Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Cat am platit in service-uri.

30 Aug 2009, 17:05

pai asta ca asa e,nu vezi nimik ce ti se face la masina,oricum prima revizie ma costat,860 de ron...schimbat toate filtrele masini,si uleiul,nimik mai mult,acum nici nu vreau sa ma gandesc,da oricum de data asta cumpar eu piesele
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Cat am platit in service-uri.

30 Aug 2009, 17:29

bamse zi-mi si mie un pret pt revizia de la 30 000 si in ce consta ea,adica ce se schimba,si asta e a 3-a oara cand ma lasa AC-u si mereu imi zic ca nu are nicio defectiune,nici nu stiu cum sa mai procedez,sa ma cert cu ei?sa le zic sa imi schimbe toata instalatia,nu prea e dragutz sa vin din luna in luna sa imi schimbe freonu
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
niku_20_2005
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2009, 09:30

Re: Cat am platit in service-uri.

30 Aug 2009, 18:07

catalin sigur ai un por pe unde pierde agent dar e foarte greu de depistat iar ca sa-ti inlocuiasca toata instalatia ii costa foarte mult asta daca esti cu masina in garantie si normal ca nu le convine sa faca chestia asta doar stiu numai sa ia de pe clienti nu sa le si ofere servicii de calitate si cand l-am auzit pe sefu de service de PBV2 ca ei lucreaza cu profesionalism m-a bufnit rasu... ma rog tine-te de capu lor poate rezolvi ceva cat esti in garantie ca ei or sa te amane pana iesi sa o faci pe banii tai
bafta
Seat Ibiza 12 12.V magico balck 2009
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cat am platit in service-uri.

30 Aug 2009, 20:39

nu este greu sa observi pe unde pierde agent de racire...se observa la ultraviolete
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Cat am platit in service-uri.

31 Aug 2009, 14:00

faza e ca de 3 ori mia pus masina la ultraviolete,mia bagat si o solutie florescenta,si treaba e ca nu imi convine sa ma duc in fiecare luna sa imi bage ei freon,asta nu mai e problema mea ca nu depisteaza ei,daca erau intradevar profesionisti gaseau orice defectiune cat de mica si cat de ascunsa,doar le-am lasat masina de 3 ori in service,si garantie mai am ceva,adica fix un an,iti dai seama ca nu am sa stau sa ma tot plimbe in tot acest timp,ca fac crize la ei acolo
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cat am platit in service-uri.

15 Sep 2009, 16:42

catalin, sincer nu stiu ce sa zic de situatia ta, nu am cum sa le zic nimik la cei de la service sa iti schimbe sau nu instalatia.
@niku, sa stii ca nu ii deranjaza daca schimba sau nu instalatia, pt ca oricum daca este pe garantie , nu conteaza in plus sau minus pt service.
si plus te rog mult sa fii unpic mai atent la ceea ce acuzi si ce vb de PBV2, ideea este ca lucrez acolo, nu le fac reclama, eu decat incerc sa ajut membrii forumului.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cat am platit in service-uri.

15 Sep 2009, 20:59

Cel mai usor se observa pe unde se pierde vreonul dupa urmele de ulei...unde este praf imbibat in ulei pe tevile unde circula freon, acolo se poate sa fie un por...
Se mai poate depista cu metoda clasica...spuma de sapun, detectoarele de freon nu au acuratetea necesara, doar indica prezenta gazului.
Se poate creste presiunea in instalatie mult peste cea normala de lucru, de obicei sunt testate la 22-25bari... in felul asta se observa mai usor pe unde pierde.
Problema este, ca trebuie demontat si bordul pentru a verifica vaporizatorul si tevile de acolo...
Posibil sa fie un racord flexibil dus...alea crapa cel mai des. :D
Scaparile de gaz sunt cosmarul frigotehnistilor, pentru ca se depisteaza foarte greu porii...
In privinta profesionalismului celor de la PBV2, eu unu nu am avut ce reprosa, ba dimbpotriva, am fost foarte multumit, comparativ cu alte unitati, ale altor marci auto... :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
niku_20_2005
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2009, 09:30

Re: Cat am platit in service-uri.

16 Sep 2009, 08:43

@bamse: da ok my mistake nu sunt suparat pe tine ci pe porche in general pt ca cu mine nu au dat dovada de profesionalism la nici un capitol si chiar m-am saturat ca be banii mei sa fiu luat de fraier.
Chiar mi-as dori sa vin la o intalnire sa cunosc posesorii de seat-uri.
Seat Ibiza 12 12.V magico balck 2009
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Cat am platit in service-uri.

16 Sep 2009, 12:13

da Bamse te inteleg ce zici si tu dar e a treia oara cand ma lasa AC,si de fiecare data imi zic ca nu are nimic si ca nam nici o pierdere,oare se evapora asa singur,daca erau intradevar profesionisti vedeau care i treaba,si mie nu imi convine sa vin cu masina in fiecare luna sa imi bage freon,ba mai mult prima data am si platit tot procedeu de umplere cu freon,acum pune te si u in locu meu,fac pariu ca daca ma duc la alt service imi rezolva problema,si stai lin ca tu nu ai nici o vina si apreciez faptu ca te implici si u cu ce poti,cand ai putut sa ajuti ai ajutat fapt pt care iti multumesc
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Breazu
breazu
Mesaje: 472
Membru din: 08 Sep 2008, 14:09
Localitate: bucuresti

Re: Cat am platit in service-uri.

18 Sep 2009, 11:40

O sa trebuiasca sa programez si eu cat de curand masina la service.Prima revizie am facut-o la MTI si am fost destul de multumit,am incercat sa ma lamuresc cum e si cu PBV2 dar din discutiile de aici inteleg ca parerile sunt impartite ca peste tot.Asa ca acum sunt intr-o mare ceata si am sa iau o moneda si ea o sa decida la ce service o sa merg.Uratimi succes :lol:
Ibiza exclusiv 1.2 alba.
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cat am platit in service-uri.

19 Sep 2009, 11:01

reglat directie 100 ron si alte mici constatari. foarte rapid si foarte profesionist la Dona :bounce:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Breazu
breazu
Mesaje: 472
Membru din: 08 Sep 2008, 14:09
Localitate: bucuresti

Re: Cat am platit in service-uri.

30 Sep 2009, 08:11

Moneda mea a ales MTI,749 ron toata revizia(toate filtrele,ulei, frana de mana,un bec schimbat,plus niste alte verificari peacolo),am fost multumit ca s-a lucrat repede si bine.Mi-a lucrat un nene mecanic mai in varsta care chiar parea ca stie bine ce face acolo,nici plin de el ca pustii ceilalti(de parca esti la mana lor).Sarutari de maini si doamnei de la marketing si salutari lui Adi de la vanzari pt stikere si le astept si pe cele cu autoemotion.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.
 
Avatar utilizator
bebitz
Mesaje: 390
Membru din: 21 Sep 2008, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Cat am platit in service-uri.

13 Noi 2009, 22:37

Cost revizie 1 an (7500 km) 390 lei la Pex Ploiesti.Schimbat Ulei,filtru ulei,verificat sistem de iluminat si cam atat.
White Ibiza ;1.2 70 cp
 
icemix84
Mesaje: 8
Membru din: 02 Dec 2009, 13:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Revizie

02 Dec 2009, 15:03

Buna!Am si eu un seat ibiza 12.12v an 2003 l-am luat la 63000 km acum am undeva la 70000.I-am facut doar schimbul de ulei si as fii interesat sa ii fac o revizie. Care sunt tarifele?Cum se procedeaza?Multumesc!
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cat am platit in service-uri.

02 Dec 2009, 17:39

Salut, uite mai sus raspuns la intrebarea ta...daca vrei si mai exact, poti sa intrebi direct pe topicul unui dealer seat...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori