Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bencheacata
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 30 Mar 2008, 14:12
Localitate: Torino Italia
Contact:

Scoate fum si nu mai trage

17 Iun 2008, 22:08

Din cate imi dau seama au aparut deja problemele la modelul meu altea 2.0 tdi cu 140 de cai. Nu mai trage cum tragea inainte si daca o fortez scoate un fum de se intuneca cartierul. Stie cumva cineva care ar fi problema ca is foarte nedumerit mai bine zis speriat ca pana acum nu mi-a facut nici cea mai mica problema. Inca ceva :odata mi s-a aprins o kstie galbena in bord care arata un motor , am fost cu ea la tester, mi-au resetat-o si mi-au zis ca e totuk ok dat fumul si puterea is in continuare pe dos.Astept o informatie si va multumesc anticipat
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

17 Iun 2008, 22:13

Filtrul DPF.
Ti-ai luat masina. Citeste manualul. Ca sa cureti filtrul mers intr-a 4-a la 80km/h.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
bencheacata
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 30 Mar 2008, 14:12
Localitate: Torino Italia
Contact:

20 Iun 2008, 10:56

Multumesc mult de informatie :D. Am mers ieri aproape o ora cu 80 la ora intr-a4a si nici o schimbare ,si manualul e in germana din care nu inteleg nimik
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

20 Iun 2008, 12:05

dute urgent la un service......daca scoate fum mult e destul de nasol

daca e motoru aprins e ceva la el.....dpf are alt bec in bord si ala de 140 de cai nu are dpf.......fa o programare la service.....sa nu ti se intample ceva mai nasol.........la ce service ai fost si ti-a sters eroarea aia fara nici o investigatie....ce motiv ti-a dat cand ti-a sters becu
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
bencheacata
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 30 Mar 2008, 14:12
Localitate: Torino Italia
Contact:

29 Iun 2008, 17:14

Am fost cu masina la mecanic. Mi-a zis ca e senzorul ala care vine pe circuitul de la filtrul de aer.L-am schimbat si nimik:D mi-am cumparat tester si imi da eroarea P0102. Poate are idee cineva ce ar fi.
 
Avatar utilizator
alteacupra
Mesaje: 38
Membru din: 26 Mar 2008, 19:23
Localitate: Timisoara
Contact:

29 Iun 2008, 18:04

Uite aici poate ceva ce te poate ajuta: http://www.obd-codes.com/p0102
Eroarea asta poate insemna un furtun iesit,infundat care duce aerul la motor,vreun filtru,senzor ce masoara cantitatea de aer etc etc sau chiar si catu'(personal nu cred asta) dar dute intrun alt service si sa-ti rezolve problema pana nu se agraveaza :!: daca tu singur nu observi nimic schimbat sau ciudat pe la motor.
 
bencheacata
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 30 Mar 2008, 14:12
Localitate: Torino Italia
Contact:

02 Iul 2008, 22:05

Am rezolvat-o :idea: In caz ca vi se intampla vreodata sa shtitzi ca e un furtun care duce de la turbina la intercooler.A iesit furtunul din intercooler si imi facea plobleme.Acum l-am pus la loc si e ca inainte :D TOTUL PERFECT

 
Avatar utilizator
adisoruc
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2008, 22:50
Localitate: Baia Mare
Contact:

03 Iul 2008, 09:56

ne bucuram pt tine. bine macar ca nu a fost ceva mai grav sa te coste o avere. rezolvare rapida. :o
"Columbia, please repeat, sounded like you said 'OOPS'..."
-Houston Control-
 
t0mcraft
Mesaje: 104
Membru din: 26 Feb 2009, 22:32

Altea scoate fum negru cand o calci.

01 Iul 2009, 17:09

Posed un Altea 2.0 TDI DSG. Toate bune si frumoase pana cand la un moment dat a inceput sa scoata fum negru si mult cand o calc. Pe langa asta cand o calc si apoi las acceleratia face un sunet de aer sub presiune care se elibereaza. Ca si cum as avea BOV, cred ca multi cu diesel ar fi incantati sa le sune asa masina, pacat de fum. 8) Nu are filtru de particule, dar inainte nu scotea fum vizibil, in schimb acum tot spoilerul mi-e negru. Am verificat toate furtunurile, inclusiv cel de la intercooler, si sunt etanse, nu au nici o crapatura. Inca ceva, dupa ce am facut vreo 180km incontinuu, finalul tobei era parca umed in loc sa fie uscat.

Pareri?
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Altea scoate fum negru cand o calci.

01 Iul 2009, 22:04

problema similara???
viewtopic.php?f=7&t=3496
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori