Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Dingo
Subiect Autor
Mesaje: 204
Membru din: 07 Aug 2016, 08:30
Localitate: Timisoara

Tiuit pompa benzina

25 Iul 2021, 10:59

Dragi colegi,
De vreo 2 saptamani am sesizat ca zumzetul cunoscut al pompei de benzina cand deschid portiera sau cand pun contactul nu mai este cum trebuie.
S-a transformat intr-un tiuit ciudat care variaza in intensitate iar zgomotul pompei de benzina se aude chiar si din exteriorul masinii in zona din spate.
S-a presupus ca pompa de benzina e cauza. Acum 2 zile am schimbat-o, VDO aveam oem, VDO am pus. Codurile de piesa sunt identice, insa problema persista, acum parca tiuitul se aude chiar mai tare.
Ca informatie suplimentara, acum 3 saptamani am schimbat filtrul de benzina, am cumparat oem(ufi) ca de fiecare data.

Aveti vreo sugestie cum sa rezolv problema?

Nu mi-as bate capul, dar in 5 zile plec in concediu si nu as vrea sa raman cu masina pe drum prin tari straine...
Seat Ibiza 6L 1.4 16v BXW, Sportpaket, 12.2007
 
Dingo
Subiect Autor
Mesaje: 204
Membru din: 07 Aug 2016, 08:30
Localitate: Timisoara

Re: Tiuit pompa benzina

27 Iul 2021, 16:15

Dupa mult stres si cheltuiala am rezolvat problema.
De vina a fost filtrul de benzina.
Cumparasem acum 3 saptamani filtru OEM, dupa serie VIN, cod piesa 6Q0201051J, cod piesa producator UFI 3183300.
Dupa toate specificatiile filtrul trebuia sa fie de 4 bari.
Aseara cand l-am dat jos am vazut intr-un colt ca scrie 6.6 bar.
Deci, aveti grija mare si cand cumparati piese originale.
Va atasez 3 poze cu filtrul.

Ii multumesc din nou colegului dany19940 pt rabdare si intelegere.

Imagine


Imagine


Imagine
Seat Ibiza 6L 1.4 16v BXW, Sportpaket, 12.2007
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Tiuit pompa benzina

27 Iul 2021, 22:02

Sunt sigur ca pompa de benzina originala nu are nicio problema si mai poate fi folosita mult timp. Bine ca ai rezolvat si ultima problema si poti pleca linistit in concediu, lasand piticii acasa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori