Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
popa_vasi
Subiect Autor
Mesaje: 77
Membru din: 05 Mar 2009, 00:56
Localitate: teius, AB
Contact:

Bara stabilizatoare

18 Iun 2009, 14:25

Buna tuturor!
Am o nelamurire, si poate reusesc sa scap naibii de ea: am vazut recent, din intamplare la un BMW 320, sub capota, o ditamai bara de stabilizare, pusa intre amortizoare, de fapt pe oalele de sustinere a lor, si prinsa in surubele. Am aflat ca nu e singurul, si ca ar mai fi si alte masini cu asa cava, si care nu au neaparat suspensii sport. Se pare ca toata lumea e multumita de ea, asa ca intreb, noi de ce naiba nu avem la Leon 1M 1.9 Tdi din 2001 asa ceva?
Pot sa va zic ca am ridicat capota si nici nu prea se poate pune, fara mici modificari, care se poate sa fie totusi mari.
Voi care mai stiti, ce parere aveti?
kikdown la Seat?
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

18 Iun 2009, 15:57

Aceea este bara de rigidizare. Barele stabilizatoare se afla sub masina. Scopul acesteia este de a micsora din tendinta de inclinare a masinii.
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

18 Iun 2009, 16:21

Testosul scrie:
Aceea este bara de rigidizare. Barele stabilizatoare se afla sub masina. Scopul acesteia este de a micsora din tendinta de inclinare a masinii.

Daca imi permiteti , sa va corectez un pic , are rolul specificat , rigidizarea structurii , adica masina nu se mai torsioneaza cand incepe sa se inclina , barile de sub masina ,cele stabilizatoare, au rolul de a nu lasa masina sa se incline .............
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

18 Iun 2009, 16:23

Si daca tot e topicul deschis, sper s nu fiu prea mult off-topic:
Cine imi da si mie un cod + pret la bara de rigidizare Seat Sport pentru Seat Leon/Toledo 1M?
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

18 Iun 2009, 16:27

Aceste bari sunt produse after market , nu sunt montate de fabricant , poti gasi asa ceva pe diverse firme care comercializeaza produse de tuning si sport ,..........
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

18 Iun 2009, 16:38

ravemstr scrie:
Si daca tot e topicul deschis, sper s nu fiu prea mult off-topic:
Cine imi da si mie un cod + pret la bara de rigidizare Seat Sport pentru Seat Leon/Toledo 1M?

Cod nu am , dar pretul este in jur de 110 euro
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

18 Iun 2009, 17:40

Deseori confundata cu bara de rigidizare, bara stabilizatoare (sau de torsiune) monteaza sub masina, mai exact pe cele doua bascule ale puntii fata / spate. Se comercializeaza pentru ambele punti (fata/spate), iar sistemul de prindere difera de la masina la masina.

Rolul barii stabilizatoare este de a reduce inclinatiile caroseriei in curbele abordate mai violent. Majoritatea masinilor au acest element din fabrica, diferenta apare la calitatea materialului folosit. Materialul cu cat este mai rigid cu atat rolul jucat de bara stabilizatoare este mai mare, preluand fortele ce apar in momentul unui viraj si reducand inclinatia masinii.

Bara de rigidizare se comercializeaza atat pentru puntea spate cat si pentru puntea fata. Barele respective sunt elemente de stabilitate dedicate unui stil de condus sportiv, oferind o stabilitate mai buna dar reducand din manevrabilitatea directiei. Montajul acestei bari se face pe capetele superioare ale amortizoarelor mai exact pe oale. Bara de rigidizare fixeaza distanta intre capetele superioare ale amortizoarelor. Aceasta bara este supusa la extensie in cazul masinilor de curse, care vireaza la peste 1G. Pe scurt, rolul acestui element de stabilitate este de a rigidiza caroseria si a nu permite apropierea extremitatilor. Reduce si preia fortele ce actioneaza asupra caroseriei in momentul unui viraj mai violent, in cazul franarilor bruste sau a acceleratiilor puternice. Totodata, are efect de rigidizare la trecerea peste denivelari datorita puterilor socului aplicate diferit la roata si in mod automat transferate pe cele doua amortizoare.

Bara de torsiune transfera cuplul dat de o denivelare la roata direct intr-un cuplu de rasucire la nivelul lonjeronului, nu solicita caroseria si prinderea superioara a amortizorului.

Bara Rigidizatoare: Imagine

Bara Stabilizatoare (sau de torsiune): Imagine


Producatori: Sparco, Wiechers, KW, H&R etc.

 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

18 Iun 2009, 21:26

Deja ma doare capul , ai citat din wikipedia? :D sau ai citat din cursurile UPB? :lol: :lol: :lol:
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

18 Iun 2009, 23:42

Am facut AR la seral (Autovehicule Rutiere) :lol: :lol: :lol: Da' promit sa nu mai fac :lol: :lol: :lol:
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

19 Iun 2009, 12:23

The teacher scrie:
Testosul scrie:
Aceea este bara de rigidizare. Barele stabilizatoare se afla sub masina. Scopul acesteia este de a micsora din tendinta de inclinare a masinii.

Daca imi permiteti , sa va corectez un pic , are rolul specificat , rigidizarea structurii , adica masina nu se mai torsioneaza cand incepe sa se inclina , barile de sub masina ,cele stabilizatoare, au rolul de a nu lasa masina sa se incline .............


Scuzati, my bad.
 
popa_vasi
Subiect Autor
Mesaje: 77
Membru din: 05 Mar 2009, 00:56
Localitate: teius, AB
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

19 Iun 2009, 15:34

Si exista cineva cu bara rigidizatoare la Leon 1M?
Si daca da, cum a prins-o de oale?, pentru ca la noi nu exista gauri pe oale pentru suruburi, si nu e nici loc de cablurile ce duc la calculator si de furtunul de la vasul de lichid racire., asta ce se vede cu ochiul liber.
kikdown la Seat?
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

19 Iun 2009, 16:40

se poate prinde ...
sunt speciale de leon, la orice producator de piese si elemente tuning ... cum scria si Nicky mai sus!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Bara stabilizatoare

19 Iun 2009, 17:46

popa_vasi scrie:
Si exista cineva cu bara rigidizatoare la Leon 1M?
Si daca da, cum a prins-o de oale?, pentru ca la noi nu exista gauri pe oale pentru suruburi, si nu e nici loc de cablurile ce duc la calculator si de furtunul de la vasul de lichid racire., asta ce se vede cu ochiul liber.


Sparco are una din metal (otel) pentru Leon 1M cu 133 Euro. Atat timp cat e in catalog, nu iti face probleme cu prinderea. Fie se adopta niste gauri, fie se folosesc ceve existente. De montat, se monteaza oricum.
 
Nautilus
Mesaje: 138
Membru din: 08 Dec 2007, 19:36
Localitate: Bucuresti

Re: Bara stabilizatoare

21 Iun 2009, 12:43

Exista. Modelul Wiechers, aluminiu forjat. Se dau cate 2 gauri in "oalele amortizoarelor si se fixeaza cu suruburi

~Nautilus
 
BONDI
Mesaje: 438
Membru din: 04 Noi 2008, 18:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Bara stabilizatoare

24 Iul 2009, 11:12

Doresc sa imi montez o bara stabilizatoare (cea care se monteaza intre suporturile amortizoarelor fata, la motor sub capota) as vrea sa stiu un pret, ce model aveti montat daca are cineva si daca merita asa ceva pentru masina

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori