Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Dragos A.
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 25 Iul 2021, 18:57

Problema inchidere Usi

25 Iul 2021, 20:13

Va salut,
Desi citesc destul de multe forumuri, cred ca e prima data cand scriu pe unul. Nu am gasit Subiectul Probleme, sper ca nu am posta gresit. Poate nu are nimeni probleme cu ARONA ?! :)
Dar am tot cautat un raspuns la problema mea si negasind nicaieri am zis sa intreb aici poate primesc si un raspuns cat de cat corect la problema mea.

Am cumparat recent un Seat Arona, acum 2 luni: ARONA 1.0 TSI, 95 CP. Da, era mai buna motorizarea de 110 Cp, era mai buna cu cutie automata, dar erau si alti bani.
Daca tot am invatat sa conduc pe un Seat Ibiza vreo 3 ani am zis zis sa iau tot un Seat.
Buburuza mea Seat Ibiza benzina 1.2, model 6L din 2004 la peste 230k km nu m-a lasat niciodata.
Mi-a parut rau ca am dat-o la Remat dar estetic nu mai arata bine, in schomb mergea perfect.
Am zis deci ca Seat face masini bune :)

Poate m-am grabit un pic, dar m-a incantat pretul la echiparile care le avea.
Nu voiam sa dau foarte multi bani, dar voiam masina noua, nu conduc chiar foarte mult, mai mult in oras(Bucuresti).
Parerile erau cat de cat ok. Nu se plangea nimeni de probleme. Nu m-am gandit ca poate nu sunt foarte multe masini in piata.

Dar lasand povestea la o parte, ca un novice in ale masinilor am remarcat urmatoarea problema:
Usile se inchid greu. Nu una, ca atunci ar fi fost clar o problema, ci toate 4 portirele.
Adica de multe ori nu se inchid din prima si trebuie trantite un pic mai tare. Si trantite un pic mai tare, inchiderea e zgomotoasa.
Parca nu am vazut asta la alte masini.

Am zis ca poate nu stiu eu sa inchid usile la o masina noua. Poate asa se intampla. Dar parca totusi e suparator.
E normal sa se intample asa? Sa ma duc cu ea in service, e o problema de reglaje, de garnituri, poate se mai lasa in timp?

Vad ca toata lumea vorbeste de Echiparea FR. La echiparile astea mai slabe e posibil sa fie finisajele, inchiderile, etc. de alta calitate?!

Multumesc.
ARONA Style 1.0 TSI, 95 CP/70KW
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema inchidere Usi

27 Iul 2021, 10:17

E posibil sa fie blocate gurile de ventilatie din portbagaj. Cand inchizi usile, aerul din habitaclu trebuie sa iasa pe undeva si gurile alea fix asta fac. Sunt in sub bara spate, ori pe lateral ori pe centru.
Verifica in prima faza si reglajele usilor si fa o proba de inchidere usi si cu geamurile deschise si vezi daca tot asa greu se inchid.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Dragos A.
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 25 Iul 2021, 18:57

Re: Problema inchidere Usi

30 Iul 2021, 07:25

Multumesc de raspuns.
Asta cu aerul din habitaclu cred ca am mai citit-o pe undeva pe un forum, cred ca referitor la alta masina.
Am incercat cu un geam deschis nici o schimbare.
Dar am analizat un pic garniturile usilor si surpriza. Poza 1 atasat. Cred ca se freaca garnitura de la usa fata stanga de spate stanga intr-un loc.
Uitat asa mai atent, nici plasticul de la usa spate nu e potrivit prea bine pe garnitura.
Nu m-am uitat mai mult sa nu imi fac sange rau asa de dimineata. Dar o sa fac maine o analiza mai amanuntita si poate fac si o vizita in reprezentanta sa vad ce o sa zica...
Chiar sunt curios. Evident nu ma apuc eu sa reglez usile, are 2 luni masina ... Dar nu cred ca e treaba de reglaj cat de finisaje de o anumita calitate...
Asta e acu ce sa mai zic.

Imagine.Imagine
ARONA Style 1.0 TSI, 95 CP/70KW
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema inchidere Usi

02 Aug 2021, 08:29

La tine cred ca sunt usile dereglate, trebuie reasezate...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori