Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
DanAntal
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 28 Dec 2019, 01:23

Zgomot Climatizare Ibiza 2007

28 Dec 2019, 01:30

Salut, de când am luat mașina am această problema, la început făcea puțin până stabiliza temperatura însă acum face continuu și este foarte frustrant. Zgomotul se aude cam din partea superioara a torpedoului, nu contează că bagă aer cald sau rece. Menționez că mașina bagă și aer cald și rece. Am schimbat aeroterma însă face mai rău de atunci. Aveți idee ce ar trebui schimbat sa rezolv? Am înțeles că este acel releu de control pe care plănuiesc să-l schimb, însă nu cred că zgomotul este de acolo. Și da, se poate schimbat aeroterma fara sa fi nevoit să dai bordul jos.
https://youtu.be/mbbeZ0cveBI
Seat Ibiza FR 6L 1.9 TDI BLT 131cp
 
Andrei53
Mesaje: 29
Membru din: 14 Iun 2016, 19:45

Re: Zgomot Climatizare Ibiza 2007

09 Ian 2020, 10:02

Salut. Pe o Ibiza 2008 (cod motor BXW) am si eu cateodata un zgomot asemanator ce vine dinspre aeroterma, dar nu se aude asa pronuntat ca la tine.
Cum am testat:
- accelerand usor in treapta 1, zgomotul urca in intensitate odata cu acceleratia
- daca ridic piciorul de pe acceleratie si masina scade usor in turatii, zgomotul coboara in intensitate.
La ralanti e aproape insesizabil.
Incearca sa faci la fel si sa vezi daca se manifesta tot asa.
Deocamdata nu ma deranjeaza prea tare, dar va trebui sa schimb si eu aeroterma in viitorul apropiat. Ce tutorial ai urmat si ai reusit sa o schimbi fara sa dai jos torpedoul?
 
DanAntal
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 28 Dec 2019, 01:23

Re: Zgomot Climatizare Ibiza 2007

09 Ian 2020, 19:49

Salut, video aici : https://www.youtube.com/watch?v=KHfxmx1yF8s
Problema este ca la mine cred ca e random, la inceput facea putin acel zgomot pana se stabiliza temperatura in masina dupa functiona normal. Gresealea mea este ca am schimbat aeroterma crezand ca asta e problema insa nu e de la ea. Dimpotriva acum face continuu (probabil e si mai frig afara).
Acum am sa schimb si acel releu si am sa vad ce si cum. Am sa scot si filtru din habitaclu sa vad daca fara el face la fel...... Este foarte frustrant acel zgomot.....
Seat Ibiza FR 6L 1.9 TDI BLT 131cp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori