Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Tomi27
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Apr 2017, 21:35
Localitate: Sibiu

Schimb distributie Leon 5F

06 Mai 2019, 09:45

Salutare colegi,

am cautat destul de intens pe acest forum, si nu numai aici despre experientele cu schimbul de distributie la modelele de dupa 2012. Pe mine m-ar interesa in special 1.4 TSI cu 140 CP din 2013 (CHPA daca nu ma insel) , dar m-am gandit ca si restul utilizatorilor ar putea gasi informatii folositoare daca discutam in acest topic.

Eu momentan am 6 ani si 179.000 km fara sa fi schimbat cureaua, si in plan cu vizita la service Sigemo Sibiu pentru schimb ulei/filtre anuale.

Informatii ce am aflat de pe net / Compexit Cluj :

- producatorul recomanda verificarea curelei de distributie la 240.000 km si inlocuirea la nevoie (Compexit Cluj)
- curea car lifetime (documente de pe net la lansare)
- verificare 220.000 km (ceva document de la Continental)
- schimbare la 240.000 km ori 5 ani (Skoda UK)

Care este parerea voastra ? Cineva o schimbat deja cureaua ?

Cu aceste informatii incomplete nu stiu cum sa procedez, ca totusi suma nu este oarecare la un schimb de distributie si nici nu stiu de care trebuie achizitionat.
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Schimb distributie Leon 5F

20 Aug 2019, 03:52

Poti scrie daca ai aflat ceva?
Vad ca nu s-a inghesuit lumea cu raspunsurile.
 
RazvR
Mesaje: 10
Membru din: 17 Aug 2018, 16:37

Re: Schimb distributie Leon 5F

03 Sep 2019, 23:41

Sunt curios si la 1.8 tsi cjsa (e pe lant). Se verifica ceva ? Unii zic ca da (intinzatorul) .. altii ca doar pe la 200.000 km)....

Mi s-a luat de tsi-urile astea :D
 
Petre Alexandru
Mesaje: 6
Membru din: 16 Oct 2019, 16:31

Re: Schimb distributie Leon 5F

30 Noi 2019, 13:31

Buna ziua, in curand va fi necesara schimbarea distributiei la Leonul meu 1.6 tdi 81 kw. Mecanicul mi-a recomandat piesele din poza atasata.
Imagine
Eu nu reusesc sa identific pe niciun site " fulie rola intinzatoare accesorii". Deasemenea, nu imi dau seama daca in kit-ul de mai jos este inclus tot ce mi-ar fi necesar pentru schimbul complet de distributie sau ar mai trebui cumparate separat alte piese.
"Articol completare/Info suplimentar 2: Pompa de apa necuplabila, Cu set suruburi
Numarul de curele: 1
Latime [mm]: 25
Numar dinti: 145
Contine role: 3"
Inca un aspect important, nu stiu daca pompa de apa imi trebuie cuplabila sau necuplabila(nici nu stiu la ce face referire acest aspect).
Imi este clar doar ce mentioneaza vis-a-vis de fulie alternator, antigel si curea accesorii.
Va rog, daca aveti idee, sa ma lamuriti si pe mine.
Multumesc.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori