Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
zaytsuca
Subiect Autor
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Imi vand Leonul (1M - 2004)

21 Aug 2015, 07:27

Deoarece sta mai mult in parcare si financiar nu se merita sa tin 2 masini am decis sa vand leul. Mare parte din istoric se poate vedea in tipiculo meu: viewtopic.php?f=134&t=12897 Iar in semnatura gasiti detalii privind consumul si costurile.

Detalii:

Seat Leon 1 M
An: 2004
VIN: revin cu completarea
Motor: 1.9 TDI, cod ALH
Km: 345.000, cu aproximatie - poate pentru unii par multi, eu zic ca greu gasesti masini vechi de 11 ani cu asa putini km. Plus ca motorul merge perfect, injectoarele functioneaza ca atunci cand erau noi, la buson de ulei nu iese fum deloc nici cand motorul este rece.
Am si toate cartile masinii, in cartea service am trecut fiecare mentenanta.

Masina a avut turbina reparata/inlocuita (trebuie sa verific) cand a intrat in tara, are soft de ASV (110 cai).
Are CASCO de cand am cumparat-o, anul asta au fost doar 2 dosare deschise, se poate prelungi fara nicio problema. (cam 300lei/luna)

Dotari: geamuri electrice fata, oglinzi lacrima manuale, AC, inchidere centralizata, tempomat, scaune fata sport cu reglaj lombar si pe inaltime, bancheta spate cu cotiera, scut motor metalic, proiectoare, folie omologata. MP3 Pioneer DEH 6500 DAB cu USB si AUX ( se aude extraordinar de bine), vine si cu CD original.
Volanul este de piele, cumparat de pe forum (de cupra), este si cel original tot de piele.

Taxa a fost platita si nu este recuperata, masina intrand in tara in 2008 la 189.000 km. Este la mine din Iunie 2012.
Tot ce am facut la masina a fost facut in proportie mare cu piese originale, am facturi pentru cam tot ce s-a facut. Acum cateva luni a fost vopsita integral la reprezentanta vw, pragurile au fost date cu antifon, s-au dat vreo 2 straturi de lac in plus (lac elastic). Vine cu 2 seturi de jante, pe 16 cu 2 anvelope dunlop luate anul trecut, pe 15 cu 2 anvelope continental TS850 rulate o iarna.
Mententanta s-a facut tot timpul in intervalul programat, ulei Liqui Moly cu aditiv tot de la ei ( ultima acum 5-6 mii km). Discurile de frana si placutele de pe fata au cam 1 an (ATS), cele de pe spate (bosch) au 3 ani.

Minusuri: distributia are 90 mii km deci curand trebuie schimbata, trebuie schimbate furtunele de vacuum si valva N75 (275 lei pe original la reprezentanta), telescoapele fata mi se par cam moi, la ultima verificare (acum 1.5 ani cred) erau la 75 respectiv 73%. Cand motorina in rezervor este spre minim acul indicator din bord mai umbla aiurea. Pe plansa de bord sunt cateva urme (zgarieturi), asa am luat-o, claxonul trebuie apasat destul de tare ca sa intre in functiune (asa era si cu primul volan), nu stiu de ce...
La schimbat vitezele agata uneori (rar spre foarte rar si doar cand plec in forta) la tr. 2, iar uneori intra greu in tr 3 si tr 4. Este timonerie model nou, deci nu se aplica problema discutata aici pe forum (viewtopic.php?f=136&t=19869), la reprezentanta mi-au zis ca trebuie sa schimb 2 bucse care cam aveau joc, le-am cumparat insa nu am avut timp sa le pun. Luand in calcul km avuti de masina as spune ca timoneria ar merita schimbata. Broasca la usa pasager mai face figuri, trebuie schimbat/relipit switch-ul.

Se poate verifica seria de sasiu la reprezentanta si nu ma deranjeaza sa o supuneti la orice test autorizat.
Personal nu am ce sa-i reprosez, stau de cel putin 3 luni in cumpana daca sa o vand sau nu, insa e pacat sa stea degaba si nu am nicio ruda care sa merite sa i-o dau gratis :)))). Am fost cu ea in concediu in Grecia, 2400 km parcursi fara incident, la intoarcere a intrat in LIMP MODE de 2 ori si apoi s-a aprins CHECK ENGINE, am dus la verificat si dat codul P1557 - charge pressure control: positive deviation. Acesta este motivul pentru care zic ca trebuie schimbate furtunele de vacuum si valva N75. Dupa 1 zi s-a stins eroarea de la sine nu am mai avut probleme.

Garantez ca in acest moment masina e in stare buna spre foarte buna, in afara de minusurile enumerate nu trebuie investit nimic in ea, si pot spune ca daca o sa o ingrijiti asa cum am ingrijit-o eu o sa va tina mult si bine.

Vine si cu piese de schimb: oglinzi lacrima la culoare, electrice, bara fata originala (cheala) noua, stopuri spate, masca de sub parbriz, far (nu stiu ce parte, proiector. Daca mai sunt si altele le voi da cu drag, acum nu imi aduc aminte.

Deocamdata anuntul este pus doar aici, considerand ca e masina buna, as prefera sa o dau cuiva care sa aiba grija de ea.

Mai multe poze gasiti in topic si pot face la cerere.
PRET: 3500 euro negociabil
Contact: PM sau 0756 694 692


Imagine
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine
 
zaytsuca
Subiect Autor
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Imi vand Leonul (1M - 2004)

07 Sep 2015, 07:30

Serie sasiu: VSSZZZ1MZ4R103248

Tocmai m-am intors dintr-o tura data prin tara, 1400 km facuti fara nicio urma de problema. Masina merge extraordinar de bine oriunde, de la 10 km/h pe drumurile praf Sighisoara-Agnita, la 50-60 km/h pe extraordinarul Transfagarasan si pana la 170km/h pe autostrada A3. Consum mediu sub 5.5lt/100 km in conditiile unei masini pline de bagaje.

Revin cu cateva completari, distributia se schimba la 120.000 km, telescoapele s-au comportat foarte bine pe drumurile pe care am fost, ziceam ca is cam moi pe fata insa acum spun sunt super ok si ca impresia de moale era de la faptul ca mergeam mai mult cu toyota rav4 care are suspensia foarte rigida si urcand in seat se observa diferenta.
Nu am avut nicio problema din cele enumerate anterior, limp mode sau agatare trepte viteza.
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine
 
zaytsuca
Subiect Autor
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Imi vand Leonul (1M - 2004)

11 Oct 2015, 14:57

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine
 
zaytsuca
Subiect Autor
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Imi vand Leonul (1M - 2004)

20 Apr 2016, 07:48

De ceva vreme ma impac bine cu o Skoda Yeti deci leul iar iese la vanzare.
3300 euro negociabil.


Schimbat distributia OEM, curea accesorii + intinzator, ulei LM, schimbat actuator turbo, curatat EGR si turbina.
Mai trebuie vazut alternatorul ca imi cam palpaie becurile uneori la relantiu. Parbrizul are ciupituri dupa un drum de asta iarna in spatele unei sararite :cry:
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine
 
zaytsuca
Subiect Autor
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Imi vand Leonul (1M - 2004)

21 Iun 2016, 07:23

Sambata a fost grindina si acum masina are cateva urme pe cupola, capota si un stalp.
Am schimbat releul de incarcare la electromotor deci nu mai sunt probleme acolo.
2500 E
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori