Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Petrut
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 06 Oct 2021, 20:19
Localitate: Arges

Solutie spalare motor "Motor Flush" Liqui Moly

31 Ian 2023, 00:46

Salutare,
Vin cu o întrebare către voi care de ceva timp mă "macină", în maxim 1000 de km urmează să fac schimbul de ulei (Ulei - Liqui Moly top tec 4200 5w-30 + filtrele aferente), mașina fiind Seat 5f 2.0 Tdi din anul 2016 (având 220.000 km) și de curând mecanicul plus alte persoane mi-au recomandat odată la 2 schimburi adăugat aditivul acesta: "Motor Flush" Liqui Moly, pentru curățarea reziduurilor în timpul schimbului de ulei, am tot citit pe internet și eu după ceea ce am auzit și am observat că defapt îi face un bine acest aditiv, acum sunt în dubii dacă să folosesc sau să stau liniștit și să fac schimbul cum am făcut și până acum.
Voi ce părere aveți? A folosit cineva acest aditiv?
 
Avatar utilizator
vip_cata
Mesaje: 135
Membru din: 01 Feb 2015, 13:35
Localitate: Bucuresti

Re: Solutie spalare motor "Motor Flush" Liqui Moly

31 Ian 2023, 06:11

Salut!

Eu folosesc de ani de zile aditivul acesta de curatare pe 1.4 BXW(Leon 2008) si pe 2.0 CDLA(Cupra 2010) fara probleme. Intradevar parerile sunt impartite. Unii spun ca e benefic daca ai motorul intretinut cu schimburi de ulei la timp si eu sunt de aceasta parere. Altii spun ca se pot desprinde bucati mari de depuneri in momentul utilizarii pentru motoarele care au schimbul de ulei facut foarte tarziu.
Eu unul nu am avut probleme si il folosesc aproape la fiecare schimb de ulei cu incredere.
Seat Leon 1.4i 86CP 2008 Negru
Seat Leon Cupra R 2.0 tfsi 265CP 2010 Rosu
 
Avatar utilizator
mBardos76
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Solutie spalare motor "Motor Flush" Liqui Moly

31 Ian 2023, 10:37

Eu personal is reticent cu aditivii de ulei, mai ales ca folosesc un ulei de calitate si schimb uleiul mai des. Dar daca tie ti se pare ca ai uleiul prea murdar la schimburi, totusi Liqui Moly e o firma destul de respectata, poate merita o incercare. In cel mai rau caz, daca observi ciudatenii, faci schimb de ulei inca o data sa scapi de el (mai si cureti motorul un pic asa).
Prin ulei de calitate ma refer de ex la ulei long life de la firma buna, pe care il schimb la 1 an/15 mii km, in loc de 2 ani/30 mii recomandat de producator. Insa am benzinar, poate la diesel se murdareste mai rau uleiul.
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Solutie spalare motor "Motor Flush" Liqui Moly

31 Ian 2023, 14:04

Solutia respectiva sta in motor 5 minute inainte de a se goli baia de ulei. Teoretic doar curata sistemul, nu sta permanent in motor
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Petrut
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 06 Oct 2021, 20:19
Localitate: Arges

Re: Solutie spalare motor "Motor Flush" Liqui Moly

31 Ian 2023, 15:09

Cosmin scrie:
Solutia respectiva sta in motor 5 minute inainte de a se goli baia de ulei. Teoretic doar curata sistemul, nu sta permanent in motor


Da asta clar am citit peste tot de ea acum eu zic fix de acesta soluție de curățare rapidă, că știu că mai este și ceva asemănător dar acel aditiv se pune în ulei și se merge undeva la 500 de km și se schimba uleiul
 
Avatar utilizator
vip_cata
Mesaje: 135
Membru din: 01 Feb 2015, 13:35
Localitate: Bucuresti

Re: Solutie spalare motor "Motor Flush" Liqui Moly

01 Feb 2023, 10:59

Solutia este ca un fel de "gaz lichefiat" care dizolva depunerile de ulei. Se pune in motor peste uleiul vechi cand este motorul cald. Se tine motorul la relanti( sau ralanti) timp de 10 minute. Dupa se goleste baia de ulei, schimbi filtrul si pui uleiul nou. Eu fac singur schimbul de ulei si las ca curga uleiul cat mai mult timp(nu ma grabesc).
Seat Leon 1.4i 86CP 2008 Negru
Seat Leon Cupra R 2.0 tfsi 265CP 2010 Rosu

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori