Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gabi1988
Subiect Autor
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Vw Scirocco 2.0 tdi

04 Oct 2021, 22:38

Cum seatul s-a vandut de ceva timp iar noul proprietar este foarte multumit de ea am zis sa continui activitatea aici cu masina de schimb pentru seat.
Povestea a fost relativ simpla , am vrut 2 usi si sa fie Vag. Cum in familie mai este un golf break la sotie am zis ca pentru drumurile mele zilnice sunt suficiente 2 usi.
In carti au fost Audi A1, TT si Scirocco:
- audi a1 am fost am vazut si am hotarat ca este prea putina masina pentru banii dati.
-audi tt am vazut unul generatia 2009 , faina masina dar loc in spate zero si tinand cont ca aveam nevoie pt cea mica si ocazional un adult acolo din pacate am zis pas.
Castigator a fost scirocco care pentru mine cel putin a fost compromisul ideal, spatiu in spate aproape cat intr-un golf normal dar doar pt 2 persoane si portbagaj cat un hatchback clasic.
Motorizarea a fost clar diesel, fac zilnic 60km de autostrada cu foarte putin oras spre deloc, tfsi m-am ferit de 1.4 din start.
Dupa 2 masini vazute aceasta a fost aleasa ca sa zic, stare exterior decenta, tehnic la fel, iar interiorul foarte curat. Am cautat masina de la proprietar, anteriorul o avea de 6 ani, am fost in service s-a constatat cam ce bube are, s-a facut proba de drum si dupa ce ne-am inteles la buget m-am ales cu un scirocco frigider colour :tongue
Masina in cauza este un 2.0 tdi din 2011 din franta adus de fostul proprietar in tara in 2015, dotarile sunt de bun simt, imi pare rau ca nu am gasit cu xenon in rest are cam pachetul normal.
Dupa achizitie masina a primit anvelope noi de vara pe 18, cele vechi erau o gluma din 2013, jante indreptate la autosoft, revizie filtre si ulei mobil 1 esp 5w30, distributie completa, amortizoare punte spate, bucse brate fata cele de aluminiu si bucse spate cele rotunde din bratele de metal.
Desi proprietarul anterior mi-a spus ca facut distributia cand a luat masina in 2015,nu a reusit sa mai faca rost de factura de la service unde a facut revizia atunci, nu m-am riscat si bine am facut pe masina era pompa oem de apa, cureaua fusese schimbata era dayco iar restul de role tot oem cu datele pe ele din 2010-2011.
Km in cauza 180.000 acum si 115000km cand a fost adusa in tara, verificat la porsche istoricul pana in 2015 este complet la vw si corespunde de la intrarea in tara cu prima vizita la rar si anume 115000 in 4 ani facuti afara.
Dpf-ul este in mintile lui isi face regenerarile la 500-600km cam asa, overall dupa investitiile in anvelope si indreptat jante este cu totul alta masina.
A primit si un set de jante oem vw pe 17 pentru iarna cu anvelope noi 205/50/17, tipsuri evacuare, semnalizari dinamice in oglinzi, presuri cauciuc oem si un tester vcds sa pot monitoriza mai usor cum isi face dpf treaba.
Sa onorez momentul si cu cateva poze:


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Vw Scirocco 2.0 tdi

04 Oct 2021, 23:05

Aspectuoasa masina si totodată norocoasă, ca a ajuns pe mainile tale. Din cate spui vechiul proprietar a cam neglijat-o.Sa o folosesti sanatos!
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
gabi1988
Subiect Autor
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Vw Scirocco 2.0 tdi

04 Oct 2021, 23:11

Mersi mult, da din pacate unii cam asa inteleg sa foloseasca masinile, minima intretinere si dumnezeu cu mila dar culmea masinile alea merg si parca nu se strica sa usor ca una tinuta din scurt.
Ma bucur macar ca este ok ca si baza iar restul de maruntisuri au fost rezolvabile si negociate la achizitie.
La fel trenul de rulare ma uimeste, este mai inchegata si confortabila cu jante de 18 fata de cat era seatul pe 17.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
gabi1988
Subiect Autor
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Vw Scirocco 2.0 tdi

20 Iul 2022, 13:21

Nu am mai scris nimic de ceva timp pe aici, lucruri s-au intamplat cateva.
Dupa cum urmeaza s-au montat amortizoare noi pe fata Bilstein cu flanse lemforder, bielete directie si pivoti pe ambele parti plus arcurile eibach. Pe spate montasem anul trecut amortizoare noi si bucse pe la punte asa ca acolo doar am pus arcurile. Bonus am pus si distantiere 15mm fata si 20mm spate, pe spate este un pic cam mult 20mm si voi mai luat un set de 10mm si fac rocada cu cele de 15mm de pe fata.
Ca aspect am ajuns unde am dorit eu, pe partea de confort este un pic mai rigida, simte denivelarile mai bine dar per total sunt multumit. Pe curbe este un deliciu pt gusturile mele in acest moment.
Am facut si niste masuratori inainte, fata s-a lasat cam 2.5-3cm iar spatele aproape 4cm si ma bucura asta pentru ca ea din fabrica era mai lasat de fata oricum, acum pare aproape dreapta fata-spate.
Dupa 1 an de zile de posesie super multumit de ea, consum foarte decent, putere suficienta, spatiu destul pentru 2 adulti si un copil de 6 ani, am plecat cu ea in concediu anul acesta(portabagj aproape cat un golf 6 normal).
Motorina si km fara probleme , am facut fix intr-un an 20000 km cu ea, consum all time 5.5 in bord.
In primavara am vopsit bara spate si eliminat ochii de pisica, montat un lip si pe fata si pe spate, emblemele negre si cam atat.
Salutari
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori