Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Itech91
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 13 Oct 2019, 12:21

schema electrica maneta semnalizare leon 2015

13 Oct 2019, 13:53

Salutare
Sunt nou pe forum si as avea si eu nevoie de ajutorul vostru.
Detin un seat leon i-tech 2015 si am de facut ceva modificari pe partea de semnalizare.
Am de montat un dispozitiv wifi in paralel cu semnalizarea si nu reusesc sa gasesc firele care duc in maneta pentru a actiona semnalul.
Ma poate ajuta careva cu schema electrica?
Am demontat sa verific mufele care duc la semnalizare dar nu am reusit sa gasesc firele.
Am atasat si o poza. Sunt 2 mufe care duc in cablaj. Mufa cea de sus nu o am in poza .
O zi buna la toti

Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: schema electrica maneta semnalizare leon 2015

14 Oct 2019, 08:38

Firele de la maneta de semnalizare merg in calculatorul de coloana de directie, care e ansamblu comun cu slipringul si manetele. Mai departe merge pe magistrala CAN la BCM.

Daca ai nevoie sa iei tensiune de la maneta, nu ai cum pentru ca pe fire nu circula curent, ci semnal.

S-a terminat cu modificarile pe instalatia electrica de la MY 2013 incoace, pentru ca totul (sau aproape totul) e monitorizat de diverse componente electronice, orice modificare riscand sa dea peste cap multe alte chestii...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Itech91
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 13 Oct 2019, 12:21

Re: schema electrica maneta semnalizare leon 2015

14 Oct 2019, 09:25

Cosmin scrie:
Firele de la maneta de semnalizare merg in calculatorul de coloana de directie, care e ansamblu comun cu slipringul si manetele. Mai departe merge pe magistrala CAN la BCM.

Daca ai nevoie sa iei tensiune de la maneta, nu ai cum pentru ca pe fire nu circula curent, ci semnal.

S-a terminat cu modificarile pe instalatia electrica de la MY 2013 incoace, pentru ca totul (sau aproape totul) e monitorizat de diverse componente electronice, orice modificare riscand sa dea peste cap multe alte chestii...


salut
pe mine ma intereseaza sa recuperez decat semnalul care vine pe fire
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: schema electrica maneta semnalizare leon 2015

14 Oct 2019, 12:02

Doar. "Doar semnalul".
Diagrama nu ofera informatii de genul asta, conexiunile sunt marcate generic pe diagrama.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori