Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Problema ambreiaj

13 Mar 2012, 17:04

Din cei ce detin motorul 2.0 143 cp pe exeo, nu observati ca masina are um abreiaj dubios?
agata ciudat, si daca nu esti putin atent moare imediat motorul.

plus ca am impresia ca nu dupa foarte multi km, va incepe sa tremure la plecari de pe loc.......
impresii?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema ambreiaj

29 Noi 2012, 17:52

deci decat la mine se intampla aceasta problema.....e bine de stiut :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: Problema ambreiaj

29 Noi 2012, 18:05

Bamsica,daca aveam EXEO iti ziceam dar asa,,,,nem'.
:hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Problema ambreiaj

29 Noi 2012, 18:18

bamse, poate era prea nou ambreiajul (deh, masina proaspata) si de aia iti murea motorul. de exemplu si la mine dupa ce mi-am schimbat kit ambreiaj+volanta am patit o data sa incerc sa o patinez cu a doua usor peste calea ferata "cum stiam eu" si mi-a murit motorul. deh, aceeasi masina doar, insa ambreiajul proaspat agata mai repede (desi nici cel vechi nu era terminat, dar nici nou).

cat despre usor tremurat la plecare, la kitul vechi ma gandeam ca domne ce probleme are, hai mai bine sa il schimb. surpriza, comportamentul e aproape la fel si cu cel nou, deci ma alarmasem degeaba :)

* e dizal, ce vrei ? :roll:
 
ovydyu4all
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Problema ambreiaj

30 Noi 2012, 19:10

pai tocmai ca e "dizal" si nu ar trebui sa moara motorul asa rapid..trepidatia pe care o simti in ambreaj cand pleci de pe loc e cam la fel la toate dieselurile din gama vag, sau cel putin asa stiu eu :)
 
crysty97
Mesaje: 4
Membru din: 28 Aug 2013, 23:52

Re: Problema ambreiaj

02 Dec 2016, 00:45

salutari... revin aici cu o prob asemanatoare

Altea 1.9TDI 105hp ( modificare la service seat- soft first stage) ..o am de noua din 2005 acum am ajuns 85.ooo km doar. Nu am schimbat pana acum nimic inafara de ulei filtre placute.
De cateva zile simt un usor si scurt tremurat la plecare de pe loc si la mers inapoi . Am incercat sa abordez diferit plecarea si am obs ca tremuratul dispare daca o las sa plece usor din relanti si o accelerez usor imediat dupa. Am citit pe forum despre simptome similare dar cauzele pot fi multiple dupa cum am inteles. Urmeaza sa merg la dom doctor cu ea pt verificare. Ce ar trebui sa verific ? Multumesc
 
snicolae
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Re: Problema ambreiaj

25 Ian 2017, 13:59

Buna, Cristi!
Problema e de la ambreiaj; am patit si eu cu un kit de ambreiaj nou( Sachs) cu care am mers circa 3000km. S-a ovalizat ceva, cel mai probabil discul. Se rezolva prin schimbarea intregului kit. La Passatul cu pricina am reusit sa circul inca 5000km plecand cu el in ture mai putine si folosind mai multa acceleratie. Adica, in loc sa plec in 1400-1500 de ture de pe loc, plecam in 1000 si nu mai trepida. Ulterior l-am vandut asa cum era.
Se mai intampla la BKP-uri sa se fisureze vibrochenul si se manifesta la fel. Insa la BLS, BKC, BKE nu e cazul. E 100% din ambreiaj.
Bafta!
P.S. stiu, sunt user nou, insa detin un Exeo ST si nu am fotografii sa pun la sectiunea "Masina mea"...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori