Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
leutzu
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 31 Ian 2012, 14:05

off topic leon cupra alias blonda cracanata

04 Sep 2013, 00:27

vezi ca centura se deblocheaza...... nu e vreo inginerie.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: leon cupra alias blonda cracanata

04 Sep 2013, 06:27

Se deblocheaza, dar nu mai "sare" la vreo nevoie...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: leon cupra alias blonda cracanata

04 Sep 2013, 06:31

Se deblocheaza ,insa in mod sigur la un viitor impact nu isi mai face treaba pentru ca nu mai are capsa detonanta.Cum adica capacelul a prins picioare?Pai ti masina descuiata sau cum?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
naenero
Mesaje: 80
Membru din: 22 Aug 2013, 17:10
Localitate: brasov
Contact:

Re: leon cupra alias blonda cracanata

04 Sep 2013, 22:08

leutzu scrie:
vezi ca centura se deblocheaza...... nu e vreo inginerie.


ia zi cate bile sunt ? :tongue
capacelul s a dus din accident ...ofi pe undeva pesub scaune cine stie ...oricum e rupt si din cate stiu eu nu vine separat ci cu tot cu suportul de pahare .....

vreo idee cd ul? pote reusesc sa l repar cumva ...avand in vedere ca e a ldoilea in ultima vreme pe care l vad defect ?? sau un cod pe piesa pt o carcasa adaptoare originala?
multumesc
seat leon alias blonda cracanata
land rover discovery = toroapa
ex bmw 320 rechin 2 buc
ex dacia solenza 1.4mpi
ex renault scenic rx 4 privilege 1.9 dci 4x4
ex kawasaki zx 6r ninja 600 cmc 120+ hp
ex vw golf 3 cl 1.6
ex land rover discovery 2.5 tdi
 
Avatar utilizator
puputavi
Mesaje: 1418
Membru din: 11 Iul 2010, 16:47
Localitate: Cluj

Re: leon cupra alias blonda cracanata

09 Sep 2013, 09:55

Centurile au element pirotehnic incapsulat. O data puscat elementul ala pirotehnic e recomandat sa schimbi centurile, se pot debloca si folosi asa in continuare dar in caz de accident, nu se mai strang in jurul tau. Mai mult e posibil sa ti-i se aprinda martorul de airbag din bord, eu asta am patit.
3.0 TDI Quattro S-tronic
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: leon cupra alias blonda cracanata

09 Sep 2013, 10:26

Cu siguranta se va aprinde martoul in bord,asta daca nu il manaresti cu vreo siguranta,daca intradevar vrei sa te apuci sa o deblochezi O sa iti dau ceva care sa te ajute.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: leon cupra alias blonda cracanata

09 Sep 2013, 12:56

Oare de ce toata lumea numeste rezistentele "sigurante"? Chiar e greu de deosebit? :!: :!: :!:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
naenero
Mesaje: 80
Membru din: 22 Aug 2013, 17:10
Localitate: brasov
Contact:

Re: leon cupra alias blonda cracanata

10 Sep 2013, 11:35

:glasses stiu foarte bine ce trebuie sa magaresc cu ce valori ale REZISTENTEI culmea chiar si ce trebuie sa sterg din memoria eprom a calculatorului de airbag .....NU ma intereseaza subiectul
pt 150 ron nu sunt curios sa i sparg nasul copilotului in cazul in care sunt degeaba intre volan si scaun .....
astea nu sunt informatii pt toata lumea sunt destui idioti care habar nu au ce fac pe acolo iar cu sistemul de pretensionare si airbag NU E DE JOACA sau de marlanit ....
viata unui om poate depinde de buna functionare a centurilor si a pernelor
cu stima
seat leon alias blonda cracanata
land rover discovery = toroapa
ex bmw 320 rechin 2 buc
ex dacia solenza 1.4mpi
ex renault scenic rx 4 privilege 1.9 dci 4x4
ex kawasaki zx 6r ninja 600 cmc 120+ hp
ex vw golf 3 cl 1.6
ex land rover discovery 2.5 tdi
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: leon cupra alias blonda cracanata

10 Sep 2013, 12:21

"astea nu sunt informatii pt toata lumea sunt destui idioti care habar nu au ce fac pe acolo iar cu sistemul de pretensionare si airbag NU E DE JOACA sau de marlanit ....
viata unui om poate depinde de buna functionare a centurilor si a pernelor"

Cu totul de acord cu tine, de aia nici nu comunic asa ceva pe forum. Prefer ca sistemele de siguranta sa fie functionale 100%, e vorba de o viata aici, nu de jucarii.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: leon cupra alias blonda cracanata

11 Sep 2013, 19:57

Na Dany ,nu toata lumea e asa capabila ca tine referitor la siguranta,cat despre comunicatul pe forum e alegerea ta insa in cazul in care ar fi scris ar fi alegerea celui care ar pune in aplicare asa ceva,oricum eu nu ma refeream la a il ajuta cu informatii despre cum sa manaresti centurile cu rezistente ci cu informatii generale despre principiul de functionare al acestora.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: leon cupra alias blonda cracanata

11 Sep 2013, 20:48

Nu prea stiu eu cum sa interpretez intepatura asta cu "nu toata lumea e asa capabila ca tine referitor la siguranta". Nu prea vad eu ce vrei sa spui, ca nu vad cu ce sa leg fraza asta. Ce am zis sau facut sa te determine sa spui asta? Am zis ceva foarte la locul sau referitor la siguranta pasagerilor unei masini. Nu am fost si nici nu voi un...undertaker pentru nimeni. Adica nu voi smenui o masina doar ca sa fie vanduta si cumparata de buna credinta de altul. De fapt am fost doar de acord cu cea zis Naenero referitor la subiect si am corectat greseala sigurante - rezistente. Deci nu vad rostul "intepaturii" tale (sa nu-i zic atac gratuit). Indemnul la "manareala" a fost al tau catre Naenero, nu al meu. Deci...sunt realmente mahnit si confuz ca ai reactionat asa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: leon cupra alias blonda cracanata

11 Sep 2013, 23:16

dany19940 scrie:
Oare de ce toata lumea numeste rezistentele "sigurante"? Chiar e greu de deosebit? :!: :!: :!:


Leaga cu fraza asta,poate asa ai sa-ti dai seama cine a facut atacul gratuit primul.Poate tu mananci lucrurile astea pe paine nu ma indoiesc dar eu neavand zilnic in cap rezistente si sigurante in mod sigur pe fondul oboselii,mai stiu eu ce stare de rahat din momentul in care vreau sa ma relaxez citind noutatile de pe forum ,le mai incurc.
Sa imi arati si mie indemnul ala la manareala,desii am mai spus odata ca din punctul meu de vedere fiecare de pe acest forum are dreptul si este destul de matur sa aleaga sa faca ce vrea cu masina lui si cu/fara aceste indemne.Mai mult m-am pronuntat anterior ca nu o mana de ajutor la manareala voiam sa ii dau ( pentru ca habar nu am de asa ceva,nici rezistente nici nimic si nici nu sunt deacord cu ele pe masina mea ) ci reguli generale de functionare a centurii de siguranta.
Astea fiind spuse sper sa nu mai fi asa confuz si sa intelegi ca unii dintre noi mai postam in stare avansata de oboseala,etc,etc si sa nu ne mai taxezi asa dur.
Am speranta ca dupa aceste randuri vom ramane amici,cel putin ca si pana acum,si imi cer scuze daca te-am jignit.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: leon cupra alias blonda cracanata

12 Sep 2013, 06:51

Undertacher scrie:
Cu siguranta se va aprinde martoul in bord,asta daca nu il manaresti cu vreo siguranta,daca intradevar vrei sa te apuci sa o deblochezi O sa iti dau ceva care sa te ajute.


Eu postez de multe ori in stare avansata de oboseala (nu cred ca stii nimic de natura muncii mele) si nu cred ca amestec termenii din liceu. Fraza asta a ta poate fi interpretata ca indemn spre ceva neortodox. Si nu cred ca corectia mea poate fi interpretata atac. De N-ori s-a facut aceeasi greseala referitoare la rezistente si sigurante pe forum, nu in discutia asta. Fraza mea nu cred ca poate fi interpretata ca o "corectie dura" dupa cum spui. Daca te corecta vreun profesor, de exemplu, te duceai sa te plangi pe undeva ca ai fost corectat dur? Naenero se pare ca stie si singur ce are de facut in privinta masinii, asa ca nu cred ca ar fi avut nevoie de ajutoare. Daca avea nevoie, spunea. Iti inteleg nevoia sa vrei sa ajuti un co-orasean, dar nu te lua de nimeni care in fond nu s-a luat de nimeni. Am facut doar o corectie tehnica si atat. In rest vorbiti ce vreti. Confuziile nasc alte confuzii mai mari. Drumuri bune sa aveti ! :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: leon cupra alias blonda cracanata

12 Sep 2013, 07:50

Oameni buni...nu mi`o luati in nume de rau, dar lasati "aerele de superioritate" pe forum...in fond si la urma urmei suntem colegi/prieteni..ar trebui sa ne ajutam intre noi nu sa ne contrazicem si sa ne cicalim...fiecare are dreptul la opinie...
@dany : incearca sa fi mai "bland" cand corectezi..ca unii cred ca tu o faci cu rautate si de aia se starnesc polemici...
@under : cu totii avem zile /saptamani /luni cand suntem stresati, obositi, etc, dar nu trebuie sa lasam oboseala sa ne strice colegialitatea/prietenia doar pentru simplu fapt ca am fost corectati..eu personal prefer sa ma corecteze cineva ca sa am ce invata si sa numai gresesc a doua oara decat sa "ma fac de ras " de N ori...acum ceva ani (5-10) incercam disperat sa caut niste informatii despre masini, solutii tehnice, upgradeuri, etc, si nu era nimeni dispus sa iti dea un sfat...toti tineau pentru ei..daca vroiai sa le deschizi gura trebuia sa te duci cu o sticla de J&B...incearca sa fi mai ingaduitor, ca eu personal intru pe forumul asta ca am vazut aici o "gasca" de baieti de treaba, care sunt dispusi sa ajute, sa glumeasca, sa iti dea sfaturi, sa te ia la misto ( :yh ), sa imparta cu tine semintele si cola lor, etc ; cred ca am avut cont pe toate forumurile ( fiat,alfa,vw,opel,ford,renault,dacia, etc ) si niciunul nu se compara cu atmosfera de aici....asa ca haideti sa nu o stricam si sa fim dispusi sa lasam de la noi... :wink:
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: leon cupra alias blonda cracanata

12 Sep 2013, 09:16

Exactly my point, my friend! :hi Cand o sa vreau sa fiu "dur"...o sa fiu. Inca n-am avut niciun motiv pe acest forum. Vorba ta - o informatie gresita e mult mai rau decat una corectata. Si nu cred ca tonul meu a fost dur, sincer! :( Daca spuneam, de exemplu: " bai smecehere, daca nu sti diferenta intre una si alta lasa-te de meseria asta si de dat sfaturi la altii" - repet, de exemplu doar - cred ca ii dadeam dreptate lui Under. Eu nu atac pe nimeni gratuit niciodata, am cautat sa va ajut pe toti cand a fost nevoie. Si nu cred ca am avut ceva avantaje... Am gasit aici destui care stiu sa aprecieze corect o situatie si care se pot dovedi un punct de sprijin cand e nevoie. Si am avut si momente in care alegerea lui Soso-CKX din ultimul lui post (desi acum nu sunt de acord cu ea) mi s-a parut o alternativa buna. Dar am "dormit peste noapte" cu ea si am revenit asupra deciziei de moment. Si apoi m-am mirat ca am putut gandi sa ma retrag de pe forum. Deci...revenind...indemnul lui Bogdan e binevenit! :cheers
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori