Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
alexs
Subiect Autor
Mesaje: 88
Membru din: 15 Mai 2016, 17:07

AC - nu mai baga rece

05 Iul 2021, 09:28

Salut. Am dat si eu din pacate de prima problema majora. Incerc sa o descriu un pic, poate s-a mai confruntat cineva sau poate ajut pe cineva.
Problema am observat ca apare atunci cand dupa cel putin 2 ore de condus, pe temperaturi de peste 30 de grade (unde ac-ul are de munca), incepe usor turatia ventilatorului sa creasca din ce in ce mai mult (tinand cont ca era temperatura constanta afara + clima pe auto, nu are de ce sa cresca turatia dintr-o dupa cu 2-3 trepte, first sign). Fiind pe Auto, turatia ventilatorului creste treptat pentru ca nu mai sufla suficient de tare (chiar daca il dau la maxim manual) si nici la fel de rece.
Cand am dat la maxim ventilatia, se auzea un vant foarte puternic din zona filtrului de habitaclu. M-am uitat de vreo 2 ori p-acolo si am incercat sa caut ceva care ar putea obtura canalul, dar n-am gasit nimic.
Am incercat toate combinatiile posibile de auto si manual. Cred ca problema se rezolva dupa ce inchid motorul si il deshid din nou.

S-a mai lovit cineva de aceasta problema sau aveti ceva sfaturi pentru mine?
P.S. in caz ca ajuta, este vorba despre 1.4 CZCA FR SC
Multumesc.
sc_fr

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori