Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ChrissTudor
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 14 Dec 2020, 10:40

Seat Exeo 2.0 TDI 120cp - update soft ?

14 Dec 2020, 11:29

Salutare, sunt nou pe forum si am o dilema.

Inca nu sunt un posesor de SEAT, dar ma tot bate gandul la un Exeo si am gasit un Exeo 2.0 TDI 120cp ( nu intru in detaliile dotarilor momentan ).

Am inteles ca intre motorul de 120 / 143cp nu exista nici o diferenta, doar ca cel de 120cp este limitat. Am inteles ca se poate scoate aceasta limitare printr-un update de soft ( nu resoftare ), dar nu gasesc nicaieri nimic si ma gandeam ca poate ma lumineaza si pe mine cineva cand, cum si daca pot sa fac treaba asta. Am intrebat in stanga in dreapta dar am primit doar raspunsuri vagi.


NU ma intereseaza o resoftare, ma intereseaza strict sa scot limitarea de pe masina.

Sper ca am postat unde trebuie si n-am deranjat pe nimeni.


Multumesc
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Exeo 2.0 TDI 120cp - update soft ?

14 Dec 2020, 13:40

Nu exista o limitare, motorizarile au softuri de fabrica diferite, cu harti diferite.
Poti pune soft de fabrica de 143 fara probleme, insa operatiunea nu e update si nu se poate face la reprezentanta.
Valorile de putere diferita pentru aceeasi motorizare se practica pentru tarile care impoziteaza in functie de putere.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
ChrissTudor
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 14 Dec 2020, 10:40

Re: Seat Exeo 2.0 TDI 120cp - update soft ?

14 Dec 2020, 15:21

Inteleg, si cum pot face sa ma bucur de cei 143cp ? Adica unde pot face asta si cat m-ar costa aproximativ ?
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Exeo 2.0 TDI 120cp - update soft ?

14 Dec 2020, 16:36

Poti face un soft stage 1 la un tuner cunoscut ; spre exemplu, Racing code, la care eu am softat 3 masini ( si am recomandat si altora si au fost super multumiti ) si care sunt si in rubrica de prestari servicii pe forum, au o promotie in luna decembrie si preturi foarte bune ; intre 100-200 euro softul ; in mod normal, costa in jur de 250-350euro la motorizarea ta, in functie de tunerul ales ; eu as merge pe racing code avand in vedere raportul excelent calitate / pret ; altfel, ti`as mai putea recomanda Dop motorsport, TCM tuning, Revo, CompleteChip, Dio, probabil ar mai fi si altii buni care nu imi vin in minte. Poti cauta pe google date de contact. Succes

p.s : cu un stage 1, poti urca puterea cu DPF on pana la 170-180 cp ; fara " sa se strice motorul " sau alte balarii de genul. Eu am softat orice masina cu turbo am avut, si nu am avut probleme.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
ChrissTudor
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 14 Dec 2020, 10:40

Re: Seat Exeo 2.0 TDI 120cp - update soft ?

15 Dec 2020, 10:57

Stiu, dar nu sunt interesat de o resoftare, m-ar interesa harta / softu original de pe 143, m-as fi bucurat sa-l fac chiar la reprezentanta. Astazi duc masina la service, sa vad daca o cumpar sau nu, dar ma "seaca" ca e de 120cp.

Am si un Audi A4 B8 de 143cp si sunt mega multumit de el asa cum e, iar cand m-am urcat la volanul seatului, i-am simtit instant lipsa celor 23 de caluti si e pacat sa nu o fac asa.

Am facut acest topic strict pentru cei care sunt intr-o situatie ca a mea si daca exista solutii, cei care au sau cei care gasesc exeo de 120cp, sa stie cand, unde si cum pot sa faca treaba asta fara batai de cap.

Cred ca pana la urma daca o cumpar, am sa ma duc in stanga si in dreapta sa vad ce solutii am : raport calitate - pret si revin cu un update si cu ce exeo pot sa ma laud si eu aici pe club

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori