Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
SanduAI
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 04 Iul 2019, 13:10
Localitate: Bucuresti

Sfat achizitie Seat Leon

04 Iul 2019, 13:47

Salutare!

Doresc sa cumpar un Seat Leon, ca prima masina, pentru ca imi place foarte mult design-ul exterior, ceea ce nu pot spune despre interior. Deoarece nu prea cunosc detalii tehnice pentru o masina "corecta", as avea nevoie niste sfaturi. :)
- Doresc sa cumpar masina in rate, pentru ca nu pot sa platesc 4-5 mii cash acum
- M-am orientat spre aceasta https://www.autovit.ro/anunt/seat-leon- ... I.html#map care, mai in detaliu, cred ca este https://www.auto-data.net/ro/seat-leon- ... 05hp-13602 .

Ce ma intereseaza sa stiu:
1. Ce parere aveti despre masina respectiva, in general.
2. Daca ati avut model similar, cam ce consum are(l/100km).
3. Cat de bun(fiabil/gurmand) este acel motor 1.9 TDI.
4. Deoarece interiorul este cam urat, vreau sa schimb consola centrala(de preferat cu una neagra/carbon) si sa aiba butoane mai noi/moderne, iar playerul media sa fie inlocuit cu o unitate media digitala color(touchscreen/navigatie GPS).
5. Pentru design-ul exterior, as vrea sa-i schimb partile din fata si spate(bara, proiectoare etc.)...cam ca un kit Cupra + un eleron si faruri mai bune.
6. Vreau sa-i adaug senzori de parcare(camera mi se pare cam mult, deja :) ).
7. Cat de bun este sistemul audio standard pe acel model?(nu cred ca l-a schimbat cineva anterior)

Referitor la peisele pe care vreau sa le inlocuiesc, m-ar interesa stiu pe ce site-uri as putea sa le caut, de incredere si calitate.

Tehnic, nu stiu cum se comporata deoarece nu am fost sa o vad momentan.

Avand in vedere cele mentionate, va rog sa-mi spune parerea vostra despre masina, despre ce imi doresc eu sa-i fac si daca aveti alte recomandari de modificari(estetic sau tehnic, pentru consum mai bun/poluare mai mica) sau alt Leon ce poate fi luat prin finantare(doar daca aveti info despre asa ceva).

Orice informatie este binevenita.
Doresc sa cumpar un astfel de Leon deoarece atat mie, cat si prietenei, ne place extraordinar de mult cum arata(exceptie interiorul :)) ) . Il compar cu un MB CLA 200, referitor la cat de mult imi place exteriorul, chiar daca sunt din alta liga :))

MULTUMESC!
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Sfat achizitie Seat Leon

04 Iul 2019, 14:50

Salut !
Te felicit pentru decizia de a cumpara un leutz, dar nu te arunca la primul pe care il vezi:
La anuntul respectiv eu vad probleme pe care le consider grave:
1. vanzatorul nu prea pare sa stie mare lucru despre masinile pe care le are: (probabil pentru ca le cumpara ieftin de undeva, le stilizeaza si le da mai departe.. oare cum s-o numi asta :tongue )
de exemplu [din descrierea anuntului]:
  • ** geamuri tenta fumurie ** - FALS. poti vedea si in poze ca nu are asa ceva (existau doar pe echiparile SportUp sau FR/Cupra)
  • ** MODEL BUSSINES ** - Nu exista asa ceva pe leon 1P. Masina are echipare destul de standard: Stylance
  • ** ADUS RECENT IMPORT GERMANIA ** Aici e un mare semn de intrebare pentru ca masina are numere de FRANTA
  • ** FARA LOVITURI SAU ZGARIETURI ** .. pai si atunci ce se vede pe bara spate, in dreapta numarului ? eu zic ca zgarieturile sunt normale [mai ales pe masini de franta] dar mintind "pe fata" ma faci sa ma intreb si ce alte lucruri nu sunt adevarate din lista aia.
  • ** UNIC PROPRIETAR ** O tampenie! Ori e import ori e unic proprietar ?
Alte chestii:
Scaunul soferului are aripioara dinspre usa extrem de roasa iar volanul e foarte ros in partea de sus -> nu crede nici partea cu kilometri reali pentru ca e posibil sa nu fie corecta nici aia.

Mai sunt leoane pe site-ul lor unde au descrieri la fel de gresite:
http://topcars.ro/detalii_masina.php?va ... ata_pf=617

2. Finantarea: finantare de la o firma de genul ala mi se pare teapa de genul Provident [iei banii usor: doar cu buletinul, dar platesti dobanzi enorme].
La ei pe site scrie "Dobanda anuala: 18%", in conditiile in care orice banca din romania are dobanzi intre 7-12%. Sa pun asta in perspectiva: la o dobanda de 18%, in 5 ani platesti DUBLU masinii.

In concluzie: Eu i-as evita, arata ca o samsarie combinata cu camatarie.

Sfatul meu: Stabileste-ti clar un buget, mergi la banca ta si cere un credit pentru acea suma [ori cauta alta banca ce iti va oferi o dobanda si mai buna] si cu banii in cont mergi de-ti cumpara masina. Sunt sigur ca suficienti vanzatori vor fi dispusi sa mai si negocieze la pret daca poti sa le dai banii pe loc :wink:
 
SanduAI
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 04 Iul 2019, 13:10
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Seat Leon

04 Iul 2019, 15:11

M-am uitat la destul de multe modele, iar la acesta mi s-a parut si mie ciudata treaba cu Franta - Germania. In rest, ce ai mai scris tu, nu prea am sesizat, dar acum ca mi-ai zis o sa ma uit si mai atent.

In continuare, as vrea sa stiu detaliile mentionate initial, chiar daca nu este vroba despre LEON-ul postat.

Multumesc! :)
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Seat Leon

05 Iul 2019, 08:16

1. O masina f buna, cu un raport f ok calitate pret ; costuri mici de intretinere, fara probleme de fabricatie ( exceptand unele particularitati ale motoarelor din gama vag - nu este cazul la 1.9 tdi ), tinuta de drum buna, usor manevrabila, durabila.

2. Daca vorbim de orase de bun simt, ~ 7 urban si 4-5 extraurban.
3. Cel mai bun ( fiabil si simplist ).
4. Poti sa faci retrofit la clima de FL, dar nu stiu ce costuri implica
7. Este f ok, daca pui un subwoofer micut isi face treaba cu brio. Acum, depinde de pretentii. Cel mai bine il asculti tu.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
SanduAI
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 04 Iul 2019, 13:10
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Seat Leon

05 Iul 2019, 09:06

Multumesc pentru raspunsul oferit, bgd_b92.
Deoarece rapunsul oferit de ClotzA m-a facut sa renunt la acel model, le-am mai gasit pe acestea. Recomandati vreunul, care vi se pare cat mai aproape de adevar? :)
https://www.olx.ro/oferta/seat-leon-1-6 ... cwpyG.html
https://www.olx.ro/oferta/vand-seat-leo ... cy3WV.html
https://www.olx.ro/oferta/seat-leon-201 ... cq42I.html
https://www.olx.ro/oferta/seat-leon-1-6 ... cq3EQ.html
https://www.olx.ro/oferta/seat-leon-sea ... cv57C.html

Iar referitor la oras de bun simt...Bucuresti este la polul opus :) In oras o sa-l folosesc doar pana la hipermarket, o iesire in parc sau chiar si in oras, in zile mai libere. La munca sau in timpul saptamanii, nu prea. Cel mai mult va fi folosit extraurban.
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Seat Leon

14 Iul 2019, 10:46

Doar al 4-lea anunt mai e activ :))))) restul s'ai dat..wtf..ca in orice industrie, pretul vinde. Nu conteaza ce…masini 2012 la 4500€…

du'te si cauta'ti masina, degeaba postezi aici anunturi, pt ca una e in poze, alta e realitatea. Din poze nu prea te poate ajuta nimeni, mai ales cu anunturi de masini samsarite. Daca ne aratai o masina de pe forum, cumparata RO sau cu sticker clubseat, poate iti puteam oferi detalii desprea ea.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Ripper
Mesaje: 112
Membru din: 28 Mar 2018, 12:48
Localitate: Brașov

Re: Sfat achizitie Seat Leon

17 Iul 2019, 14:29

Salutare, posesorul acestei mașini e pe aici sau cunoaște cineva masina? Maine as vrea sa o văd, si sper sa nu bat drumul degeaba.

Imagine


Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori