Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Udini
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 22 Ian 2012, 11:09
Localitate: Neamt

Re: Seat Toledo

21 Feb 2012, 23:23

ah.. am uitat.. nu, nu e inscris... scrie pe pliant o taxa de vreo 200 si ceva euro... mi se pare cam mica :|
sper sa nu care cumva sa mai fie si euro 3 :D
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Seat Toledo

22 Feb 2012, 08:19

AUS e Euro4.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
ffflorin2004
Mesaje: 95
Membru din: 11 Dec 2011, 19:14
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Seat Toledo

05 Iun 2012, 14:44

In primul rand, orice motor consuma ulei. Daca al vostru nu consuma deloc ulei, inseamna ca acel motor are o problema ( lichid de racire in ulei, pilitura de metal,uzura in baia de ulei).. Normal, uleiul consumat este nesemnificativ, se observa doar la schimburile de ulei ( undeva la 100-200 ml) .
Ce ai mai putea verifica la benzinarul tau :
Dupa o incalzire prealabila a motorului, cativa km de tras pe masina, la ture relativ mari, verifici joja de ulei, daca nu cumva se vad urme de lichid de racire ( s-ar putea sa faca spuma ) , verifici lichidul de racire, sa nu aibe urme de ulei. Daca exista asa ceva, clar scurgeri pe la garnitura de chiulasa ..

Acuma vad ca este de cateva luni acest topic, deci ma opresc aici.. nu are rost sa sterg, poate mai citeste cineva si isi da cu parerea, sau ia in calcul si varianta mea.
Salut.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Seat Toledo

05 Iun 2012, 17:31

Florine, subscriu si eu la ce zice Ciprian, nici eu nu vad consum de ulei la Toledo. Intotdeauna pun pana la maxim si asa ramane. Si chiar am mers de 2 ori pina peste 18k km si nici la culoare nu era negru, era maroniu cand l-am scurs. Motorul este curat pe interior inca, n-am pilitura sau altceva. Busonul meu este magnetic si ar fi trebuit sa gasesc ceva in timp. Antigelul nu scade nici el in borcan, nici nu are urme de ulei, asa ca... nu sunt de acord cu ce zici. :?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori