Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Sampe
Subiect Autor
Mesaje: 22
Membru din: 18 Sep 2014, 11:29
Localitate: Zalau

Filatelie

24 Feb 2015, 09:00

Buna ziua,
Treceam ieri agale pe la secretariatul institutiei, coplesit fiind de problemele omenirii si cuprins de un sentiment de deznadejde. Eram convins fiind ca nu-i a bine cu nea Putin si ca mai devreme sau mai tarziu tot acolo ajungem, cand ce sa vezi? Pe unul dintre plicurile primite - o pata de culoare rosie. Ma apropii si observ cu stupoare ca de pe plicul venit de pe alte meleguri era lipit un timbru postal cuprinzand crucea ordinului militar Mihai Viteazul clasa I, o imagine a Regelui Ferdinand I in plan indepartat si bustul generalului Alexandru Averescu in plan apropiat. Toate astea pe un fond rosu placut, in degrade. FILATELIA! Fireste ca primul lucru pe care l-am facut dupa ce am ajuns acasa a fost sa scot clasoarele de timbre de pe raft, sa le sterg de praf si dupa 4-5 ani de la ultima atingere am inceput sa-mi aranjez colectiile de animale intr-unul dintre clasoare. Frumoasele vremuri demult apuse.
Sunt curios daca printre voi mai sunt pasionati de filatelie, sau daca mai aveti colectia copilariei, daca sunt persoane dispuse la schimburi prin posta sau personale, vanzare sau orice legat de filatelie.
Pentru spalat ochii o sa pun un link cu un clasor cu timbre, scos la vanzare pe ocazii.ro.

http://www.okazii.ro/timbre-loturi-colectii/clasor-cu-timbre-desene-animate-nestampilate-38-serii-a165294622

Mie mi se par deosebite.
PS: imi place faptul ca fiecare timbru are ceva de spus. Nu ma intereseaza valoarea, ma intereseaza frumusetea si povestea timbrului.
Seat Toledo 1.8i RP 1993 - Fishmobilul ( cel ce ne duce si ne aduce de la pescuit)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Filatelie

24 Feb 2015, 09:08

Si eu colectionam timbre in cand eram in scoala gimnaziala...
Pfuu, trebuie sa imi caut si eu clasoarele. Stiu sigur ca sunt pe undeva.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori