Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Subiect Autor
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Chip tunning 1.9TDI + DSG?

21 Iul 2011, 09:25

Salutare tuturor, incep prin a-mi cere scuze daca exista vre-un topic asemanator insa eu nu am reusit sa dau de asa ceva cu functia "cautare".
Acum intrebarea....Se poate face chip tunning la un motor 1.9TDI (cod BKC) 105CP cu cutie DSG? intreb asta pentru un prieten care are un golf V cu aceasta echipare si nu a reusit sa se lamureasca....frica lui cea mai mare fiind aceea de a nu strica cutia odata cu chip tunning-ul.
Daca exista cineva pe aici care se ocupa cu asa ceava sau se pricepe si poate sa imi dea un raspuns asi fi foarte recunoscator :) .

Multumesc si drumuri libere sa avem cu toti. :cheers
 
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: Chip tunning 1.9TDI + DSG?

28 Noi 2011, 23:41

un sfat bun si spus din proprie experienta... eu nu sunt impotriva softului, dar dak iti faci, ai grija unde... dai un ban dar stai linistit...plus k dupa, ar trebui sa iti cumperi ceasuri de bord cu temperatura ulei, presiune ulei si boost in turbina... si iti si motivez dc...
eu am avut soft facut undeva unde nu trebuie... ce-i drept tragea rau.. acelasi motor k al tau. 1.9TDI p leon din 2007. la fel cu 105 cai.... deci e o investitie foarte buna dak ai grija de masina... eu nu am avut din pacate( plecam tare de p loc cu motorul rece, opream motorul imediat dupa ce opream chiar dak furjasem masina la liniute.)niste chestii de care trebuie sa ai grija mai ales k e diesel... d-asta spun k sunt importante ceasurile de bord... pentru k dak eu aveam si eram atent cum am grija de masina, nu-mi mai bubuia turbina... asa k fa-ti soft la cineva care a mai facut. nu face ca mine experiente pe masina ta. asta ca un sfat de la un om patit. bafta in alegere si sa imi zici si mie dupa ce iti faci soft cum trage:)
 
Avatar utilizator
Haplea
Mesaje: 62
Membru din: 04 Dec 2011, 02:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chip tunning 1.9TDI + DSG?

30 Dec 2011, 02:35

Daca i si face un soft safe nu are nevoie de ceasuri si altele...Cu un soft safe de la 105cai la 135cai si 270nm cuplu !!!:))
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Chip tunning 1.9TDI + DSG?

26 Ian 2012, 17:50

justliv scrie:
un sfat bun si spus din proprie experienta... eu nu sunt impotriva softului, dar dak iti faci, ai grija unde... ... pentru k dak eu aveam si eram atent cum am grija de masina, nu-mi mai bubuia turbina... asa k fa-ti soft la cineva care a mai facut.

Stai tu linistit ca daca turbina e slaba, bubuie si cu soft facut la cele mai celebre firme, sau, poate sa bubuie si fara sa aiba resoftare facuta. E loterie. Sunt "n" detinatori de motoare 1.9 TDI 105CP carora le-a cazut turbina pe la 60.000km si vorbesc aici masini stock, exploatate normal. Am vazut multe povestitri de genul asta prin forumurile vecine, mai ales pe modelele de Octavia 2.
Evident ca in momentul in care te decizi sa faci resoftare te duci obligatoriu la o firma cu nume in domeniu, o firma despre ale carei lucrari sa gasesti feedback pozitiv pe canalele de informare. Daca te duci la un oarecare...ai peste 50% sanse sa-ti iei o mare teapa...
Ca opinie pur personala:mai ales la diesel nu depasiti limitele unui Stage 1 cand resoftati. Daca ne uitam pe site-urile marilor firme de tuning, toti au si solutii de Stage 2 sau 3 dar pentru benzinare. Pt. diesel-uri cam toti se limiteaza in oferta doar la Stage 1. Au ei un motiv...Si cu siguranta motivul nu e acela ca n-ar sti sa faca si Stage-uri superioare la diesel..cu siguranta stiu, insa prefera sa nu includa asta in oferta lor. De ce oare? :roll:
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Chip tunning 1.9TDI + DSG?

26 Ian 2012, 18:19

Omul zice de DSG, ii este teama ca s-ar putea sa aiba probleme mai tarziu.
Depinde de tipul de DSG - 6 trepte (02E, ambreiaje umede) sau 7 trepte (nu stiu codul, ambreiaje uscate). Eu presupun ca este 02E. Poti sa ii faci linistit chip, 02E tine pana la 350 Nm; a fost pus si pe 2.0 TDI de 170 CP de la FR, deci tine fara probleme.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Subiect Autor
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chip tunning 1.9TDI + DSG?

31 Ian 2012, 12:52

mersi cominidis....intradevar e 6 trepte (02E).

 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Chip tunning 1.9TDI + DSG?

31 Ian 2012, 14:33

Trebuie doar sa ai grija ca firma de tuning pe care o alegi sa se priceapa sa faca modificari si pentru masinile cu trasmisie DSG.

Daca atunci cand se face soft-ul nu se tine cont de faptul ca transmisia nu este manuala, la DSG pot aparea probleme la schimbarea vitezelor in modul automat (adica schimba treapta cand nu trebuie, ezita intre doua trepte de viteza etc). Hartile sunt aproape identice la ambele tipuri de trasmisie, dar exista unele mici ajustari care se fac pentru DSG.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Chip tunning 1.9TDI + DSG?

31 Ian 2012, 14:56

La Revo cel putin au Stage 1 in tandem - cutia si motorul. Deci in principiu o sa le faci pe amandoua impreuna, si tunerul o sa stie el ce e mai bine pt tine. In orice caz, cum zice si volvol, nu te juca cu tuneri de colt de bloc, du-te la unii cu experienta, care stiu si DSG.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
marcelino_Leon1.9
Mesaje: 4
Membru din: 28 Mar 2016, 12:16

Re: Chip tunning 1.9TDI + DSG?

07 Mai 2016, 10:12

Salut.Am un seat leon 1.9 tdi 105 cp bxe.
Ma gandesc sa ii fac o resoftare sau chip.? Care e cea mai buna solutie ,si cea care nu solicita foarte mult motorul.eu cred 30 de cai e suficient.
Dar daca pe langa resoftare sau chip ii schimb toba cu una mai performanta si un filtru de aer pt prestatii mari ar ajuta motorul !
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Chip tunning 1.9TDI + DSG?

07 Mai 2016, 22:42

Resoftare/chiptuning e cam acleasi lucru. Diferenta este data doar de modul de interventie: progamare prin port OBD, sau programare externa a chipului (la masinile care nu permit resoftare prin portul OBD). La BXE se face prin portul OBD.
30CP inseamna resoftare Stage 1 si este cea mai ok dpdv al fiabilitatii pt BXE.
Toba sport si fitru de aer sport sunt 2 chestii complet inutile la diesel-urile stock sau cu resoftari Stage 1 (ba chiar si Stage 2 in anumite cazuri). In afara de faptul ca iti vor aduce o pierdere de cuplu pe turatiile joase, castigul va fi zero.
Cine se apuca sa faca modificari mecanice la un diesel, ca sa si conteze acele modificari trebuie sa faca muuult mai mult decat un filtru sport si alta toba..
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori