Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati Seat

23 Ian 2018, 13:59

Exista vreun proprietar de Arona pe forum? Inca nu avem sectiune separata pt acest model, asa ca am zis sa intreb aici. Ma bate ideea sa comand asa ceva pt sotie..si informatiile despre modelul in sine sunt momentan destul de limitate pe net. Sunt mai mult informatii de prezentare, nu si din experienta utilizatorilor...Ma intereseaza varianta cu DSG, benzina, pe care o vad disponibila doar cu motorul 1.0TSI. Daca nu avem posesori de Arona pe forum, avem posesori de 1.0TSI? :) As dori si eu ceva opinii..
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
ToniM
Mesaje: 55
Membru din: 09 Dec 2016, 15:27
Localitate: Cluj Napoca

Re: Noutati Seat

23 Ian 2018, 22:00

Detin 1.0 TSI cu DSG pe un Ibiza din '16 daca esti interesat de motorizare, undeva pe la 11/12000km la ora actuala, folosita doar in oras (tot al sotiei).
Voi avea Test-Drive peste weekend la un Arona in weekendul 9-12 februarie, pot reveni ulterior cu ceva impresii despre masina.
Praștia șefei : Seat Ibiza FR 06/2016 1.0 TSI DSG 110ps
Jucăria personală : Seat Ateca Xcellence 01/2017 2.0 TDI DSG 4drive 190ps
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati Seat

24 Ian 2018, 00:45

Fix aceasta e configuratia care ma intereseaza si pe mine..1.0Tsi cu Dsg.
Eu am apucat sa testez putin o Arona..pret de vreo 45 min. Era echipare Style, 1.0TSI dar cutie manuala. Nu prea mi-a placut cum statea pe drum..destul de instabila la viteze un pic mai mari sau in viraje sau pe drum cu ceva denivelari. Citind prin review-urile de prin afara inteleg ca aceeasi situatie nu este insa si pe varianta FR..varianta pt care as vrea sa optez si eu.
Legat de motor nu am putut sa imi dau seama prea bine deoarece masina respectiva de drive test avea o problema: la accelerare un pic mai ferma intra in trepidatie ceva de prin zona compartimentului motor si mi-a fost teama sa insist...asa ca am mers cu ea mai mult batraneste. Am specificat asta la intoarcere dealerului dar nu prea a parut sa-i intereseze.
Spune-mi si mie te rog, cum se comporta motorul cu DSG pe masina sotiei tale? Esti multumit de configuratie?
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
ToniM
Mesaje: 55
Membru din: 09 Dec 2016, 15:27
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sfaturi achizitie Arona

25 Ian 2018, 15:49

Sunt multumit, este varianta cu 110ps, am facut si drum Cluj-Brasov-retur in 4 persoane si bagaje pentru un weekend, am fost mai multumit decat fosta masina, octavia 3, 1.6tdi 105ps manuala.
Eu astept weekendul de test drive cu Arona, ne gandim sa schimbam Ibiza pe un Arona FR, acelasi motor si cutie ca pe Ibiza :)
Praștia șefei : Seat Ibiza FR 06/2016 1.0 TSI DSG 110ps
Jucăria personală : Seat Ateca Xcellence 01/2017 2.0 TDI DSG 4drive 190ps
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Arona

25 Ian 2018, 18:16

Interesanta comparatia cu 1.6 TDI :) Eu am fost f multumit de 1.6 TDI (cu DSG ce-i drept) tot pe O3; inseamna ca TSI-ul acesta in aceeiasi combinatie de cutie nu are cum sa nu fie ok..
Arona pe care am testat-o mi s-a parut echilibrata ca forma si volume; portbagajul destul de generos pt o astfel de masina, spatii de depozitare suficiente, spatiul la locurile din spate ok chiar si pt persoanele mai inalte. Ce nu mi-a placut la echiparea respectiva a fost faptul ca nu avea nici macar o zona cu ceva plastic moale pe tot bordul (la FR este moale zona mediana aceea cusuta cu ata rosie), scaunul soferului nu avea reglaj lombar, iar la viteza un pic mai mare vantul devenea cam bucucas in zona oglinzilor. Un alt aspect care nu e tocmai pozitiv pentru moment este ca dealerii se pare ca nu pot oferi cine stie ce discounturi pt acest model...doar prin zona 3-4% maxim. La Ibiza/Leon se pot duce mult mai sus.
Chiar si asa eu sunt 90% decis sa o comand in perioada imediat urmatoare dupa ce ma lamuresc intai cu ofertele de finantare. termen de livrare mi s-a spus 14 saptamani..
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
ToniM
Mesaje: 55
Membru din: 09 Dec 2016, 15:27
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sfaturi achizitie Arona

26 Ian 2018, 14:41

Azi am fost si eu pe la dealer, un FR cu interior alcantara si 1.0 tsi dsg a zis sa ma gandesc la 4 luni daca vreau sa sper si la remat - in cazul in care se va concretiza si pentru '18
Praștia șefei : Seat Ibiza FR 06/2016 1.0 TSI DSG 110ps
Jucăria personală : Seat Ateca Xcellence 01/2017 2.0 TDI DSG 4drive 190ps
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Arona

27 Ian 2018, 19:46

Am fost astazi la dealerul Seat din Bruxelles, de la care am luat Cupra si aveau in showroom ARONA, echipare EXCELLENCE cu motorul de 1.0 DSG. Nu am putut sa stau mult, era aglomerat, asa ca am facut cateva poze pt voi si am plecat.
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Arona

01 Feb 2018, 12:46

Merci pt poze Roger! Asa arata si cea cu care am facut drive test; nu i-am facut insa si poze din pacate :D
Nu am apucat sa vad live nici o varianta FR (nici nu stiu daca exista vreuna pe undeva prin RO momentan :) ) insa din review-urile de pe net se vad niste diferente notabile...La FR exista si plastic moale pe bord (ceea ce la nici o alta echipare de Arona nu exista..cel putin momentan), scaunele sunt total diferite fata de cele standard, acele guri de evacuare false de la FR mie mi se pare ca dau foarte bine in difuzorul spate (am vazut ca se poarta si la case mai mari treaba asta), etc.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Arona

01 Feb 2018, 15:58

Alta treaba FR-ul :D Este frumos rau ! Mai ales pe aceste doua culori...Eu m-am decis la varianta rosu + negru. In plus fata de FR i-am mai adaugat farurile full Led, pachetul de iarna si pachetul de depozitare. Mai am sa ma decid la oferta de finantare si sa-i dau bice comenzii.
Stateam si ma gandeam mai devreme...dupa 4 ani de Skoda sunt pe punctul de a reveni in sfera Seat cu 2 bucati direct :D Am pierdut 4 ani din viata :P
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Arona

01 Feb 2018, 16:41

haha, buna asta :) e chiar simpatic Arona in echiparea FR, la fel ca si la Ateca, mi se pare ca ii completeaza cumva lookul, si in plus ai si materiale schimbate la interior etc. pe strazi pe aici vad foarte multe Arona, desi e abia lansat. la dealeri in perioada asta se sta la coada la semnat pentru masini noi, nici nu am avut timp sa ma salut cu baietii cu care ma cunosc la ultima vizita, cand a fost Roger pe la el era la fel. in perioada ianuarie cred ca vand fiecare minim 8-10 masini pe zi de persoana...
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Arona

08 Feb 2018, 13:00

Echiparea FR schimba lookul masinii foarte mult...atat exterior cat si interior. Atat de multe Arona se vand acolo? Baietii pe aici ziceau ca sunt printre primii care se baga la asa ceva :D Probabil si din cauza faptului ca la noi, pe Arona, inca nu sunt oferte cu discounturi prea atractive (nu au fost introduse inca in programele de flote; lucru care este asteptat sa se intample prin vara de-abia. Cand, daca reapare si programul "rabla", deja se vor putea obtine oferte si mai bune.
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Arona

19 Feb 2018, 16:34

Am comandat-o saptamana trecuta. Acum urmeaza asteptarea...12-14 saptamani...
1.0 TSI 115cp, DSG7, echipare FR + faruri full LED, pachet iarna si pachet depozitare, culoare Desire Red / Midnight Black
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Arona

19 Feb 2018, 16:38

Sa fie intr-un ceas bun si asteptare usoara!
 
Avatar utilizator
cowboy
Subiect Autor
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Arona

19 Feb 2018, 16:46

Merci Roger! Asteptarea va fi foarte usoara pt mine..pt ca Arona e pt nevasta :D. Iar cum ea nu stie ca am comandat-o, nici pt ea nu va fi vreo problema asteptarea :D
Pana una alta eu mai am putin de asteptat pana imi apare Leonul..undeva pe final de martie
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator