Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
tytelu1
Subiect Autor
Mesaje: 189
Membru din: 20 Ian 2012, 21:32
Localitate: Marghita - Bihor
Contact:

Exeo 3R - Iluminare aeratoare

31 Oct 2012, 23:26

DIY - Iluminare aeratoare

Avem nevoie de:

-5 bucati leduri rosii de 3 mm / 12V ; 5 rezistente de 1/2W, 510 OHM (sau cel mai simplu, cum am facut eu, am comandat de pe ebay, leduri gata facute cu rezistente cu tot, pt. cei interesati, pot sa va trimit linkul)
led simplu

Imagine led gata lipit Imagine

-4 m cablu de 0.5mm

Imagine

-5 mufe tata/mama, de care vreti voi, eu am foosit mini tamiya, se potrivesc foarte bine si arata asa :
Imagine Imagine


-un extractor pt. aeratoare, pe care trebuie sa-l faceti voi, e foarte simplu de facut si arata cam asa :

Imagine sau asa Imagine
- un aparat de masura
- tub termocontractibil ( pt. izolatie), daca nu aveti, merge si banda izolatoare
- si o persoana care se pricepe la partea cu electrica, eu unul nu ma pricep, asa ca, am avut un asistent :)

Extragerea aeratoarealor se face cu acel extractor, dupa cum urmeaza:

- se face un semn pe tija la 10 cm, se introduce extractorul in aeratoare pana la acel semn, dupa care se misca usor de extractor pt. a intra in locasul aeratoarei si se trage imcet afara, pana cedeaza putin o sa fie mai greu, dupa care merge mai usor

Imagine Imagine Imagine

Se fac legaturile intre leduri/mufe si cablu ,dupa care se trage cablul prin bord pe ambele parti, stanga/dreapta.Mufa mama se leaga cu ledul, iar cea tata cu cablul din bord.

Imagine Imagine

Se fixeaza mufa pe aeratoare, eu am fixat-o cu silicon, dar puteti sa o fixati cu ce vreti voi sau cum credeti ca e mai bine:

Imagine

Se scoate compartimentul de sub aeratoare, pt. a se putea scoate butonul ESP, la care vine legat alimentarea ledurilor.Se apasa pe cele doua cleme si se trage usor in exterior :

Imagine

Dupa ce se face alimentarea la butonul ESP, se incearca luminozitatea ledurilor, daca v-i se pare prea puternica, se mai pune o rezistenta pe traseu.
Dupa care se introduce compartimentul si aeratoarele la locul lor
Daca aveti ceva nelamuriri, nu ezitati in ale pune aici.

Toata operatiunea este home made propriu,se pot face si alte legaturi la alimentarea ledurilor,alte leduri,izolatii,fire, etc, fiecare e liber sa faca cum crede ca e mai bine.Spor sa aveti.
 
Avatar utilizator
dani77
Mesaje: 21
Membru din: 24 Sep 2012, 10:30
Localitate: Bucuresti

Re: DIY - Iluminare aeratoare

02 Noi 2012, 10:10

Foarte util.
Din pacate nu ma pricep si o sa apelez la cineva sa-mi faca si mie.
Mi-a placut de cand am vazut de prima data in topicul cu descrierea car-ului.
Exeo 2.0 TSI 320 CP
 
Avatar utilizator
sayer
Mesaje: 23
Membru din: 18 Iul 2014, 13:46
Localitate: Ingolstadt/Târgoviște

Re: DIY - Iluminare aeratoare

18 Oct 2014, 11:13

Arată bine dar ar fi o problema cu montajul ...
Sunt prea sarac ca să imi cumpar lucruri ieftine ...
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DIY - Iluminare aeratoare

20 Oct 2014, 22:55

Salut! Buna ideea. Am totusi o curiozitate: cam cu o sa arate? Poti sa pui cateva poze?
 
Avatar utilizator
RallyZone
Mesaje: 281
Membru din: 27 Iun 2015, 22:51
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Exeo 3R - Iluminare aeratoare

29 Noi 2016, 22:09

o poza, ceva?
Exeo 2.0 TDI 170hp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori