Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
florinelp1991
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 17 Oct 2015, 14:38
Localitate: Bucuresti

probleme la schimbarea farurilor

17 Oct 2015, 14:50

salut. am achizitionat de curand un seat leon din 2008 motor 1.9 tdi 77kw cod motor BXE
am fost la autentificare si am fost respis din cauza farurilor pt ca sunt cu xenon farurile fiind cu lupa etc dar masina nu este prevazuta cu instalatie xenon din fabrica.
am cumparat faruri normale dar nu se potrivesc la mufa de alimentare a farului....nu stiu cum sa caut si ce sa caut...va rog unpic de ajutor...MULTUMESC ANTICIPAT :cry:
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: probleme la schimbarea farurilor

17 Oct 2015, 20:26

Din ce stiu, se găsesc niste mufe de adaptare de la instalatia non-xenon pt faruri xenon. Acum nu stiu daca se gasesc si invers sau dacă aceleasi mufe sunt oke si pt ce iti trebuie tie. Sigur e cineva pe aici in masura sa iti raspunda mult mai concret la intrebarea ta. Succes!
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: probleme la schimbarea farurilor

18 Oct 2015, 16:40

Fie completzi instalatia (senzori autolevelling si ce mai trebuie pe acolo), fie pui faruri cu halogen. IN cazul asta, fie scoti conectorii si pui altii compatibili cu farurile halogen (trebuie realocati niste pini), fie confectionezi adaptoare.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
stefi_2212
Mesaje: 273
Membru din: 10 Iul 2008, 20:11
Localitate: craiova

Re: probleme la schimbarea farurilor

19 Noi 2015, 20:16

Poate problema nu sunt farurile ci doar xenonul, asa ca parerea mea e ca nu trebuia sa arunci banii pe alte faruri ci doar sa dai xenonul jos sa pui halogen, in cel mai rau caz imprumutai niste faruri de la cineva ca asa au facut si catziva prieteni de-ai mei care au masini cu volan pe dreapta cand le-au inscris. Si daca nu se potrivesc mufele pune-le asa ca nu le aprinde nimeni, la autentificare se verifica seriile si se face poza la masina, nu se face inspectie tehnica ;)
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme la schimbarea farurilor

23 Noi 2015, 17:57

si daca dai de vreun inginer mai zelos?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Cr1st14n0
Mesaje: 110
Membru din: 08 Oct 2012, 22:18
Localitate: Constanta
Contact:

Re: probleme la schimbarea farurilor

24 Noi 2015, 02:25

Slabe sanse:)
Seat Leon Copa Plus 1.4 TSI
Custom Exhaust, 18" Japan Racing JR18 Wheels/Michelin PilotSport3 Tyres, V-Maxx Coilover Kit

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori