Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Vlad.
Subiect Autor
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Suspendare permis 90 zile

29 Iul 2014, 19:40

Salutare.
Astazi, 29.07.2014, am savarsit o contraventie care a dus la suspendarea permisului meu pe o durata de 90 zile.
Problema sta in felul urmator.
Pe procesul verbal, apare de 2 (doua ori) data de ieri, adica 28.07.2014, atat la "intocmit", cat si la "in data de, a fost..."
Pe dovada apare in felul urmator: "Prezenta s-a eliberat in baza procesului verbal, din data de 29.07.2014".

Am vreo sansa in instanta?

Multumesc.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Suspendare permis 90 zile

29 Iul 2014, 19:56

Pai, nu ar trebui sa ne spui ce ilegalitate ai facut? Poate vreunii din noi ne-am mai confrunatat cu asa ceva..din cate stiu eu, nu prea ai cum sa castigi decat in cazuri extreme cu mita si cunostinte, ceea ce nu cred ca e cazul ; chiar daca vei castiga in prima faza, politia va face recurs din cate stiu eu si nu vei avea castig de cauza..my 2cent
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Vlad.
Subiect Autor
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Suspendare permis 90 zile

29 Iul 2014, 20:27

Am trecut peste calea ferata la 2-3 secunde dupa ce s-a facut rosu.
Cica am fost si filmat. Whatever.

In conformitate cu prevederile art 17 din OG 2/2001:
Art. 17. - Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.

Mie mi se pare cat se poate de nul procesul verbal. Adica, ei pot sa vina linistiti cu planse foto pe care apare data de astazi, 29.07, daca procesul verbal este scris clar: In data de 28.07, a fost surprins.
Adica m-au surprins ieri, dar defapt m-au filmat azi. :yh

De asemenea, dupa cum am mai zis, sunt contraziceri clare intre procesul verbal si dovada.

Din ce am gasit pe site-urile de specialitate, se numeste viciu de forma, iar procesul verbal este cat se poate de nul.
Totusi mai astept si alte pareri, daca a mai fost cineva in situatia asta.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Suspendare permis 90 zile

29 Iul 2014, 20:31

nu am fost in situatia ta, dar si eu stiu la fel.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Suspendare permis 90 zile

29 Iul 2014, 20:40

Te duci frumos si faci o contestatie.iar procesul verbal o sa fie anulat , asa am patit eu acum 8-9 ani aveam doua date diferite pe proces dar la mine era diferenta de o luna in avans, eram in luna martie iar pe proces fapta era in aprilie, bineinteles nu era vorba de suspendare de permis ci doar o amenda, atunci tin minte ca Politia a incercat sa se scoatea zicandu mi ce domle mai gresim si noi si le am zis da domne dar noi cand gresim ne ardeti , in final au anulat pv ul

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Suspendare permis 90 zile

29 Iul 2014, 21:06

stati sa o luam sistematic:
conf OG 2 privind regimul contraventiilor, una din cauzele care aduc nulitatea pv este "lipsa datei" ori in situatia de fata, data nu lipseste, ci e pusa gresit. deci, ad-literam, nu este o cauza de nulitate a pv, deoarece data este pe pv.
in acest caz, tu poti face contestatie, iar judecatorul va avea de ales intre 2 chestii:
1. greseala politistului si sa admita contestatia ta, sa iti dea permisul inapoi iar tu sa ramai cu amenda ( pe care imi e greu sa cred ca o va anula, deoarece nu le sta in fire fiindca sunt bani la buget) asta in cazul in care mergi la un avocat care se pricepe sa "atinga la coarda sensibila" judecatorii formuland o contestatie in care sa mentioneze ca esti student, esti o persoana buna, nu ai avut abateri contraventionale sau infractionale, etc, etc...adica sa te laude maxim
2. sa nu admita contestatia, in ideea in care tu ai savarsit acea fapta, care este cu un grad de pericol ridicat ( se intampla atatea accidente din cauza neopririi la calea ferata) asta in conditiile in care juristul Politiei va face o intampinare beton la contestatia ta.
eu zic totusi, sa faci contestatie. de pierdut nu ai decat niste bani, nu multi, pe care o sa-i ia un avocat pt a-ti scrie contestatia, si, probabil banii de amenda. de castigat, ai avea ca nu o sa iti rugineasca masina in parcare 3 luni.
bafta multa. :hi
 
Avatar utilizator
Vlad.
Subiect Autor
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Suspendare permis 90 zile

29 Iul 2014, 21:24

Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

Vreau sa depun contestatie pentru ca am impresia ca e putin fortata contraventia asta, desi nu in totalitate, insa putin fortata. Filau acolo, cu asta se ocupau, au luat 4 permise doar cat eram eu oprit.
Eu unul ma gandesc asa. Depun contestatie.
As putea sa invoc asa:
1. Fiind procesul verbal pe data de ieri, automat mi s-a incalcat dreptul la cele "48 ore", pentru plata amenzii. Pot spune ca sunt un cetatean cinstit, doream sa-mi platesc amenda, dar nu mi-au fost respectate cele 48 ore, legale. Practic maine la ora 18, expira cele 48 ore si nu mai pot plati jumatate, doar suma intreaga. Din punctul meu de vedere, incalcarea flagranta a acestui drept al meu.
2. Ieri, adica in data de 28, chiar nu eram in oras, am alibi pt asta. Deci nu am cum sa fiu acolo sa incalc legea. E logic, nu?

Ei sa zicem ca o sa vina cu filmarile. Ok, masina mea apare in data de astazi facand lucrul asta. Insa, se presupune ca eu am fost prins ieri facand asta, nu? Deci, azi cineva, cu masina mea, a facut acelasi lucru, corect? A fost oprit? Exista proces verbal pe data de astazi? NU!

Asa vad eu lucrurile. Oricum voi depune contestatie si ma duc sa-mi iau permisul pana la solutionare.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Suspendare permis 90 zile

29 Iul 2014, 23:24

Nu inteleg de ce cauti nod in papura cand te stii cu musca pe caciula?recunosti ca ai ai trecut pe culoarea rosie dupa semnal dar te ai asigurat ca nu venea trenul...wtf
Ce mai conteaza ca stateau sau nu la panda,ai gresit asumati fapta
Mai bine faci o cerere sa dai examen din nou pentru reducerea pedepsei la 30zile.....parerea mea :)
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Suspendare permis 90 zile

30 Iul 2014, 06:43

Merita incercat..nu prea ai ce sa pierzi.
Daca omul vroia sa fie criticat despre ce e bine si ce nu cred ca facea un topic in acest sens
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Vlad.
Subiect Autor
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Suspendare permis 90 zile

30 Iul 2014, 07:10

bertzi43 scrie:
Nu inteleg de ce cauti nod in papura cand te stii cu musca pe caciula?recunosti ca ai ai trecut pe culoarea rosie dupa semnal dar te ai asigurat ca nu venea trenul...wtf
Ce mai conteaza ca stateau sau nu la panda,ai gresit asumati fapta
Mai bine faci o cerere sa dai examen din nou pentru reducerea pedepsei la 30zile.....parerea mea :)


Poate te mai gandesti ca un student nu are cum sa plateasca o amenda de 810 lei, din moment ce nu are venit propriu, nu?
Poate te mai gandesti ca din 10 soferi, 9 , cand vad ca e galben la semafor, accelereaza, iar cand vad ca urmeaza sa se puna rosu la cf, accelereaza din nou.
Poate te mai gandesti si ca asa cum institutiile statului ar face orice ca sa aduca bani la buget, mai avem si noi dreptul sa incercam sa ne scoatem, daca tot avem acest drept, al contestatiei in instanta.

Multumesc pentru opinie. Stai linistit, sunt obisnuit sa intreb ceva, iar oamenii sa-si dea cu parerea despre altceva. :wink:
Traim in Romania, iar asta ne ocupa tot timpul.

@bgd92, asta si fac. Nu am nimic de pierdut. Ba mai mult, si daca voi pierde, mai bine sa-mi fie suspendat de prin toamna incolo, decat in plina vacanta. :D
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Suspendare permis 90 zile

30 Iul 2014, 07:39

Parerea mea tot offtopic este:
Contraventia de orice natura are in primul rand rolul de corectie a unui comportament ce contravine legilor in vigoare.
Eu sper ca ai ramas cu ceva invataturi dupa experienta asta.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Suspendare permis 90 zile

30 Iul 2014, 08:19

Bine punctat undertacher :)
Nu am zis o ca pe o critica.....intelegeti ce vreti,eu vroiam sa inteleaga ca a gresit si trebuie sa isi asume fapta ca atare fara alte tertipuri
Presupun ca a doua zi puteai plati 400ron?chiar daca au gresit data pe pv
Logica de student nu e pe intelesul meu :) preferi sa platesti peste x luni 800ron plus onorariu avocat in loc sa achiti acum jumatate din amenda si sa faci o retestare pt reducerea perioadei de suspendare
Ps:si eu am fost zmeu in primul an de conducere insa am constatat ca in primele trei luni veniturile mele mergeau la bugetul local si mi am schimbat atitudunea :)
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Suspendare permis 90 zile

30 Iul 2014, 08:33

Vlad, personal nu prea sunt de acord cu gandirea ta ; nu trebuie sa ne gandim ce fac altii...daca 3 din 10 soferi trec pe rosu si risca la orice moment sa faca un accident, trebuie sa fiu si eu al 4-lea din 10 ? daca cineva arunca tigari sau obiecte din masina, trebuie sa arunc si eu ? nu..trebuie sa incepem sa ne respectam, incepand cu noi insine ; iar daca cel care trece pe rosu / galben si este prins ( ceea ce mi-as dori sa se intample mereu, mai ales pe rosu plin ) trebuie sa isi asume fapta si sa nu comenteze ; cam in aceeasi situatie esti si tu acum ; insa, in cazul tau, politia a facut o greseala pt care tu ai putea sa profiti ; omeneste, ti-as spune si eu sa iti asumi fapta si da, sa platesti amenda si sa dai din nou examenul, pt ca mai mult ca sigur nu ai castig de cauza in instanta, mai ales daca ai fost filmat ; in rest..vei avea de pierdut banii de amenda pe care nu ii vei mai putea plati in 48 ore + banii la avocati, drumurile, s.a.m.d ; tu stii cum e mai bine pt tine ; faptul ca suntem studenti nu este o scuza sa nu platim amenzi atata timp cat incalcam legea :hi odata ce avem permis si suntem la volanul unei masini, trebuie sa ne asumam toate raspunderile . Bafta :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Suspendare permis 90 zile

30 Iul 2014, 09:47

iVladBogdan scrie:
bertzi43 scrie:
Nu inteleg de ce cauti nod in papura cand te stii cu musca pe caciula?recunosti ca ai ai trecut pe culoarea rosie dupa semnal dar te ai asigurat ca nu venea trenul...wtf
Ce mai conteaza ca stateau sau nu la panda,ai gresit asumati fapta
Mai bine faci o cerere sa dai examen din nou pentru reducerea pedepsei la 30zile.....parerea mea :)


Poate te mai gandesti ca un student nu are cum sa plateasca o amenda de 810 lei, din moment ce nu are venit propriu, nu?
Poate te mai gandesti ca din 10 soferi, 9 , cand vad ca e galben la semafor, accelereaza, iar cand vad ca urmeaza sa se puna rosu la cf, accelereaza din nou.
Poate te mai gandesti si ca asa cum institutiile statului ar face orice ca sa aduca bani la buget, mai avem si noi dreptul sa incercam sa ne scoatem, daca tot avem acest drept, al contestatiei in instanta.

Multumesc pentru opinie. Stai linistit, sunt obisnuit sa intreb ceva, iar oamenii sa-si dea cu parerea despre altceva. :wink:
Traim in Romania, iar asta ne ocupa tot timpul.

@bgd92, asta si fac. Nu am nimic de pierdut. Ba mai mult, si daca voi pierde, mai bine sa-mi fie suspendat de prin toamna incolo, decat in plina vacanta. :D


pana la acest raspuns am ales doar sa citesc, dar acum trebuie sa intervin. daca tie ti se pare gresit ca ai fost ajutat cu atatea raspunsuri si doar intr-unul bertzi ti-a atras un pic atentia ca ai gresit, atunci tu ai o problema ;)
- poate te mai gandesti si imi spui de ce un student conduce o masina, daca tot nu are venit. condusul unei masini inseamna automat si niste responsabilitati, stii asta?
- poate te mai gandesti si ne spui de ce este relevant ca 9 din 10 (nu e asa in niciun caz) sunt 'smecheri' si forteaza galbenul sau trec pe rosu (si apoi pentru asta li se ia carnetul si vin si plang pe forumuri sau injura "militia"). soferii se plang ca de fiecare data politistii merg la ciupeala si te ard imediat cum au ocazia. de data asta tu esti "militianul" si incerci sa mergi la ciupeala sa scapi pentru ceva ce esti vinovat ;)

si stai linistit, nu astept sa raspunzi la subiect, sunt obisnuit sa mai critic pe cate cineva si el sa nu inteleaga nimic din asta. traim in romania, si aici fiecare trebuie sa fim mai smecheri decat ceilalti dar sa ne si plangem ca traim in romania in loc sa fim corecti.
 
Avatar utilizator
GabitZZu
Gypsy
Mesaje: 320
Membru din: 18 Sep 2012, 18:13
Localitate: Giurgiu/ Basel

Re: Suspendare permis 90 zile

30 Iul 2014, 10:08

Sunteti rai,baiatul a venit si el sa-si spuna necazu si a primit un val de critici.
Pun pariu ca daca era fiu de senator sau mai stiu eu ce, nu ii lua permisul,si in niciun caz nu intreba pe forum ce sa faca ca sa o scalde cumva.
Se pare ca pe forum sunt doar soferi/cetateni model.
Ca sa va dau un exemplu,in Giurgiu poti sa treci si pe rosu ,si sa mai dai si peste cineva dar fara sa-l omori,si scapi basma curata cu mai putin de 1000 euro,asa ca nu judecati prea aspru ca sunt sigur ca multi dintre voi comiteti mici infractiuni cu masina dar poate ati avut norocu de a nu fi prinsi.
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori