Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Dimensiuni discuri frana

04 Sep 2022, 11:29

Buna,

Sunt si eu un detinator de Leon 5F 1.4TSI ACT 150cp, 2016. Vreau sa imi schimb placutele si discurile de frana ca sunt cam praf.
Cu acesta ocazie vreau sa fac si un mic upgrade si ma uitam la Brembo, perforate.
Din ce am reusit sa gasesc pe net, a mea masinuta are din fabrica 288mm pe fata si 253mm pe spate. Acuma intrebarea mea este, trebuie sa respect acele dimensiuni neaparat?
Trebuie alte modificari/piese schimbate daca iau discuri de diametru diferit fata de ce am acum pe masina? Si are vreun avantaj daca iau cu diametru mai mare?

Am incercat sa ma documentez cat mai mult de pe net, dar foarte putine chestii am gasit.

Momentan vreau sa-mi iau un full set continand urmatoarele:
Front: Disc 09.9145.1X - 288mm, perforat, ventilat, Placute P 85 126X
Rear: Disc 08.9502.1X - 253mm, perforat, solid, Placute P 85 020X

Ar trebui sa intampin ceva probleme?
 
Avatar utilizator
mBardos76
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Dimensiuni discuri frana

04 Sep 2022, 13:14

Nu sunt eu mecanic, dar daca iei diametru mai mare, sau cu grosime mai mare, risti sa nu-ti mai intre in etriere...
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Dimensiuni discuri frana

04 Sep 2022, 13:57

Montarea de discuri mai mari implica automat și alți etrieri si/sau suporți etrier. Nu poți monta discuri mai mari pe etrierii existenți.

Pentru 1.4 tsi părerea mea e ca un upgrade de frâne nu e necesar, raportat la puterea motorului și raportul cost / beneficii
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: Dimensiuni discuri frana

04 Sep 2022, 19:47

mBardos76 scrie:
Nu sunt eu mecanic, dar daca iei diametru mai mare, sau cu grosime mai mare, risti sa nu-ti mai intre in etriere...


Uh, da. Are logica. Tocmai m-am uitat si eu la niste video-uri cum arata mecanica din zona discurilor.

Cosmin scrie:
Montarea de discuri mai mari implica automat și alți etrieri si/sau suporți etrier. Nu poți monta discuri mai mari pe etrierii existenți.

Pentru 1.4 tsi părerea mea e ca un upgrade de frâne nu e necesar, raportat la puterea motorului și raportul cost / beneficii


Am inteles. Din ce am citit dpdv al performanței ar fi normale<perforate<caneluri. Motivul principal pentru care ma tenteaza cele perforate sunt beneficiile la franarea pe timp de ploaie.
E un avantaj de luat in considerare sau astea sunt mai mult bazaconii de marketing?

Ca si diferente de pret, sunt dispus sa scot mai mult din buzunar, și cum discurile îmi sunt varză am zis sa îmi iau ceva mai bun dacă tot le schimb.
Eu înainte am avut un coteț de Fiesta 2002, și acum ca am o asemenea frumusețe vreau pe cat posibil sa o echipez cu piese cat mai bune (bineinteles luand in considerare și pentru ce e utilizata masina).

In orice caz va multumesc pentru raspunsuri.
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp
 
Avatar utilizator
mBardos76
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Dimensiuni discuri frana

05 Sep 2022, 10:48

Daca vrei sa schimbi etriere si sa pui discuri mai mari (eventual), de obicei cea mai ieftina solutie e sa cumperi etriere de pe acelasi model de masina dar mai bine echipata: in cazul tau probabilitatea mare sa ti se potriveasca etrierele de Cupra 5f. Sunt 2 versiuni, cea standard cu un singur piston, sau daca vrei sa sari calul, cel Brembo cu 4 pistonase (dar la asta placutele is cam 2000 ron, deci...).

Eu insa am optat pt placute mai bune (gen Ferodo DS2500, EBC YellowStuff), lichid de frana mai bun (RBF600 / ATE Typ200) si furtun ranforsat HEL, m-a tinut si pe circuit (dar am Cupra). Poate-ti ajunge si tie ceva de genul?
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Daddy
Mesaje: 443
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Dimensiuni discuri frana

05 Sep 2022, 13:14

Discurile perforate de regula se incarca in gauri dupa frinari agresive (si se curata cu bormasina, munca de chinez), iar ulterior au obiceiul sa se crape, cam la fel si cele cu caneluri. Dupa cum a zis colegul Cosmin mai sus, la frine nu e intotdeauna "bigger is better" ci "the right size". Daca o faci de 200 de cai si o duci pe Adancata saptamanal, merita frine de Cupra, altfel e overkill. Avantaje pe ploaie? Pfff, cauciucurile si inteligenta soferului fac diferenta.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: Dimensiuni discuri frana

05 Sep 2022, 17:01

*scribbling notes* Okay,
Dimensiunile nu vreau sa le schimb, clar. Am sa ma mai gândesc la discuri. Acum am adăugat pe lista lichidul și furtunul. Mulțumesc de precizări!
@mBardos76: Furtunul la care făceai referire e cel braided la 100e? Am intrat rapid pe site la HEL și m-a băgat în ceata. Este pentru Cupra si este pentru non-Cupra, non-FR. A mea unde intra atunci? :))
@Daddy: Da,tot mai citesc despre ele. Dar nu sunt fan frâne agresive și nici pe circuit nu cred ca oi prinde eu vreodată, asa ca șansele de fisuri sunt cam mici? Cat despre curățat, asta e. Numai bine mi-am luat atunci scula cu doua luni înainte :D
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp

 
Avatar utilizator
mBardos76
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Dimensiuni discuri frana

06 Sep 2022, 21:02

Am cautat si eu rapid, eu zic ca-ti trebuie cele cu "excluding Cupra and FR" de pe pagina asta:
https://auto.helperformance.com/car/bra ... at/leon-5f
Dar, este diferenta intre cele cu frana de mana electronica si cele cu maneta (adica daca ai buton la frana de mana, sau maner din acela mare, clasic).
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)
 
Avatar utilizator
Breaksense
Subiect Autor
Mesaje: 20
Membru din: 29 Iun 2022, 22:15

Re: Dimensiuni discuri frana

11 Sep 2022, 22:20

Pana la urma raman sa le schimb. Însă mai adaug la aceasta "lucrare" si lichidul de frana recomandat de mBardos76.
Pe viitor, probabil la anul, ca acum trebuie sa-mi iau și cauciucuri de iarna, o sa schimb si furtunele.

@mBardos76: Poți să-mi spui de cat lichid ai avut nevoie pentru schimb? Tot ce am găsit pe net e DOT-ul, si un raspuns amarat... de 1L.
SEAT Leon 5F FR 2016 1.4 TSI ACT (CZEA) 150hp
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 594
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Dimensiuni discuri frana

12 Sep 2022, 01:31

Daca nu schimbi franele, adica sa iei altceva mai mare, nu vad rostul la furtune. Ia discuri/placute oleaca mai bune si gata.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
mBardos76
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Dimensiuni discuri frana

12 Sep 2022, 11:04

Breaksense scrie:
@mBardos76: Poți să-mi spui de cat lichid ai avut nevoie pentru schimb? Tot ce am găsit pe net e DOT-ul, si un raspuns amarat... de 1L.

Pt un schmb total, din cate stiu eu, iti trebuie 1.5L (adica 3 sticle).
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori