Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
alifly
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iul 2011, 20:27
Localitate: Targu-Jiu, Gorj

demontare capace mascare coloana directie

03 Ian 2013, 19:59

Salutare tuturor!-am rugamintea sa ma ajutati in doua priviinte:
-vreau sa pun huse pe scaune si asta implica demontarea lor din sistemul de fixare, ideea este ca am air bag-uri in sacaune .intrebarea este pot sa le demontez si sa demufez sistemul electric aflat in partea de sub scaun ,sistem care ,,vede pasagerul" pentru centura de siguranta?. Daca demufez risc declansarea air bag? :oops:
-in alta ordine de idei vreau sa cuplez un indicator led Cobra pe contactul de cheie al masinii,intrebarea este daca pot sa dau volanul jos fara sa declanseze sistemul air bag pentru ca am incercat astazi sa dau capacele de la coloana volan jos , capacul superior este prins doar in cleme si sa desfacut repede iar cel inferior are 3 holsuruburi ,unul in partea inferioara sub coloanasi doua in parea de sus care la fel se desfac usor ideea este ca trebuie glisat inspre volan ca sa scape urechiile de fixare si nu reusesc sa-l glisez decat daca dau volanul jos.
A desfacut cineva cele doua capace mascare coloana directie ,respectiv volan air bag?
L.E. mentionez ca nu am gasit pana acum sistemul de blocare air bag si cred ca nici nu exista la masina din semnatura(in plincipiu ar fi trebuit sa existe in dreapta dorpedo)dar eu nu am gasit nimic
Maxime tuturor!
SEAT IBIZA ST 1.6 TDI CR CAYB - 2011
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: demontare capace mascare coloana directie

03 Ian 2013, 21:46

Nu toate masinile au acel buton de care vorbesti. Acel buton este doar pentru airbagul din bord. In al doilea rand, daca decuplezi bateria masinii, poti face tot ce vrei cu scaunele. Apoi le pui la loc si conectezi bateria. Si cu airbagul din volan la fel ca sa scoti volanul si capacele.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
alifly
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iul 2011, 20:27
Localitate: Targu-Jiu, Gorj

Re: demontare capace mascare coloana directie

04 Ian 2013, 19:56

Multumesc mult dany19940. :wink:
Maxime!-Alin
SEAT IBIZA ST 1.6 TDI CR CAYB - 2011

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori