Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

19 Apr 2009, 09:48

am citit un topic a lui francy in care spunea sa te gandesti mult timp privind alegerea tatuajului dorit.
eu spun sa acorzi acel timp studiind efectele adverse(riscurile)
nu de alta dar la noi riscurile sunt mult mai crescute decat in alte tari.un ''atelier'' de tatuaje nu o sa aiba niciodata aparatura de sterilizare a unui spital datorita costurilor si datorita amortizarii indelungate a investitiei.

riscuri exista si-n spital,dar 90%sunt cauzate de asistentele care nu doresc sa schimbe acu pana nu le dai ceva ori au in cap principiul economiei.ca o paranteza...cand am avut piciorul rupt o asistenta toanta nu voia sa schimbe acul pt ca bunica pe hol nu-i bagase nimic in buzunar...am aflat si va puteti imagina ce a urmat
nu zic ca sunt toate in felul asta,evident mai sunt exceptii...dar putine

daca vreti sa aflati ''perle'' ale asistentelor ,cu acordul moderatorilor ,o sa umplu pagini multe.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

20 Apr 2009, 16:50

Cu totii cred ca am trecut prin asta - spaga la spital - . Nici nu se uita la tine daca nu le bagi ceva in buzunar. In fine..
Revenind la tatuaje, studiourile bune si care nu vor sa-si faca reclama negativa au sterilizatoare cu ultrasunete (sau cu ce-or fi, nu ma pricep - sunt alea de "bazaie" :) ). Iar acele care se folosesc sunt sigilate iar artistul care executa lucrarea il desface in fata ta, dupa ce in prealabil ti-a aratat ca e sigilat si in termenul de valabilitate. Cel putin mie de fiecare data mi-a aratat fara sa solicit lucrul asta.

Personal cred ca singura chestie care poate complica un tatuaj e reactia adversa la colorant (tus). In rest, toate produsele sunt sterile.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

20 Apr 2009, 21:20

eu n-am spus ca toate locurile unde poti face un tatuaj sunt cu riscuri,ci doar faptu ca trebuie avut grija
si grija trebuie avut nu la model ci la riscuri...pe termen lung...daca ai pielea sensibila nu e recomandat(si la asta nu se poate pronunta unu care tatueaza ci un un medic,ca pt asta si-a frecat coatele si si-a stors creierii 6 ani de facultate)

cei care si-au facut pot sa afirm faptu ca au avut curaj,eu unu nu as fi putut(sa zic asa defect profesional).aLegerea fiecaruia.riscurile sunt aceleasi ca la unii medici stomatologi...pot spune ca mi-ar fi placut sa inregistrez un curs de dermato sau de boli infectioase si sa-l atasez ulterior(uitasem sa zic ca un pacient a contactat HIV dintr-un astfel de salon).
nu vreau sa fiu inteles gresit,n-am nimic cu cei care iau decizia sa-si picteze corpul(raspunde fiecare pt o decizie luata),
ci am vrut sa spun cateva riscuri,mai ales ca prin natura natiei noastre avem talentu de a face un lucru si (abia) dupa ne gandim la riscuri,lucrurile cu o importanta primordiala(e bine de eliminat sintagma:''daca stiam poate ca nu mai faceam'')

ma voi abtine sa mai afirm ceva legat de subiectu asta pe viitor.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

21 Apr 2009, 08:30

Tibi, sper ca nu te-ai suparat :) . Nu era intentia mea sa intru in discutii contradictorii cu tine si in plus parerea unui viitor medic e binevenita in orice situatie de genul asta.
Ai dreptate in tot ce spui. Riscurile sunt reale, exista multi "pacienti" care au vrut un tatuaj si s-au ales cu alte chestii mult mai grave. Sunt perfect de acord si cunosc si cazuri.
Tot ce am vrut sa spun - de fapt sa evidentiez - e ca exista UNELE saloane in care se incearca minimalizarea acestor riscuri, desi ele exista. Dupa cum exista "saloane" improvizate care nu respecta nici cele mai elementare norme de igiena. Eu cred (si e doar parerea mea, nu simt nevoia sa o impun nimanui) ca riscurile de care vorbim au o probabilitate sa se intample mai mare sau mai mica in functie de locul unde mergi pt. realizarea tatuajului. Ele se pot produce oricum, insa in UNELE locatii sunt slabe sanse (si aici ma refer la contaminarea prin materiale nesterile).
Reactiile adverse la tus si coloranti pot apare indiferent.
Insa eu recunosc ca nu m-am gandit prea mult la asta cand m-am hotarat sa ma tatuez. Imi era frica mai mult de hepatita si HIV.
Ce fel de simptome pot aparea in cazul unei sensibilitati a epidermei?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

21 Apr 2009, 08:48

Oameni buni, haideti sa ramanem la impresii si sa nu iscam discutii in contradictoriu....chiar nu este acesta scopul topicului.
Fiecare trebuiesa fie constient de riscuri, trebuie sa stie la ce salon isi va face tatuajul si asa mai departe.
Eu dupa cum scriam si mai demult am deja 3 bucati, toate facute in saloane care se respecta si care respecta toate normele sanitare si au toate licentele si aprobarile/autorizatiile la zi.
Va tin la curent caci lunea care urmeaza am programare pentru o lucrare interesanta pe bratul stang. :wink:
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

21 Apr 2009, 11:38

@ghita celofan nu ma supar eu una cu doua.pur si simplu am spus ce am stiut despre riscuri si predispozitii
primele semne in cazul sensibilitatii tegumentului sunt:
-granuloame,adica niste noduli ce se pot forma in jurul particulelor de pigment
-mancarimi,roseata,pete,pustule
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

21 Apr 2009, 11:52

TIBI_84 scrie:
@ghita celofan nu ma supar eu una cu doua.pur si simplu am spus ce am stiut despre riscuri si predispozitii
primele semne in cazul sensibilitatii tegumentului sunt:
-granuloame,adica niste noduli ce se pot forma in jurul particulelor de pigment
-mancarimi,roseata,pete,pustule


Tibi, multmim frumos pentru informatiile impartasite, insa haideti sa mai vedem si parerea altor utilizatori...eu mi-am facut primul tatuaj la 15 ani, am acum deja 3 si o sa imi mai fac....urmatorul lunea care vine, pe mana stanga....nu am avut nici o probleme, nici efecte secundare....so, daca va place aceasta arta i sunteti hotarati, just go for it!

 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

22 Apr 2009, 10:54

Mda, din liceu vreau sa imi fac un tatuaj pe bratul drept, dar mi-a fost frica si apoi am abandonat ideea.
Da, acuma incerc sa imi conving consoarta, care mi-a promis ca o sa dorm pe pres in fata usii :lol:

Imagine
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

22 Apr 2009, 11:04

cornelius scrie:
Mda, din liceu vreau sa imi fac un tatuaj pe bratul drept, dar mi-a fost frica si apoi am abandonat ideea.
Da, acuma incerc sa imi conving consoarta, care mi-a promis ca o sa dorm pe pres in fata usii :lol:

Imagine


Esti fan Iron Maiden?....Eddy rulez....
Ideea este sa fii convinsa ca daca iti vei tatua un astfel de desen pe mana sa nu ai probleme (la munca, pe strada, etc)...tinand cont de faptul ca in Romania dai de tot felul de asa zisi "conservatori", trebuie sa fii sigur ca nu vor fi probleme...in rest, arata foarte bine, ce sa zic?
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

22 Apr 2009, 11:17

rulez? :D
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

22 Apr 2009, 11:21

Up the Irons!
Da, asa e, dar acum fiindca nu mai lucrez in vanzari, pot sa ma duc la munca in tricou cu Maiden.
Ideea este urmatoarea: din pacate o mare parte a populatiei din tara noastra nu a iesit din Epoca de Piatra, si un tatuaj ca asta trebuie tinut mai "ascuns" sa nu se oripileze babele si puritanii.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

22 Apr 2009, 11:28

cornelius pe la vreo 50-55ani iti garantez ca o sa te jenezi cu asa ceva
am mai vazut eu mosi cu dragoni sau cu sirene topless tatuati pe brat...doamne cat de hilari sunt :lol: :roll: :lol:
eu unu ma amuz nespus :lol:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

22 Apr 2009, 11:33

Pai, trebuie sa stai bine cu mansarda si sa fii constient ca nu se scoate cu pasta corectoare :lol:
Sa vedeti ce e in fanclub (sunt membru), au unii niste tatuaje "criminale".
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

22 Apr 2009, 12:03

TIBI_84 scrie:
cornelius pe la vreo 50-55ani iti garantez ca o sa te jenezi cu asa ceva
am mai vazut eu mosi cu dragoni sau cu sirene topless tatuati pe brat...doamne cat de hilari sunt :lol: :roll: :lol:
eu unu ma amuz nespus :lol:


De unde esti tu asa de sigur ca o sa se jeneze, de poti sa oferi garantie?
Si de ce ai tu tendinte sa incepi Flame-uri cu aceste posturi?....de ce esti atat de vehement si nu lasi discutia deschisa, sa curga?....ai vreo frustrare in legatura cu aceste tatuaje?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Tatuaje - aveti, v-ati face, pareri, impresii cu si despre

22 Apr 2009, 16:35

Revin eu de data asta cu un apel la calm... :)
Radu, Tibi probabil e convins ca viitor medic ca straturile superioare ale epidermei isi vor pierde elasticitatea sau probabil crede ca peste 50 nu ii va mai place Maiden.
Eu cred ca e inteleasa gresit conceptia despre tatuaje (cel putin cea pe care o am eu). Un tatuaj nu se face in ideea ca ar trebui sa reprezinte o idee, o preferinta perpetuua. Poate fi o traire de moment sau poate fi facut sub imboldul spontaneitatii.
Nu conteaza imaginea in sine decat pt. posesor, noi ceilalti apreciem lucrarea (nu desenul), culorile folosite, tehnicile de realizare. Nu conteaza ca e desenat in penis in erectie sau un cap de mort, lucrarea va avea (cel putin pt. mine) o importanta egala daca e bine realizata. Poate nici mie nu o sa-mi mai placa peste 50 de ani tatuajele pe care le am, poate o sa mi se lase pielea si o sa mi se stearga tusul. Egal...Insa pot sa bag mana in flacara ca o sa-mi placa de fiecare data cand ma uit in oglinda motivul pt. care l-am facut si semnificatia lui, indiferent ca o sa-mi atarne pielea pana la elasticul de la chiloti.
Un tatuaj ar trebui sa reprezinte un concept abstract, sa fie transpunerea unei stari de spirit. Doar in cazul asta sunt sanse minime sa nu-ti mai placa. Da, sunt riscuri de imbolnavire, de contaminare, de reactii adverse etc. Insa eu ma consider individualizat intre restul lumii pt. ca am in / pe piele un tatuaj perpetuu care o sa reprezinte forever & ever un moment important din viata mea. In plus, daca tot vorbim de riscuri, ma simt si mai curajos ca am un tatuaj...
Bineinteles, sunt si oameni care merg la studio si spun "fa-mi ce e la moda, ce se cere" etc., dar asta e o alta categorie si cred ca nu despre asta e vorba aici.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori