Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
Avatar utilizator
ClotzA
Subiect Autor
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

18 Mar 2021, 13:30

Update dupa 2 ani si 21.000+km :
  • Consum: consumul mediu a ajuns pe la 8.5l/100km; avand in vedere ca multe din calatorii sunt pe distante scurte si in oras, sunt foarte multumit de asta. [la TDI aveam ~8l/100km]
    Imagine
  • ACT-ul. Pentru sofer se distinge clar cand motorul merge in 2 cilindri [ se schimba rezonanta motorului si pedala isi schimba un pic comportamentul]. Pentru pasageri insa, nicio diferenta. Cat despre utilitatea lui, nu am vazut diferente semnificative la consum. Cred ca e mai important sa nu ai 'talpa grea' decat daca se activeaza ACT sau nu.
  • Utilitara: trebuie sa recunosc ca sunt mai mereu surprins de cat de multe lucruri incap in ea. Mai mereu fac poze la portbagaj cand il umplu. Recent m-am mutat la un nou apartament si dintr-o singura tura, eu cu Gamer cu banchetele rabatate si masinile ticsite cred ca am mutat jumate de casa.

    Imagine.
  • Sunet: Evacuarea si-a schimbat rezonanta si mai mult si ocazional se mai aude sunetul specific de popcorn cand motorul e in sport.
  • Suspensia: Diferenta enorma intre suspensia pe Hard si Soft; pe Soft e atat de moale incat e o adevarata barca pe denivelari. Am reusit sa sparg si o parte dintr-un scut cand am coborat o bordura. Daca nu am familia masina sau merg pe drumuri groaznice o tin doar pe Hard.
  • Briz-brizuri:
    - Am activat in bord ecranul de Cupra, cu turometrul central si il folosesc 90% din timp; mi se pare cel mai util dintre toate [poti sa urmaresti mai multi parametrii ca la celelalte. e.g: temp ulei/senzor pedala]
    Imagine
    - Am pus in navigatia masinii o lista cu toate radarele fixe pentru tarile din jur. Am folosit mult timp navigatia masinii la drumuri lungi pentru o consider mai bine integrata decat Waze sau Gmaps si nu incearca sa ma duca pe drumuri bombardate ca sa salvez 2-3 minute dintr-o calatorie de cateva ore.
    Imagine

    - Android Auto Wireless: Am renuntat la metoda veche de conectat wireless [folosind un telefon intermediar] pentru ca aveam multe probleme cu ea si de multe ori preferam sa conectez direct telefonul. Recent mi-a ajuns jucaria asta si AA wireless a redevenit o optiune.
    Imagine
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 360
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

18 Mar 2021, 20:22

Salut! Am citit topicul cap-coada. Masina este superba si foarte bine dotata. Si eu am pe Leonul meu tot 1.5 TSI, dar cu cutie manuala. Sunt foarte incantat de el.
Am o rugaminte. Imi poti spune te rog de unde ai luat adaptorul pentru AA wireless?
 
Avatar utilizator
ClotzA
Subiect Autor
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

18 Mar 2021, 22:42

Acelasi lucru pot spune si despre masina ta. Iti urmaresc cu drag tutorialele chiar daca nu le pun in practica :lol:

Adaptorul e luat de aici https://www.indiegogo.com/projects/aawireless#/
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 360
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

19 Mar 2021, 00:42

Iti multumesc pentru aprecieri! :D
Si multumesc pentru link. O sa comand si eu.
Mi se pare foarte util. Este plug and play nu?
 
Avatar utilizator
ClotzA
Subiect Autor
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

19 Mar 2021, 10:34

Da, e plug and play.
Are si o aplicatie cu care poti schimba setari sau sa instalezi viitoare update-uri.
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 360
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

19 Mar 2021, 11:15

Multumesc pentru informatii! Iti urez numai bine!
 
Avatar utilizator
ClotzA
Subiect Autor
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

16 Aug 2021, 23:49

După lungi căutări am găsit un adaptor male-male de la USB A la C cu care am pus AaWireless sa stea înfipt direct în consolă:
Imagine.Imagine
Asa sper ca am scăpat definitiv de deconectarile random din cauza cablurilor.

Apoi, pentru confortul meu mental am instalat un modul care sa dezactiveze Start-Stop automat:
Imagine


 
razvan.sti
Mesaje: 18
Membru din: 08 Feb 2020, 12:01

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

07 Oct 2021, 11:20

Salut, daca erai prin Bucuresti te puteam ajuta gratis sa dezactivezi Start-Stop-ul cu un OBD eleven. Eu am un FR MY16 si mi l-am dezactivat ca la cum e traficul devine enervant. Dar daca mai ai nevoie sau e cineva pe aici, va ajut cu placere.
 
Avatar utilizator
ClotzA
Subiect Autor
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

08 Oct 2021, 22:08

Salut !
Îți mulțumesc că încerci să ajuți.

Din păcate, începând cu MY19 nu se mai poate dezactiva din soft (degeaba schimbi voltajul).

Oricum, nu l-aș dezactiva de tot pentru ca îl mai folosesc (de ex: când tocmai se se face rosu la semafor, sau când parchez și aștept pe cineva)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

05 Ian 2022, 15:05

Scriu si eu aici, ca deh, sunt batran si nu ma mai duce mintea... Vad ca ai virtual cockpit, ajuta-ma te rog cu o chestie.. Cum fac sa schimb din centrul cadranelor informatiile despre consum / trip?
Defalult in stanga e consumul de la porinire, in dreapta durata tripului.. Vezi poza de mai jos..

Imagine

Se poate seta sa afiseze alte informatii despre consum? Gen consum instant, etc.
Evident, am citit in manual inainte si nu am gasit (sau nu am cautat suficient de bine).
Multumesc!

Ma gandesc ca se pot schimba, in clipul de mai jos sunt alte informatii afisate (stanga - busola, dreapta info consum mediu)

Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Daddy
Mesaje: 442
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

05 Ian 2022, 20:51

Buton Car Info pe HU/View/Instrument Cluster si acolo ai optiuni de personalizare.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

06 Ian 2022, 08:39

:hi Multumesc frumos!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
ClotzA
Subiect Autor
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

07 Ian 2022, 03:29

Salutare și La mulți ani!

După ce îți setezi profilurile (cum a explicat Daddy mai sus), poți alege pe oricare din ele direct de pe volan ținând apasat butonul View.

:hi
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

07 Ian 2022, 10:31

Multumesc frumo de info! Si La multi ani! :hi

Nu e masina mea, eu sunt sarac, nu am bani de masini noi.. Strang la saltea sa iau una din 2000.. :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Callliope
Mesaje: 33
Membru din: 30 Aug 2021, 11:55

Re: Enjoyneering: Leon ST FR 1.5 ACT 150 DSG

23 Dec 2023, 00:00

ClotzA scrie:
După lungi căutări am găsit un adaptor male-male de la USB A la C cu care am pus AaWireless sa stea înfipt direct în consolă:
Imagine.Imagine
Asa sper ca am scăpat definitiv de deconectarile random din cauza cablurilor.

Apoi, pentru confortul meu mental am instalat un modul care sa dezactiveze Start-Stop automat:
Imagine



Extrem de buna ideea cu adaptor USB A - Type C, eu am luat de pe aliexpress, mult mai ieftin https://www.aliexpress.com/item/1005005543419363.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.11.31bd1802TllfPA si merge foarte bine, problema este ca il poti comanda, eu am luat doar cel pentru android auto si merge tare bine, momentan are abia o zi, insa 0 deconectari, se conecteaza instant ce intru in masina si pun contactul.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori