Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
smecs
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 28 Ian 2019, 19:01
Localitate: Bacau

Lumini numar inmatriculare Toledo 1M

22 Mar 2021, 21:24

Salutare,

Avem ca referinta un Toledo 1M.
Cand am cumparat masina, becurile de la numarul de inmatriculare erau arse iar suruburile care tin bucata de plastic foarte ruginite si cu capul rupt ( imposibil de scos prin desurubare).
Am scos geamul de plastic intr-un sfarsit, am inlocuit becurile dar bucata de plastic(in ambele parti stanga/dreapta) nu mai etanseaza bine iar cum zona este expusa contactului cu apa, sigur voi avea inflitratii rezultand arderea becurilor.
As dori sa fac operatiunea de inlocuire totala, adica toata lampa.
Din cautari pe internet am gasit pe un magazin online ( epiesa) un set (cica) de lampi dedicate dar care nu seamana cu ce am eu pe masina. Eu scot gemuletul de plastic, bag becul in soclu, pun gemuletul inapoI si asta e. Pe magazinul online lampa dedicata are loc pentru conectarea mufei, ceea ce la mine nu vad.

Daca un coleg a inlocuit tot ansamblul de lampa numar inmatriculare si imi poate da mai multe detalii( mentionez ca pe net pt Toledo 1m nu gasesc informatii), il astept.

PS: Din cate inteleg, sistemul e diferit Toledo 1M cu Leon 1M.

Va multumesc,
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Lumini numar inmatriculare Toledo 1M

24 Mar 2021, 16:54

Cele de Leon se monteaza in bara, deci sunt cu mufa pentru cablaj. Cee de Toledo sunt incluse in corpul lampii centrale, nu sunt separate, iar pinii soclului pentru bec sunt sertizati pe fire. Deci diferente destul de mari.

ImagineImagine
Imagine

Se vad cele 2 gauri pe unde ies clemele soclului becului in poza 2. Iar in poza 3 se vede codul lampii.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
MarioALV
Mesaje: 94
Membru din: 16 Iul 2016, 13:29
Localitate: Braila

Re: Lumini numar inmatriculare Toledo 1M

17 Aug 2021, 09:48

Salutare, uite ce am facut eu de 1an si ceva... Totul facut de mine cu banda led pe suport de aluminiu pt racire. Am procedat la fel si pt usi. ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator