Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Juninho07
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 20 Feb 2014, 14:40

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:35

@ HUNTER, Multumesc o sa tin cont de asta si o sa trec azi pe acolo poate reusesc vad vreun semn care ii interzice sa stationeze acolo... Oricum din cate am inteles nu ai voie sa stationezi la mai putin de 5m de coltul intersectiei... masina era stationata chiar pe colt... Sper sa se rezolve cat mai repede si sa-mi de-a drumul la dosar sa pot sa imi fac masina.

@ gamer555, da la Astra are asigurare cel care m-a lovit...
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 14:21

Eu vad situatia astfel:
1. Accidentul
Juninho07 scrie:
In momentul in care am avut posibilitatea sa intru pe bulevard, o masina care era parcata pe bulevard a intrat cu spatele in mine.

Am subliniat partea cu parcatul deoarece e lucrul de care ai nevoie in rezolvarea acestui 'conflict'.

Art. 135
Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
f) cand se pune in miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alaturata acestuia fata de vehiculul care circula pe drumul public, indiferent de directia de deplasare;

Deci daca ea era parcata in momentul cand ai intrat in intersectie, tu aveai prioritate in raport cu ea, indiferent daca erai in miscare sau nu in momentul in care te-a lovit..

2. Parcarea ei:
Art. 142
Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
f) in intersectii, inclusiv cele cu circulatie in sens giratoriu, precum si in zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar in lipsa acestora, la o distanta mai mica de 25 m de coltul intersectiei;

Totusi faptul ca ea era parcata ilegal nu cred ca are relevanta in cazul asta.
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 14:56

Roger scrie:
E cu cantec treaba asta.
Eu as spune ca tu erai intrat deja pe drumul cu prioritate, iar semnul de cedeaza nu mai avea nici o importanta in momentul impactului, chair daca stateai pe loc sau incepusesi deplasarea.


Nu are nicio relevanta, ar fi chiar culmea ca semnul sa fie valabil doar pentru ceea ce se intampla inaintea lui :) Poti lovi orice trece pe drumul cu prioritate, e clar vina ta in orice situatie daca ai intalnit semnul de Cedeaza Trecerea inainte de interesectie... oricum e clar ca prima vina este a vehicului A care a plecat de pe loc si nu s-a asigurat...

bgd_b92 scrie:
Este vina ei ; nu s-a asigurat la mersul cu spatele ; treaba cu 25metri stiu ca este valabila pt trecerile de pietoni ; cel mai bine era sa ai martori..pt ca teoretic, in trafic bara la bara daca unul baga marsarier si te loveste intentionat te poate scoate vinovat ; de aceea merita 100 lei pt o camera pusa in geam...


Treaba cu 25m e valabila si pentru intersectii si e logic sa fie asa pentru ca orice masina parcata pe colt poate fi in raza vizuala a celui care doreste sa se asigure inainte de a-si continua drumul...
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 15:07

LIFEPHORM scrie:
Roger scrie:
E cu cantec treaba asta.
Eu as spune ca tu erai intrat deja pe drumul cu prioritate, iar semnul de cedeaza nu mai avea nici o importanta in momentul impactului, chair daca stateai pe loc sau incepusesi deplasarea.


Nu are nicio relevanta, ar fi chiar culmea ca semnul sa fie valabil doar pentru ceea ce se intampla inaintea lui :) Poti lovi orice trece pe drumul cu prioritate, e clar vina ta in orice situatie daca ai intalnit semnul de Cedeaza Trecerea inainte de interesectie... oricum e clar ca prima vina este a vehicului A care a plecat de pe loc si nu s-a asigurat...

Eu ma referem la faptul ca a trecut de semn, a inaintat ca sa vada mai bine apoi s-a oprit, apoi iar s-a pus in miscare.
 
Juninho07
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 20 Feb 2014, 14:40

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 18:46

Deci masina A era parcata pe marginea bulevardului, este si semn de parcare acolo... Era parcata pe marginea drumului cu prioritate (intr-o parcare) dar in momentul in care iesi dintr-o parcare nu te asiguri si nu acorzi prioritate tuturor participantilor la trafic? Daca masina era stationata pe drumul cu prioritate, adica era pusa pe avarii si a efectuat manevra de mers cu spatele atunci e si vina mea pentru ca nu am acordat prioritate. Dar atata timp cat masina era in parcare, iar eu am stat in spatele ei si ea si a intrat in mine, eu spun ca e clar vina ei! Am dreptate?
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 19:04

Da, ai dreptate :hi
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 19:22

Scurt si la obiect,dute anuleaza amiabila,mergeti la politie.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

13 Iun 2014, 15:10

Treaba sta in felul urmator:daca tu asteptai la cedraza trecerea si NU erai in miscare si cealalta masina a intrat in tine EL este vinovat ,dar daca in momentul ala te-ai pus si tu in miscare se considera ca nu ai cedat trecerea el fiind pe drumul cu prioritate asadar va fi culpa comula,tu ca nu ai cedat trecerea el ca nu sa asigurat la mersul cu spatele
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

13 Iun 2014, 15:52

catalinutzu scrie:
Treaba sta in felul urmator:daca tu asteptai la cedraza trecerea si NU erai in miscare si cealalta masina a intrat in tine EL este vinovat ,dar daca in momentul ala te-ai pus si tu in miscare se considera ca nu ai cedat trecerea el fiind pe drumul cu prioritate asadar va fi culpa comula,tu ca nu ai cedat trecerea el ca nu sa asigurat la mersul cu spatele

celalalt era stationat. nu conteaza unde si cum, sau ca, colegul nostru se afla sau nu in miscare. celalalt in momentul in care s-a pus in miscare, nu s-a asigurat si s-a intamplat incidentul. clar, neasigurare la executarea manevrei, deci culpa.
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

13 Iun 2014, 16:08

Daca statea pe loc ...da clar celalalt era vinovat(ceea ce am inteles ca statea la cedeaza)doar daca venea spre bulevard fara sa se opreasca adica sa se asigure din mers atunci era culpa comuna.
Asa ca fugi la politie si ''fa i felul''
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Juninho07
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 20 Feb 2014, 14:40

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

13 Iun 2014, 16:42

Eu am stat sa ma asigur la cedeaza trecerea aprox. 1 minut pentru ca era aglomerat. Am stat un minunt in spatele acestui individ, iar fix cand sa plec a intrat cu spatele in mine.

Inca ceva... am trecut ieri pe acolo si este semn de parcare.. deci masina era in parcare, nu era pe drumul cu prioritate, ci era langa drumul cu prioritate in parcare. Deci atunci cand iesi din parcare trebuie sa acorzi prioritate la orice participant la trafic. Daca masina era stationata pe drumul cu prioritate atunci poate era culpa comuna, dar asa masina era langa drum, in parcare.
 
Juninho07
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 20 Feb 2014, 14:40

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

01 Iul 2014, 12:10

Revin la acest subiect. Saptamana trecuta am primit un telefon de la service-ul unde m-am dus cu dosarul de daune si unde imi trebuia acceptul celor de la ASTRA. Au spus sa aduc masina saptamana asta pentru reparatie. Deci cei de la ASTRA mi-au acceptat dosarul si imi platesc ei costul reparatiei. Greu dar macar imi fac masina gratis... :blackeye:

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori