Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Spinu
Subiect Autor
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Cablu frână de mana

30 Ian 2020, 23:24

Dacă aveți idee de ce mi se întâmplă mie acest fenomen.. Când trag frâna de mana un cablu e mai lung și unul mai scurt. Nu ma deranjează acest aspect însă, am sesizat ca pârghia de la etrier nu mai revine pana la capăt și mi s-a încins discul. Ultima intervenție pe care a avut-o a fost sa schimb plăcuțele..
Pana acum nu am mai pățit lucrul acesta și cablurile erau tot la fel dar am sesizat și am studiat și am observat ca nu e normal sa fie unul mai lung și unul mai scurt. Plăcuțele au mai fost schimbate, acum le-am schimbat iar pt ca alea vechi erau proaste și scartaiau tragic.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cablu frână de mana

31 Ian 2020, 01:26

Problema e de la etrier. Se blocheaza si trebuie schimbat. Eu am luat trw, nou.
 
Spinu
Subiect Autor
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Cablu frână de mana

31 Ian 2020, 23:26

Problema este ca etrierul se mișcă ușor nu da semne de blocaj. Ca ma bag sub ea trag un pic cu mana și revine. Sau mai nou scot scrumiera din spate și imping de sufa și își revine. Mi-e necaz ca nu pot posta video ca am filmare cum se comportă.
La mana etrierul cu problema, pârghia se mișcă ușor, la celalalt merge greu ca și cum e blocat însă merge impecabil și este și într-o stare mai buna. Adică gen când am schimbat plăcuțele l-am învârtit cu mana însă asta de merge ușor pârghia, cilindrul m-am chinuit 20 de minute să-l dau la capat

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori