grade.

fig 1
Imagine

fig 2
Imagine

PASUL 3

Desfiletati primul surub (fig 3 #3) cu care e fixat electromotorul folosind o cheie de 18 (fig 2).

fig 3
Imagine

fig 2
Imagine

PASUL 4

Pentru a avea acces la al doilea surub, identic cu primul, localizat sub electromotor, e necesara suspendarea autoturismului (cric sau rampa).
Se impune demontarea scutului motor.
Desfiletati piulita cap 13 si indepartati suportul conductei (fig 4 #4) ce se sprijina pe surubul elctromot.
Continuati cu desfiletrea celui de-al doilea surub ce fixeaza electromot, utilizand cheia de 18.

fig 4
Imagine

Recomand utilizarea cheilor tubulare.
Operatia se poate defasura in parcare.
Timp de lucru cca 30 min.
Spor la treaba.
 
Afarcas
Mesaje: 1
Membru din: 03 Dec 2015, 14:49

Re: DIY Demontare electromotor Toledo/leon in 4 pasi

03 Dec 2015, 14:54

unde sunt imaginile?
 
Avatar utilizator
zsolt.molnar
Mesaje: 7
Membru din: 03 Iul 2013, 11:25

Re: DIY Demontare electromotor Toledo/leon in 4 pasi

23 Iun 2016, 21:49

Poti repune pozele eventual?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator