Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Agarwen
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iul 2021, 11:03
Localitate: Cluj Napoca

Trepidatii caroserie de la 100 km/h in sus.

11 Oct 2021, 21:41

Buna ziua,

Doresc sa va descriu o problema la care nu ii dau de capat de cateva luni bune. Detin un Leon X-Perience, achizitionat anul acesta din Cluj-Compexit, la 156.000 KM. Motorul este de 2l, 184 cai. De asemenea masina este 4Drive. Totul a inceput in test drive cand am simtit ca masina trepideaza de la 100 km/h in sus. Am raportat acest lucru insa eram convins si eu si vanzatorul ca e o problema de anvelope, echilibrari, jante. Am dus jantele originale la roluit, verificat, echilibrat si am achizitionat anvelope noi Continental. Pe aceste jante am facut cel putin 5 echilibrari insa de fiecare data trepidatia ramanea identica, nu se schimba absolut nimic. Dupa cele 5 echilibrari am luat decizia sa achizitionez jante noi. Aceeasi problema, la 130 pe autostrada se simt acele vibratii in caroserie, cel mai tare in curbe insa si pe drum drept in sarcina, N, la deal sau la vale. Cel mai tare se simt daca serpuiesc cu masina intre cele doua benzi. Tin sa precizez ca pe drumurile nationale am nevoie de o intindere de cel putin 500m si drum fara denivelari ca sa simt acele trepidatii in caroserie. In Septembrie am fost pana in Grecia, incarcat la maxim si fiind descult pe podea, in spate simteam vibratiile ca si niste lovituri in podea. Am schimbat in garantie capetele de planetare interioare pe fata la recomandarea celor de la service. Am schimbat eu uleiul din Haldex si am dat jos pompa sa curat sita, care spre surprinderea mea era curata. Cei de la Compexit au dezactivat Haldex-ul si m-au trimis din nou pe autostada insa nici o schimbare. Dupa schimbul de capete vibratiile se simt putin mai tare. Daca prind masina intr-un anumit unghi pe autostrada reusesc cateodata sa o scot din vibrat si pentru cateva secunde pluteste normal. Orice sfat m-ar ajuta enorm, parerea lor e ca trebuie sa schimbam pe rand toate planetarele, cardan, bucsi. Sincer nu-mi vine sa cred ca sunt singurul cu aceasta problema si in baza lor de date nu a mai fost intalnita, ei fiind reprezentanta Seat.

Multumesc!!!
SEAT Leon X-Perience 5F 2015 4Drive 184 HP

 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Trepidatii caroserie de la 100 km/h in sus.

11 Oct 2021, 22:41

Cu alte cauciucuri ai incercat?
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Agarwen
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iul 2021, 11:03
Localitate: Cluj Napoca

Re: Trepidatii caroserie de la 100 km/h in sus.

11 Oct 2021, 23:15

Da, am luat cauciucurile si jantele de pe un Golf Alltrack, exact aceleasi vibratii apar, tot de la 100 in sus. Am mai facut un test acum seara pe drum drept, 100 la ora daca trag stanga-dreapta de volan, cat timp sunt virat se simt trepidatiile.
SEAT Leon X-Perience 5F 2015 4Drive 184 HP

 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Trepidatii caroserie de la 100 km/h in sus.

11 Oct 2021, 23:21

Simti vibratiile si in volan sau doar in caroserie?
Daca sunt doar in caroserie ma gandesc ca ar fi ceva de pe axa spate a masinii.
Spuneai ca simteai ca niste lovituri in podea. Verifica evacuarea cap-coada, scuturi, cardan.
 
Avatar utilizator
Agarwen
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iul 2021, 11:03
Localitate: Cluj Napoca

Re: Trepidatii caroserie de la 100 km/h in sus.

11 Oct 2021, 23:59

In volan nu se simte deloc. In usi, consola centrala unde sprijini picioarele si scaune cel mai tare. De asemenea daca deschid parasolarele (sper ca asa se numesc) tremura si ele intr-o veselie. M-am gandit si eu la cardan, mai exact la crucea cardanica unde e burduful de cauciuc. Am urmarit cu obdeleven cum lucreaza haldex-ul, ambreiajul la 130 la ora imi este cuplat 0% dar asta nu elimina rotatia cardanului (service-ul decupland haldex-ul s-au convins ca nu e acesta de vina insa rotatia tot exista). Ar mai fi de precizat faptul ca scartaie flansele de la telescoape daca virez pe loc, in mers nu reusesc sa le aud dar nu cred ca pot sa apara trepidatii de la ele, mai ales ca nu bat la gropi si testul de telescoape a iesit in parametri.
SEAT Leon X-Perience 5F 2015 4Drive 184 HP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori