Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Tips esapament

11 Mai 2011, 13:50

Incercati sa-l "frecati" cu polish.
Rugina dispare.
Eu asa fac de fiecare data cand vad petele :)
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
nnnaitsirc
Mesaje: 9
Membru din: 29 Ian 2011, 21:22
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Tips esapament

02 Iun 2011, 15:42

la tips urile de esapament se observa vreo modificare la sunet ?
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Tips esapament

02 Iun 2011, 16:36

Nu prea
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Tips esapament

02 Iun 2011, 16:52

Scoate finala,pune teava inox(un diametru mai mare) si sa vezi ce sunet ai.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Tips esapament

30 Noi 2011, 03:44

deci va rog eu, spuneti-mi si mie un magazin cu preturi rezonabile sau macar un parc de dezmembrari unde pot gasi si eu 2 tipsuri de cupra... la pilot cand am fost mai de mult avea unul singur si era 3 mil... sincer acum, e exagerat...am cautat intruna si nu gasesc tipsuri de cupra...
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Tips esapament

30 Noi 2011, 18:29

Stai linistit ca nici nu o sa gasesti..
Cine vinde evacuare de cupra o vinde cu totul, nu taie nimeni tipsul de pe ea. La dealer, tipsul de cupra nu e reper separat, asa ca trebuie sa iei toata evacuarea. Nu zic nimic de pret pt. ca e enorm.
Cele mai apropiate ca si design de cele de cupra sunt cele de la JOM. Da un search pe net. E in jur de 250 -300 de lei bucata.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Tips esapament

30 Noi 2011, 20:04

iti dai seama k am sa dau atatia bani vreodata doar pe un tips...

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Tips esapament

02 Dec 2011, 16:23

Daca dai atatia bani sau nu..asta e fix treaba ta.
Eu ti-am spus ca nu gasesti ca sa nu suspini degeaba dupa tipsurile de cupra. E marfa rara..

PS: Am vazut pe un site (imi scapa acum ) tipsuri cu 20 de lei bucata. Cauta pe goagal dupa "tipsuri mega ieftine".. Spor!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Tips esapament

03 Dec 2011, 01:56

cat de klumea esti...tu d unde stii,frecventezi site-urile respective? de-acolo obisnuiesti sa iti achizitionezi cate ceva?... eu pur si simplu am intrebat.si nu stiu cati sunt dispusi sa dea 3 mil p un tips.dar asta e fix problema fiecaruia inclusiv a mea, care nu sunt dispus sa dau atatia bani.ce-mi pun eu p masina mea, iar e problema mea si nu a ta.dak tu esti bogat, e treaba ta... eu am intrebat si am cerut un sfat de la oameni care stiu ce inseamna banu muncit si de la cei care stiu cat de greu se face si nu arunca asa aiurea, nu de la alte persoane. nu iti convine ce scriu eu aici, nu te obliga nimeni sa comentezi. intra p alt topic.nu intru sa fac caterinca de unu, sau sa il iau la mijto.intru sa cer pareri, sa dau sfaturi pe care eu le consider folositoare. nu cred k asta e scopul forumului. dak tu ai inteles altceva din ceea ce inseamna acest forum, e problema ta. in fine.e inutil. sariti peste partile astea copilaresti
Ultima oară modificat 04 Dec 2011, 11:53 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: ...
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Tips esapament

03 Dec 2011, 10:09

Salut,

Cred ca toti membrii acestui forum castiga prin munca banii, chiar si cei care au bani mosteniti nu sunt inconstienti sa-i arunce aiurea cumparand diverse chestii extrem de scumpe si care sa nu justifice cumva pretul.
Treaba este extrem de simpla. :idea:
Vrei piese de calitate, trebuie sa platesti pretul cerut de cel ce le vinde.
Vrei piese ieftine, atunci nu poti decat sa te multumesti cu ceva contrafacut, adica care arata ca piesa originala dar nu prea are nimic altceva in comun cu ea.
Mai este si posibilitatea sa cumperi piese furate.
Aici NU vei gasi asa ceva.
In mare parte piesele pentru seriile cupra sunt extrem de greu de gasit la dezmembrari, deci singura solutie este sa cumperi piesa de la un magazin, ori sa cauti pe alte forumuri de vanzari, poate ai noroc.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Tips esapament

03 Dec 2011, 12:21

eu sunt de acord. d-asta si spun. fiecare pune ce vrea p masina lui. era logic sa fie asa k piesele mai scumpe sunt mai bune, in general vorbind k sunt si destule exceptii de la aceasta regula. eu unul m-am pus de acord cu privire la un model de tips care imi place mult, seamana cu cel de cupra si toti au spus k va da bine p masina. ceea ce inseamna ca din punctul meu de vedere topicul este incheiat, pentru mine cel putin. asta k sa nu se mai trezeasca vreunul care se simte frustrat de ce se discuta si sa incerce el sa fie arogant si ironic cu cineva care nu l-a bagat in seama. mi-am gasit tips smecher la 1 mil, mult mai smecher decat ala p care voiau cei de la pilot sa mi-l vanda cu 3:)) na.. k pana la urma despre asta era vorba.:)) ce discutii inutile si aberante trebuie sa port eu din cauza unora.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Tips esapament

04 Dec 2011, 00:11

Nici mie nu mi-au facut o impresie buna cei de la Pilot din Bucuresti nici ca pret pt 2 tips-uri Borla, nici cum "m-au tratat": adica la telefon nu am reusit sa discut nimic cu ei, asa ca m-am dus acolo si am dat peste 2-3 baieti extrem de ocupati, cu vorbe-n gura de mari mesteri etc... si sictir cat cuprinde. Eu nu contam, eram in plus in peisajul lor.
Prin urmare am luat din alta parte si am montat tips-urile la jumatate de pret decat la Pilot.

justliv: incearca te rog sa nu mai scrii cu prescurtari de chat, ca mie unul mi-e greu sa citesc. Merci :hi
 
Avatar utilizator
aLeXx
LowRider
Mesaje: 3370
Membru din: 12 Sep 2009, 09:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tips esapament

04 Dec 2011, 01:23

nu inteleg de ce a trebuie sa scrii asa mare...

cosmin ti-a zis ca NU o sa gasesti la dezmembrari DOAR tips-urile pt ca cine vinde le vinde cu tot cu evacuare...

si ti-a zis ca NU o sa gasesti sub 200 de lei ( da ceea ce e MULT .. nu a zis nimeni ca e putin.. ) a zis ca a vazut ceva la 20 de lei dar se subintelege ca sunt PROASTE...

nu inteleg ce te-a suparat... nu cred ca e nimeni pe aici caruia sa ii ploua cu bani in casa si sa dea milioane pe niste tips-uri... si cine da, da pentru ca vrea si poate sa dea...

si din ce stiu eu cosmin nu a dat niciodata sfaturi doar sa se bage in seama... nu e genu...

succes la cautat si las-o mai moale cu scrisul cu MEGA font ca suntem toti oameni aici si ne putem inteleg civilizat ...
Ultima oară modificat 04 Dec 2011, 11:51 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: quote
Seat Leon 1M 1.6 8v AKL | B-111-EON |
------------------------
Ex: '96 Honda Civic EJ9 | '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Tips esapament

04 Dec 2011, 11:37

scrisul nu inteleg dc a iesit asa, k prima data cand am scris si a aparut acolo a aparut normal. nu sunt genul sa ies in evidenta cu replici d-astea.. iar cat vine vb de prietenul respectiv, ar trebui sa intelegi si latura ironica si tenta de mijto p care a folosit-o k p mn nu altceva m-a deranjat ci lucrul asta. eu am zis k am terminat cu chestiile astea si k dak vrei sa discutam despre subiectul in sine pentru care a fost topicul, ok.
Ultima oară modificat 04 Dec 2011, 11:50 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: quote
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Tips esapament

04 Dec 2011, 15:37

Cu riscul de a fi offtopic iti spun ca ai gresit in privinta lui Cosmin.Daca cineva da sfaturi bune/pretioase si nu in ultimul rand gratuite(cu toate ca putea sa nu o faca,adica sa le tina pt el...informatia azi costa),el este acela.
A fost mai direct,insa are prea mult bunsimt ca sa te ia la ''mijto'' .

Renunta la prescurtarile ''mn , k, p '' .In sms-uri/pm-uri inteleg rostul lor,dar pe forum nu prea au ce cauta.
Cum ti-am zis si-n pm,cauta si pe alte forumuri in ariile dedicate
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori