Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Leon 5F - Pedalier si footrest Cupra

05 Apr 2014, 12:36

dificultate: 2/5
pret: 2/5
timp: ~20 minute

aveti nevoie de:
- un Leon 5F :roll:
- kit pedalier + footrest
- surubelnita lata, cap torx
Imagine

pasi de urmat:
Imagine
1 - doua suruburi cap torx de la un plastic de deasupra pedalierului
2 - scoaterea sigurante de la manerul capotei. se trage de maner si se mentine tras, apoi cu o surubelnita se impinge usor siguranta. apoi se scoate manerul cu tot cu siguranta
3 - un dop de plastic, sub el e un surub de plastic si o siguranta tot de plastic. se scot cu grija

Imagine
4 - se trage plasticul care acopera pragul pana peste footrest (care in imagini lipseste, eu am inversat un pic pasii dar e mai simplu cum scriu aici). se trage usor, cu simt de raspundere, o sa iasa clemele care se vad in poze.

Imagine
5 - se imping usor clemele din lateral stange are footrestului
6 - se ridica si se impinge spre dreapta footrestul care iese usor.

Imagine
7 - se instaleaza noul footrest incepand cu clemele din partea dreapta, apoi se apasa la locul lui si se clipseaza clemele din stanga.
8 - se aduce plasticul de pe prag la locul lui, cu atentie la cleme sa vina toate la locurile lor

Imagine
9 - sa aveti grija ca plasticul pragului sa vina corect langa footrest si nu peste el
10 - pasii in ordine inversa de la inceput, dupa ce suntem siguri ca toate plasticele sunt la locurile lor. incepem cu surubul de plastic cu siguranta lui si dopul.
11 - manerul se baga la loc cu siguranta pusa pe pozitie dar nu pana la capat. recomand sa sustineti siguranta cu un deget, apoi dupa ce manerul e pe pozitie doar se impinge la locul ei, apoi se probeaza manerul.
12 - cele doua suruburi cap torx de la footwell lights

Imagine
13 - pedalele frana si ambreiaj. se scot cele vechi prin tragere (cauciuc) si cele noi se imping pe pozitii incepand cu partea de jos.
14 - pedala de acceleratie, aici e un pic mai complicat pentru ca vine peste cea veche. in cazul meu cauciucul de pe marginile capacului nou era cam tare ceea ce a ingreunat un pic treaba. se poate monta dinspre dreapta spre stanga, se folosesc degete puternice sau surubeltina pt ghidaj cauciuc. aici poate explica si roger un pic tehnica


si rezultat final
Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: DIY Leon 5F - pedalier si footrest Cupra

06 Apr 2014, 06:23

gamer555 scrie:
14 - pedala de acceleratie, aici e un pic mai complicat pentru ca vine peste cea veche. in cazul meu cauciucul de pe marginile capacului nou era cam tare ceea ce a ingreunat un pic treaba. se poate monta dinspre dreapta spre stanga, se folosesc degete puternice sau surubeltina pt ghidaj cauciuc. aici poate explica si roger un pic

Am inceput montarea pedalei de acceleratie din coltul dreapta jos. Prima latura care intra este cea de jos, apoi dreapta, apoi cea de sus si ultima este latura din stanga. Nu am folosit surubelnita, ci doar mainile, prin presare:hi
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: DIY Leon 5F - pedalier si footrest Cupra

07 Apr 2014, 07:58

Ce ciudat.. La 5F au facut pragul si trimul inferior de la stalpul A intr-o singura bucata :shock:

Arata bine, schimba tot interiorul pedalele astea.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: DIY Leon 5F - pedalier si footrest Cupra

17 Apr 2014, 09:28

A naibii pedala de acceleratie, nu am reusit sa o pun aseara. Am luat niste leviere de plastic pe care le folosesc la bicicleta, sa vedem poate cu astea reusesc sa o conving.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: DIY Leon 5F - pedalier si footrest Cupra

17 Apr 2014, 17:09

Incearca sa o lubrifiezi putin. Pedala, zic.

Cu smecleu, maglavais, flegmol - ce ai prin juru' curtii :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
nitzu
Mesaje: 326
Membru din: 14 Ian 2014, 17:30
Localitate: Bruxelles
Contact:

Re: DIY Leon 5F - pedalier si footrest Cupra

17 Apr 2014, 17:16

a uitat domnu gmr sa mentioneze un lucru foarte important baiatu care tine lanterna.....(nitzu°) :yh :yh :yh cel mai important din toti pasi....
concretizez material toate gandurile creatoare utile revelatiei functiei mele interioare si mi le asum cu toata libertatea...
Seat Leon 1.9 TDI. 2005 .96kw 131CP ASZ.KIT Cupra R Stag 1/ 170CP @ 3839rpm / 405 NM @ 2095rpm
 
dodieisonfire”
Mesaje: 16
Membru din: 13 Iun 2021, 20:47

Re: Leon 5F - Pedalier si footrest Cupra

17 Iun 2021, 20:49

Super!
Pedalele acestea schimbă tot aspectul interior al mașinii. Pedala de accelerație îmi aduc aminte că nu avea nimic pe ea și că cea sport a intrat foarte greu. A trebuit să o ung cu diverse fluide. :))
Dar rezultatul este spectaculos!
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori