Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
dewy_menito
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2019, 21:46

Martori bord - senzor haion

27 Apr 2019, 11:32

In legătură cu martorul grafic din bord pentru portiere/capota deschisa. La mine la deschiderea haionului nu apare pe afisajul grafic nimic. Haionul are senzor de status închis/deschis la voi?

Ce știu e că de asemenea lumina în portbagaj la sedan Toledo Style (2014) nu este și nici alt contactor pentru senzor nu am identificat. Modelele mai vechi sau Ibiza ar avea totuși acest senzor din câte am auzit, deci mi se pare ciudat.

Mulțumesc

Drumuri bune.
Imagine
 
George21
Mesaje: 13
Membru din: 16 Apr 2019, 10:14

Re: Martori bord - senzor haion

03 Mai 2019, 05:31

Buna, imi apare deschis pe afisaj. Si cand se deschide hayonul se aprinde lumina si in masina (daca e setata sa se aprinda) si in portbagaj.
E un Toledo Reference, deci nu cred ca e vorba de nivelul de echipare.

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk
 
nichi
Mesaje: 106
Membru din: 23 Oct 2015, 09:54

Re: Martori bord - senzor haion

03 Mai 2019, 13:51

Si la mine apare in bord imaginea cu masina. orice portiera deschisa , haion sau capota este evidentiata.
Lumina din portbagaj se aprinde si se stinge la inchiderea sau deschiderea haionului. Are si un temporizator si se inchide singura dupa un timp chiar daca haionul este deschis(nu am cronometrat dar cu siguranta minim 5 minute)
 
Avatar utilizator
dewy_menito
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 11 Apr 2019, 21:46

Re: Martori bord - senzor haion

06 Mai 2019, 22:03

Mulțumesc de ajutor.
Se pare ca totuși la mine circuitul e întrerupt undeva/senzorul nu funcționează, nu se aprinde lumina, nu afișează în bord.
Am găsit becul undeva ascuns sub suportul plastic al poliței de portbagaj, l-am schimbat și nimic, nu primește 12V pe fir.
Cred ca e o mufa deconectată/defect comutatorul integrat în broasca haionului. Încerc sa apelez mai bine la un electrician, căci nu cunosc planul cablajelor (pe net nu găsesc carte de service) și posibil sa fie dezactivat și din soft căci nu pare umblat pe acolo. Citeam că la modelul asemănător tehnic, Skoda Rapid, multi au probleme cu alarma falsa în bord de haion deschis, mai ales iarna și le dezactivează căci e mai ieftin decât sa schimbe broasca.
(Menționez că mașina a fost achiziționată de la dealer auto rulate, de aceea nu-i cunosc în detaliu antecedentele, în cartea de service nu scrie nimic legat de vre-o intervenție acolo).
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Martori bord - senzor haion

07 Mai 2019, 14:01

Verifica firele in mansonul de cauciuc care face legatura intre capacul portbagajului si caroserie.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori