Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

01 Mai 2017, 13:29

Salut din nou tuturor!
Acum vreo 3-4 ani cochetam cu ideea achizitionarii unei masini "ceva mai vechi", avand in vedere ca tot ce am avut pana acum au fost masini dupa 2002, si mai ales luand in calcul "amintirile din copilarie" legate de masinile care "ma bantuiau" din acea perioada ...
Am avut cateva optiuni in toata aceasta perioada de cautari: Ford Capri, Dacia 1300, VW Golf II, VW Corrado, etc... Regula era sa fie o masina relativ rara, speciala "pe strada", si eventual care nu mananca foarte multi bani, insa care sa imi ofere satisfactia pe care o cautam de la un youngtimer.
Nu am gasit nimic intr-o stare care sa imi acopere pretentiile, totul era ori foarte scump, ori intr-o stare deplorabila si necesita investitie maxima, si ca timp dar si financiara. Per ansamblu si din fericire insa, si in aceasta poveste a functionat sistemul "nu e dupa cum o calculezi, e dupa cum se potriveste..."
Asa ca, fix cu cateva zile inainte de ziua mea de nastere din Aprilie anul acesta, am gasit link-ul cu ea pe Facebook la un amic, si am stiut din prima ca trebuie sa merg cateva sute de kilometri sa o vad si sa eventual sa o iau!
Din fericire temerile au disparut in primul moment in care am ajuns la ea, si am stiut ca de atunci, plecam impreuna...
Este un Mk2 din 1991, 1.8 injectie mecanica, 95 CP, cod motor JH, 220.000 km, cu trapa, MFA (computer de bord), servo, geamuri electrice. Lipseste din cate stiu doar A/C-ul dintre dotari, insa nu duc lipsa lui.
Baza este una foarte serioasa si corecta, masina a apartinut proprietarului din Iasi de unde am luat-o din 2009 pana anul acesta, timp in care a mers cam 9.000 km, in rest fiind permanent noptile depozitata in garaj subteran. In sezonul rece nu a circulat. Nu exista rugina de suprafata (am gasit eu doua puncte cat un bold de ac), urmeaza sa caut pe dedesubt.
Target-ul este maximim orientat spre "back to OE & OEM", astfel ca deja am gasit niste piese pe ebay dupa care astept. Tehnic este ok, necesita o garnitura capac supape, distributie de facut, termostat si curea accesorii, curatare / gresare trapa si alte maruntisuri.

Saptamana care vine voi rezolva cu inmatricularea si cu cateva din lipsurile tehnice, apoi va intra intr-un proces de detailing ceva mai agresiv, cu decontaminare, retusuri locale, protectie ceramica, foliere elemente expuse, etc... incepe deci, Marea Conservare!

P.S: Primesc cu bucurie orice sfaturi, recomandari sau critici de la cei avizati :)

Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

01 Mai 2017, 15:04

Foarte tare. Bravo! N-o tine in garaj, e pacat.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

01 Mai 2017, 16:06

Interesant proiectul ales,merita urmarita evolutia...
Bafta!
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

02 Mai 2017, 00:09

Multumesc Cristi!
Mylux: Multumesc. Din fericire insa, e o baza solida, majoritatea elementelor originale vor ramane pe ea, se vor lua cele lipsa din echiparea GT II din care face parte, si voi face cateva mici compromisuri sub forma unor imbunatatiri de genul: evacuare inox diametru stock, o suspensie reglabila mai buna - posibil un KW V3, si niste anvelope mai corecte. Insa proiectele astea mai mari raman pentru la anu', momentan lucram la finetzuri...

Cosmin: Nu sta, cum sa stea? :)

Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

02 Mai 2017, 10:03

Marine nu esti sanatos! La cat de veche este masina pe atat de bine arata si cand spun asta ma refer la exterior evident! Hai ca m-ai facut curios sa vad cum o sa arate pe viitor :)
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

02 Mai 2017, 23:24

Ohoo
Frumos proiect ti-ai ales,asteptam poze dupa detailing
Sigur si asta o sa intoarca capete pe strada ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

04 Mai 2017, 23:44

Reta: Da, nu ma mai fac bine :) Starea ei a fost un aspect foarte important in alegerea facuta, si din fericire ambii anteriori proprietari au fost "ce trebuie" pentru ea. Incerc si eu sa tin linia mai departe...

bertzi: Mersi frumos! Sambata intra, si sta undeva la 10 zile :) Nu o sa deviez prea mult de la ceea ce este deja. O sa conserv cat pot sa mult si incerc sa inlocuiesc piesele si subansamblele mai uzate cu altele in stare mai buna...
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

06 Mai 2017, 23:36

Ne-am apucat usor de treaba in acelasi loc devenit sanctuar automobilistic, atelierul baietilor de la Dub Detailing.
Pentru inceput inspectam elementele usor de desfacut si care nu complica prea mult procesul total. Am dat jos numerele si suportii de numar OEM spate, apoi am dat jos fusta fata pentru a putea aplica mai usor folie de protectie. Din pacate, la demontare, dupa o analiza mai amanuntita am decis sa o revopsesc din cauza faptului ca anterior a fost vopsita direct pe masina, avea urme de gazare pe toate partile exterioare si in plus de asta la vopsire, suportul de numar principal OEM (din poza 1) nu a fost demontat asa cum era normal...
In felul asta deschid si accesul pentru o inspectie detaliata a partii frontale, insotita de curatarea aferenta. Grila Kamei va fi samblata si revopsita negru glossy, asa cum estimez ca era initial, atunci cand era noua. Cu aceasta ocazie voi muta si logo-ul Kamei in partea dreapta, acolo unde vine el "de fabrica"...
Grila va "functiona" in paralel cu grila OE pe care am comandat-o deja si care este pe drum...
Saptamana viitoare incepem cu o prespalare urmata de spalare totala cu sampon cu PH neutru si speram sa fie timp si pentru decontaminarea cu argila.

Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

10 Mai 2017, 02:34

In ultimele doua zile masina a primit un safe-wash binemeritat format din prespalare, spalare cu manusa de microfibra si sampon cu PH neutru si uscare.
S-a facut decontaminarea cu argila si curatarea vopselei cu solutia dedicata de la Meguiars, dupa care s-a trecut la eliminarea imperfectiunilor cu un compound soft ca sa nu luam prea mult din "viata" lacului.
S-au curatat de bitum si de contaminanti in partile inferioare ceva mai expuse si deasemenea s-a insistat pe la aparatorile de roti si pe dedesubt, atat cat zonele au permis asta.
S-a curatat compartimentul dintre motor si parbriz, zona binecunoscuta ca fiind cu probleme, si s-au desfundat scurgerile.
Toate elementele de cauciuc ale masinii inclusiv chedere si eleron s-au curatat si urmeaza sa fie protejate pe termen lung de produsul dedicat lor.
Zonele inghesuite au primit tratament de polish manual.
Am preferat sa desfac stopuri si elemente care nu au necesitat efort mic pentru mine si masina, pentru a curata mai bine in zonele greu accesibile si pentru inspectia zonelor.
Masina reactioneaza foarte bine la tratament, elementele au ramas foarte limpezi si clare, si per ansamblu, baza buna pe care a avut-o de la cei doi proprietari anteriori ma ajuta in acest proces.
Per total suntem aproape la final cu capitolul caroserie, urmeaza cateva retusuri cu creionul cu vopsea si apoi protectia ceramica de la final. Apoi trecem mai departe...

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
puputavi
Mesaje: 1418
Membru din: 11 Iul 2010, 16:47
Localitate: Cluj

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

10 Mai 2017, 10:11

Arata foarte bine batranica.
Se prezinta bine la capitolul rugina, se vede ca a fost ingrijita.
3.0 TDI Quattro S-tronic
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

12 Mai 2017, 10:10

Multumesc frumos! Da, chiar pe exterior este mai ok decat ma asteptam initial.
In zilele care vin vor urma cateva interventii tehnice si apoi inspectie amanuntita pe dedesubt si retusuri daca este nevoie.
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

13 Mai 2017, 22:54

Ne apropiem de final cu exteriorul. Am luat piesele de la vopsitorie, s-au curatat si montat stopurile plus garniturile lor, plus cateva elemente in compartimentul motor, s-a facut un test final cu grila OEM care a sosit de curand, si am aplicat o ceara de cavitati la spray in zona aripilor spate si sub tavita din partea inferioara a parbrizului. Tratamentul pentru elementele din cauciuc este terminat si el, mai urmeaza un sealant final...
Intre-timp ne-am imprietenit cu un coleg de generatie, Honda CRX din 1986, 1.5i, 101 CP :)
Ne revedem luni in garaj, cand sper sa inchidem complet cu ceea ce a mai ramas la exterior: protectie ceramica, tratament hidrofob sticle, polishare jante si alte mici finisaje, dupa care suntem pregatiti pentru sezonul care urmeaza :)

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

15 Mai 2017, 10:25

Oldschool meeting! Arata foarte bine Marine gj !
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: 1991 VW Scirocco MK2, "JH" - My youngtimer missing link...

23 Mai 2017, 02:10

Mercic! :) Mai am ceva, si culmea e ca de fiecare data cand fac ceva ok la ea, mai imi vine o idee, si tot asa... deci, sa vedem unde o sa ma opresc...

In curand facem 3 saptamani de cand este la tratament, timp in care am mai fixat cateva mici detalii la exterior si in compartimentul motor, toate legate de ingrijirea si protejarea vopselei.
Intre-timp m-am decis la o folie cauciucata cu functie regenerabila pentru faruri si fusta fata, cea mai buna varianta pentru care puteam opta.
La exterior am inceput aplicarea tratamentului ceramic, initial la elementele care au nevoie de o protectie sporita, fiind si cele mai expuse, adica plafonul, aripile si capota.
Dupa ce vom aplica pe acestea, vom trece la urmatoarea etapa, aplicare integrala pe toata masina, inclusiv cu repetare pe elementele amintite anterior.
Am trecut si la aplicarea solutiei finale pentru eleron, chedere si restul elementelor din cauciuc, Meguiars Premium Vinyl & Rubber Protectant.
La interior am demontat si aplicat un material de protectie si anti-slip pe toate tavitele de sub bord, curatate si degresate in prealabil, si am inlocuit pedalierul "reising" din dotare cu variantele OEM clasice, din cauciuc.
Am reusit dupa 3 zile pierdute cu acte si pe la DRPCIV, sa fac si inmatricularea pe Bucuresti, asa ca vom iesi in curand oficial pe strada in varianta finala de identitate.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori