Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Faragozsolt
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 24 Feb 2020, 16:12

S leon 1.9 TDI 110 Hp

15 Oct 2020, 00:08

Salut, am si eu un seat leon 1.9 TDI din 2002 cu 110 cai , care din pacate nu se prea simt. Masina am luat-o aproape de un an , iarna trecută , adusă din Austria . Am mai citit pe forum tot feluri de subiecte , dar abea acuma ma implic mai tare :)
Sincer nici nu stiu toate dotările pe care le are , daca aveti o carte tehnica la masina M-ar ajuta mult. Mersi anticipat .
Are geamuri si scaune electrice , din piele cu încălzire , dar cel de la șofer nu prea încălzește ... nu stiu unde as putea sa il duc la reparat .
Are jeante de 17 cu cauciucuri de vara cu care a si venit , neomologate bine inteles ...
Folie pe luneta si pe geamurile de la pasageri spate .
Pe langa schimbul complet de filtre si ulei , am fost si sa imi curețe turbina , care pica la 120 km/h . Si o Bucșă ca cârâia cand trăgeam de volan .
Prombleme mai am cu ea dar am vazut ca astea sunt des întâlnire , apa la șofer , desi am pus Silicon sub parbriz unde întră firele in bord .
Butucul de la șofer cand merge cand nu , închiderea centralizată nu merge tot timpul , defapt nici becurile din interiori nu merg tot timpul , e dupa cum vrea ea :))
Imi place masina , si daca se merita as mai investi in ea sa o fac mai buna .
Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
Florin M.
Mesaje: 120
Membru din: 04 Iun 2017, 14:53
Localitate: Turnu Măgurele, Teleorman

Re: S leon 1.9 TDI 110 Hp

15 Oct 2020, 07:11

Salut, să o stăpânești sănătos! Legat de apa la șofer, încearcă să dai fața de ușă jos, iar între ușa propriu-zisă și fața de ușă, există o "tăblie" metalică, dă-o pe toată marginea cu silicon și nu vei mai avea probleme. Și eu am avut această problemă și s-a rezolvat ușor.
Butucul de la șofer, există chit de restaurare undeva la 50 lei ce se repară foarte ușor.
Ceea ce ai tu, sunt probleme des întâlnite la Leon 1M, dar se rezolvă. Eu dețin 2 și sunt foarte mulțumit!
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: S leon 1.9 TDI 110 Hp

16 Oct 2020, 08:30

Becurile din interior nu îți merg din cauza broaștei din usa care are un switch defect. Cel mai simplu afla care ușa are broască defecta(pot fi mai multe) închizând-le și deschizându-se pe rand și observând comportamentul luminilor și inlocuiestele(broască cu totul).
Cat despre problema cu apa fa ce a spus colegul mai sus, eu îți recomand să faci asta cel puțin la ușile fata dacă nu la toate 4 și nu o sa mai ai probleme.

Seat Leon 1M 1.9 TDI, AXR
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: S leon 1.9 TDI 110 Hp

16 Oct 2020, 20:01

Bun venit si din partea mea.
Am postat manualul de utilizare pe grupul de pe facebook: https://www.facebook.com/groups/ClubSEA ... 0180794150.
Asa cum au spus si ceilalti colegi, ai problemele des intalnite la 1M:
- infiltratii apa (cauta aici pe forum ''acvariu in masina'')
- incalzire in scaune nefunctionala
- lag turbina
- inchidere centralizata care face figuri
Pune si niste poze de la interior si mai scrie ce noutati ai.
 
Avatar utilizator
Florin M.
Mesaje: 120
Membru din: 04 Iun 2017, 14:53
Localitate: Turnu Măgurele, Teleorman

Re: S leon 1.9 TDI 110 Hp

16 Oct 2020, 20:40

Și, să nu uitam de aripile față și pragurile! Încearcă la o perioadă de 3-4 luni să cureți în partea de jos interiorul aripii. Este simplu! Desfaci cele 3 suruburi cu torx ce țin pasajul, cureți mizeria (frunze, pământ, apă) și nu vei avea probleme cu rugina. Din cauză că prin aripă este scurgerea, acea mizerie se îmbibă cu apă și rezultă rugina.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori