Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Mihaiesw
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mai 2019, 17:49

Swap motor

09 Mai 2019, 19:01

Buna tuturor!

Sunt posesorul unui Seat Altea Freetrack din 2007 2.0 TDI (BMN) de 170cp si as vrea sa ii fac un swap motor pe benzina, un 2.0T (BWA) de la o masina donatoare pe care am sa o cumpar
deci voi avea toate instalatiile din grupul motor.
As dori sa stiu daca a mai facut cineva asta, daca se potrivesc suportii de pe caroserie si celelalte instalatii, la ce trebuie sa am grija si de pe ce masina pot sa iau motorul, evident fiind din grupul VAG.
Am inteles ca unele motoare de Volkswagen, in sepcial cele de 2.0, se regasesc pe mai multe marci apartinand grupului, cum ar fi Seat sau Skoda.

Multumesc frumos!
Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Swap motor

10 Mai 2019, 08:18

Cel mai simplu e sa iei un BWA sau BWJ de pe Leon 1P sau BWA de pe Altea 5P.
Se potriveste fara probleme, insa va trebui sa iei motorul plus cutie. Sistemul de franare e identic la BMN si BWA, doar daca pui BWJ trebuie sa te gandesti la upgrade de la 312 la 345.
De la masina donatoare iei motorul cu tot cu cablaj, ceasurile de bord si butucul de contact si cel din usa. Asa nu iti mia bati capul cu inlocuire chei, adaptare immo etc.
Mai ai nevoie de diagrama electrica completa de BMN si BWA (sau ce tip de motor vei pune) si trebuie verificat ca fiecare fir din cablaj sa mearga unde trebuie.

Multu succes!

Ai de gand sa o si omologhezi sau va ramane in acte 2.0 TDI?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Mihaiesw
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mai 2019, 17:49

Re: Swap motor

10 Mai 2019, 14:05

Multumesc frumos! Voi pune un BWA si am sa fac rost de diagramele electrice. Deci cel mai simplu e daca iau de pe un Leon sau Altea, cu ce probleme ma pot intalni daca iau un BWA de pe o Skoda sau un Volkswagen? Doar ca sa imi fac o idee.

Inca nu m-am decis in legatura cu omologarea, cel mai probabil am sa o omologhez, dar prima data sa vad cat o sa coste.

Multumesc!

Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Swap motor

11 Mai 2019, 19:52

Dacă iei de pe alt model, va trebui readaptat imobilizatorul. Sau făcut immo off.

De aia ziceam ca e mai usor de pe seat, pt ca iei si ecu si ceasuri si nu iti mai bati capul
Succes ! Să ne ții la curent cu evoluția!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Sebastian_RC
Mesaje: 447
Membru din: 30 Dec 2014, 07:42
Localitate: B U C U R E S T I
Contact:

Re: Swap motor

23 Oct 2019, 21:42

Va rog sa nu va suparati ca intervin.
Parerea mea este ca in mod cert se poate face dar nu merita.
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori