Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

CUPRA Leon 2020 - generatia a patra

20 Feb 2020, 14:52

CUPRA vor sa lanseze noul sediu cu un eveniment important, si nu prea e ceva mai important decat un nou CUPRA Leon :)
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT Leon 2020 - generatia a patra

20 Feb 2020, 23:53

Trageam sperante din teaser ca Leon Cupra va avea o grila fata mai nesimtita. E ok ca acum totusi diferentierea e clara fata de FR in partea frontala spre deosebire de 5F unde cam trebuia sa stii la ce sa te uiti. Dar chiar speram sa aiba o grila fata care sa spuna "Da-te la o parte sau te mananc cu tot cu fulgi. ". Ah si din categoria vise umede sa fi existat o versiune Cupra Satan cu 2.5 TSI de pe RS3. Eh, romanul tot nemultumit ramane.

Una peste alta, din tot ce am vazut pana acum cel mai nerabdator sunt sa vad/ citesc un review cu motorizarile hibride.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: SEAT Leon 2020 - generatia a patra

21 Feb 2020, 11:36

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

ce pot sa spun, arata mai bine decat leonul simplu, iar in varianta ST arata chiar interesant mai ales din spate. din lateral mi se pare forma un pic ciudata, iar din bot e ok dar nu wow. am incercat sa vad detalii fine sa imi dau seama cum a vrut CUPRA sa se diferentieze de SEAT, dar rezultatul este ca au facut acelasi lucru ca si pana acum. s-a luat un Leon normal, schimbat bara fata si bara spate, pus motor frane evacuare, la interior volan mai smecher, scaune si ceva materiale probabil si aia e. dar nu inteleg de ce au zis la generatia 5F ca masina se cheama SEAT Leon CUPRA, iar de la generatia urmatoare ar fi trebuit sa se cheme doar CUPRA pt ca ar fi fost complet altceva. ST 4drive 310 (din nou, nu mai mult ca sa nu deranjeze Rul) si lipsa 4drive pe caroseria 5 usi (din nou, ca sa nu deranjeze Rul) mi se pare fix reteta avuta la fiecare generatie. pana si pe haion ai aceleasi litere CUPRA puse sub badge, fix ca la toate generatiile de la 1P. ceea ce e bine, Literele Leon scrise de mana mi se pare urate si mari. dar pana la urma toate astea arata ca nu s-a schimbat nimic in rankingul brandurilor sau in ceea ce poate scoate CUPRA. nu sunt surprins in niciun fel de rezultat, si asta ma intristeaza un pic pentru ca as fi asteptat ceva mai multa emotie, ceva mai socant, ceva cu adevarat nou si diferit.

personal vad noua generatie fix ca un facelift la facelift, cu ceva tehnologie in plus in interior si design refresh, dar pe partea de performante absolut nimic in plus. istoric, de la generatie la generatie au fost pasi mari inainte la performante. 1.8T BAM -> 2.0 240 cai si facelift 265 -> EA888 265 / 280 / 290 / 300 -> EA888 din nou ??
la frane la fel, au pastrat acelasi sistem brembo de pe masina mea (probabil doar pe ceva performance pack) asta inseamna pentru mine ca nu am niciun motiv de upgrade pt moment. poate o versiune R si motorul de 2.5 de care spunea colegul clinlin, atunci da, ma duc instant sa dau avansul :)

versiunea hibrida nu ma misca deloc, aia nu e motorizare de hothatch, mai ales cu greutatea in plus. iar aici in vest au inceput sa nu mai fie avantajate fiscal cele non full electric, deci din nou, nu ma incalzeste absolut deloc.

ce mi se pare tare e ca nu au schimbat datele originale cand au fost generate fisierele in photoshop. deci aveau fisierele pregatite de pe 16 noiembrie (poza cu interiorul cel putin) :)
 
scuba
Mesaje: 154
Membru din: 13 Mai 2015, 16:10
Localitate: Bucuresti

Re: CUPRA Leon 2020 - generatia a patra

21 Feb 2020, 13:29

cred ca daca ar fi ramas in continuare seat leon cupra ar fi fost mai ok. cu sigla aia si cu detaliile alea in culoarea cuprului (wow, ce idee) arata oribil.
2015 Seat Leon FR 1.4 TSI 125

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator